Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”
„Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” to kolejna książka duetu Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli. Jest fascynującym wywiadem-rzeką o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach. Stawia prowokujące pytania i odważne diagnozy. To lektura niezbędna dla każdego miłośnika historii.
![]() | Tytuł: „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” Autor: Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula Wydawca: Wydawnictwo Literackie Rok wydania: 2020 Oprawa: twarda Liczba stron: 452 ISBN: 978-83-08-07352-0 EAN: 9788308073520 Format: 143×205 mm Data premiery: 24.02.2021 Cena: 49,90 zł ![]() |
Książka dostępna także jako e-book.
- Skąd się wzięła polsko-rosyjska obsesja?
- Dlaczego ciągle nam z Rosją nie po drodze?
- Które momenty w historii stosunków Polski z Rosją okazały się decydujące dla Polaków, Europejczyków i świata?
Wybitny i ceniony historyk Andrzej Chwalba oraz dziennikarz Wojciech Harpula, wykorzystując formę wywiadu, sprawdzoną w książce Zwrotnice dziejów, koncentrują się tym razem na relacjach Polski z „niewygodnym” sąsiadem. Zadają pytania o historię i dynamikę relacji polsko-rosyjskich, decydujące procesy i kluczowe momenty, które zaważyły na losach obu państw. Unia w Krewie 1385 roku, bitwa pod Orszą w 1514, wojny z Moskwą za Batorego, zajęcie Moskwy w 1610, początek „oddawania pola” Rosji w rozejmie andruszowskim, rozbiory, XIX-wieczne powstania narodowe, wreszcie Bitwa Warszawska 1920, zbrodnia katyńska i powojenna instalacja komunistów w Polsce.
Autorzy rzetelnie i zarazem barwnie wyjaśniają, dlaczego do dziś cień Rosji kładzie się na stosunkach wewnętrznych i międzynarodowych Polski.
Książkę „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” zamówicie pod tym linkiem.
Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Literackiego.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org
skandaliczna cena książki w hismag (50) w por. do dostępnych w necie (31).
Odpowiedz
Ciągle istnieje wśród historyków nieprawdzie traktowanie Rzeczypospolitej jako tożsamej z Polską. Połączenie z Litwą to przede wszystkim walczenie prawosławnych ziem dzisiejszej Ukrainy, z jej magnatami, którzy przejęli władzę. Polska szlachta w XIV wieku porzuciła etniczne ziemie polskie (Śląsk, Pomorze, część Wielkopolski, które uległy germanizacji) na rzecz bogatych czarnoziemów. To był interes szlachty i skierowało Rzeczypospolitą na kurs konfliktów z Rosja, która też poniosła klęskę - pod wpływami kultury Zachodu powstały dwa narody: Ukraiński i Białoruski, a Rosja, czyli Moskowia, znalazła się na cywilizacyjnym marginesie, nadmiernie inwestując w imperialne marzenie Wszechrusi. Decyzje Stalina stworzyły Polskę etniczną, a nie dziedziczkę Rzeczypospolitej, ta należy o kilku narodów.
Odpowiedz
@ Gość: Poznaniak
Chyba nie wolno kojarzyć Polski obecnej czy "poprzedniej" z drugorzędnymi i peryferyjnymi faktami! Nasza ciągłość jest bez zastrzeżeń. Nawet z Polską czasów komunizmy. Bowiem Polska to nie to samo, co taka czy inna władza i jej ideologia!
Odpowiedz