Opublikowano
2021-03-01 15:55
Licencja
Wolna licencja

Czy Polska mogła uniknąć II wojny światowej?

Stalin porozumiał się z Hitlerem, choć jedynie z powodu chwilowej zbieżności interesów. Ale dyplomatyczne gry ówczesnych europejskich mocarstw mogły zakończyć się zupełnie inaczej. Czy możliwy był taki scenariusz, w którym do wojny światowej wcale by nie doszło?


„Polihistor” to najnowszy program Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na YouTube. Historyk Bartek Gajos rozmawia z najlepszymi specjalistami od stosunków polsko-rosyjskich na temat wspólnej przeszłości obu państw. W pierwszym odcinku dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnia, jaki splot wydarzeń doprowadził do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, co tak naprawdę oznaczała polska dyrektywa, aby „z sowietami nie walczyć” oraz jakie inne scenariusze polityczne mogły zaistnieć na linii Moskwa-Warszawa-Berlin.

Poznaj prawdziwą historię polsko-rosyjskich relacji! Subskrybuj kanał Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia!

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Snt |

To ile latek ma Bartek? Nie jest dorosly bo wtedy podpisywałby się jako Bartlomiej...Odpowiedz

Gość: Maciek |

A ile lat ma Bill Clinton?Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org