Opublikowano
2021-02-24 06:56
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”

„Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” to kolejna książka duetu Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli. Jest fascynującym wywiadem-rzeką o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach. Stawia prowokujące pytania i odważne diagnozy. To lektura niezbędna dla każdego miłośnika historii.


Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula - Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii Tytuł: „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”
Autor: Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Liczba stron: 452
ISBN: 978-83-08-07352-0
EAN: 9788308073520
Format: 143×205 mm
Data premiery: 24.02.2021
Cena: 49,90 zł

Książka dostępna także jako e-book.

  • Skąd się wzięła polsko-rosyjska obsesja?
  • Dlaczego ciągle nam z Rosją nie po drodze?
  • Które momenty w historii stosunków Polski z Rosją okazały się decydujące dla Polaków, Europejczyków i świata?


    Wybitny i ceniony historyk Andrzej Chwalba oraz dziennikarz Wojciech Harpula, wykorzystując formę wywiadu, sprawdzoną w książce Zwrotnice dziejów, koncentrują się tym razem na relacjach Polski z „niewygodnym” sąsiadem. Zadają pytania o historię i dynamikę relacji polsko-rosyjskich, decydujące procesy i kluczowe momenty, które zaważyły na losach obu państw. Unia w Krewie 1385 roku, bitwa pod Orszą w 1514, wojny z Moskwą za Batorego, zajęcie Moskwy w 1610, początek „oddawania pola” Rosji w rozejmie andruszowskim, rozbiory, XIX-wieczne powstania narodowe, wreszcie Bitwa Warszawska 1920, zbrodnia katyńska i powojenna instalacja komunistów w Polsce.


    Autorzy rzetelnie i zarazem barwnie wyjaśniają, dlaczego do dziś cień Rosji kładzie się na stosunkach wewnętrznych i międzynarodowych Polski.

Książkę „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” zamówicie pod tym linkiem.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Literackiego.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: czytelnik |

skandaliczna cena książki w hismag (50) w por. do dostępnych w necie (31).Odpowiedz

Gość: Poznaniak |

Ciągle istnieje wśród historyków nieprawdzie traktowanie Rzeczypospolitej jako tożsamej z Polską. Połączenie z Litwą to przede wszystkim walczenie prawosławnych ziem dzisiejszej Ukrainy, z jej magnatami, którzy przejęli władzę. Polska szlachta w XIV wieku porzuciła etniczne ziemie polskie (Śląsk, Pomorze, część Wielkopolski, które uległy germanizacji) na rzecz bogatych czarnoziemów. To był interes szlachty i skierowało Rzeczypospolitą na kurs konfliktów z Rosja, która też poniosła klęskę - pod wpływami kultury Zachodu powstały dwa narody: Ukraiński i Białoruski, a Rosja, czyli Moskowia, znalazła się na cywilizacyjnym marginesie, nadmiernie inwestując w imperialne marzenie Wszechrusi. Decyzje Stalina stworzyły Polskę etniczną, a nie dziedziczkę Rzeczypospolitej, ta należy o kilku narodów.Odpowiedz

@ Gość: Poznaniak
Chyba nie wolno kojarzyć Polski obecnej czy "poprzedniej" z drugorzędnymi i peryferyjnymi faktami! Nasza ciągłość jest bez zastrzeżeń. Nawet z Polską czasów komunizmy. Bowiem Polska to nie to samo, co taka czy inna władza i jej ideologia!Odpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org