Felieton: Hańba! Uzurpator! - Powrót do XVII wieku?

opublikowano: 2008-07-23 17:27
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jeśli ktoś miał do czynienia z opisami polskich sejmów i sejmików w XVII-XVIII wieku, dzisiejsze obrady Komisji Regulaminowej niewątpliwie obudziły w nim pewne skojarzenia. Czyżby nic się nie zmieniło przez czterysta lat?
REKLAMA

Czy ktoś się interesuje historią, czy nie, zapewne doskonale pamięta dlaczego (w tradycyjnym ujęciu) upadła I Rzeczpospolita. Warcholstwo na sejmach, zakrzykiwanie marszałków, przerywanie i zrywanie obrad, liberum veto. To wszystko już było i mogłoby się wydawać, że wyciągnęliśmy nauczkę. A jednak nie.

Podczas dzisiejszych obrad Komisji Regulaminowej Sejmu posłowie PIS-u z determinacją starali się zerwać obrady. Wykrzykiwali w stronę marszałka Niesiołowskiego: „Hańba! Hańba! Hańba!”, „Uzurpator!”, „Na Białoruś!”, „Bój Ty się Boga!”, „Precz z komuną!”. Niewiele brakowało, żeby zaczęli walić w stoły i potupywać. Jedni przekrzykiwali drugich, drudzy pierwszych, a trzeci się śmiali. Mniejsza o to, kto miał rację. Szczerze mówiąc, ma to dla mnie trzeciorzędne znaczenie.

Być może obrady należało przerwać, być może nie. To co mnie razi to sposób, w jaki próbowano to zrobić. Widać posłowie PiS-u, na co dzień często odwołujący się do historii, wyczytali w podręcznikach, że to właśnie słowa „hańba!” i „uzurpator!” najczęściej służyły do zrywania obrad. I postanowili wypróbować ten sposób, zamiast dotąd przyjętej w cywilizowanych krajach, ale jakże oklepanej metody. Spokojnej, merytorycznej dyskusji.

Chwała posłom za to, że tak pilnie uczą się historii. Tylko może niech nie wprowadzają jej koniecznie w życie? Nie wypada.

Przypominamy, że felietony publikowane w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji "Histmag.org".

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone