Opublikowano
2020-08-04 07:40
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Andrzej Chwalba – „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920”

Książka „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920” Andrzeja Chwalby jest nie tylko próbą zebrania i usystematyzowania ogromu wiedzy na temat tej wojny. To również nowe spojrzenie na kluczowe zagadnienia okresu i wnikliwa analiza procesów – także społecznych.


Andrzej Chwalba - Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1920 Autor: Andrzej Chwalba
Tytuł: „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920”
Wydawca: Czarne
Oprawa: twarda
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-8191-059-0
EAN: 9788381910590
Data premiery: 12.08.2020
Format: 133×215 mm
Projekt okładki: Magdalena Palej
Rok wydania: 2020
Cena: 44,90 zł

Książka dostępna jest także jako e-book w cenie 35,90 zł.

Tego starcia nie dało się uniknąć. Wielka Wojna właśnie się skończyła, ale powstały nowe punkty zapalne. Porządek po światowym konflikcie był wyjątkowo chwiejny, a granice nietrwałe. Zachodni alianci chcieli przede wszystkim spokoju na Wschodzie, młode państwo radzieckie planowało eksport rewolucji, a zachłyśnięci niepodległością Polacy marzyli o granicach sprzed 1772 roku. Zajęcie Wilna i Mińska latem i jesienią 1919 roku, wyprawa kijowska w kwietniu 1920 roku, kontrofensywa Tuchaczewskiego, bitwa warszawska i kończąca wojnę operacja niemeńska jesienią 1920 roku to kolejne rozdziały konfliktu, który rozgorzał niemal natychmiast po poprzednim. Dodajmy, że niezwykle dynamicznego i pełnego nieoczekiwanych zwrotów akcji – zwycięzca za chwilę mógł stać się przegranym, a każda bitwa toczyła się „o wszystko”.

Choć od wojny polsko-bolszewickiej mija właśnie sto lat, wciąż należy ona do najczęściej omawianych konfliktów w naszej historii. Książka profesora Andrzeja Chwalby jest nie tylko próbą zebrania i usystematyzowania ogromu wiedzy na ten temat. Czytelnik znajdzie tu także przegląd najważniejszych wydarzeń, przebieg działań militarnych, politycznych i dyplomatycznych oraz fascynujące portrety głównych bohaterów. To również nowe spojrzenie na kluczowe zagadnienia tego okresu i wnikliwa analiza procesów – także społecznych. Wreszcie autor stawia pytania o cenę ostatecznego zwycięstwa, dalekosiężne skutki wyprawy kijowskiej i o to, czy Piłsudski, zwyciężając w bitwach, nie przegrał walki o swoją wizję.

Książkę „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Czarne ma w swojej ofercie.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jb |

Oczywiście można bylo wydusic wiecej z moskali tak ale... Wojnę wygrał Pilsudski, a negocjacje prowadzili ludzie Dmowskiego. Zaplesnialy stary kawaler chory na nienawiść do Pilsudskiego, chory na manie przesladowcze , niespełniony zalotnik do Rosji Romanowych....z drugiej strony....Czy Polska powiekszona o Bialorus, wojewodztwem minskim, z milionami analfabetow w lapciach z kory bylaby bogatszym, sprawniejszym panstwem? Czy Ukraina niepodlegla nie upomnialaby sie o Lwow np. w 1939 roku....Odpowiedz

Gość: Komar |

@ Gość: Jb Tu nawet nie o to chodzi, o co upomniałaby się Ukraina w 1939 roku. Niepodległe państwo ukraińskie (z pewnością rządzone przez ukraińskich nacjonalistów) nie byłoby neutralne wobec konfliktu polsko - niemieckiego. Byłoby ono dla Hitlera ważnym uczestnikiem sojuszu przeciwko Polsce. W rzeczywistości w dniu 1 września Polska została zaatakowana od północy (Prusy), od zachodu (Niemcy) i od południa (Czechy i Słowacja). Gdyby jeszcze w dniu 1 września dodatkowe uderzenie wyszło na Polskę od wschodu - z terenu Ukrainy - to kampania wrześniowa mogłaby zakończyć się po 10 dniach, a nie po miesiącu.Odpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org