Opublikowano
2019-12-11 13:28
Licencja
Wolna licencja

Jerzy Chociłowski – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” – recenzja i ocena

Józef Beck nie cieszy się chyba najlepszą sławą wśród większości historyków i pasjonatów historii. Jerzy Chociłowski w swej najnowszej publikacji proponuje nieco inne spojrzenie na życiorys Józefa Becka. Czy warto po nią sięgnąć?


Jerzy Chociłowski – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” – recenzja i ocena

Jerzy Chociłowski - „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” - okładka Tytuł: „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku”
Autor: Jerzy Chociłowski
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa twarda z obwolutą
Wymiary 150 × 235
Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca
Źródła zdjęć/reprodukcji Narodowe Archiwum Cyfrowe
Data pierwszego wydania 2001-08-01
Data wydania 2019-10-24
EAN 9788324410484
ISBN 978-83-244-1048-4
ISBN e-publikacji 978-83-244-1056-9
Liczba stron 256
Opracowanie typograficzne: Robert Oleś
Projekt okładki: Mela Wrzos
Cena: 35,91 zł

Ocena naszego recenzenta: 9/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Józef Beck to bez wątpienia postać wyjątkowa; w jego biografii jak w soczewce skupia się cała historia Polski pierwszej połowy XX wieku. Kolejne etapy jego życia ukazują ewolucję polityczną i polską drogę do niepodległości, a następnie dwudziestolecia wolności i upadku Rzeczpospolitej. Gdy w ten sposób spojrzymy na życiorys Becka, przed naszymi oczami stanie postać fascynująca i warta głębszego poznania. Książka „Najpierw Polska – rzecz o Józefie Becku” pióra Jerzego Chociłowskiego to przejaw tej właśnie fascynacji i niesłabnącego zainteresowania dawnym szefem polskiej dyplomacji.

Maciej J. Nowak – „Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Autor ma inną ocenę tej postaci, niż szereg historyków i publicystów, jak Stanisław Cat-Mackiewicz czy choćby Olgierd Terlecki, co jest wielką wartością jego książki. W swojej pracy Chociłowski proponuje czytelnikowi właśnie podróż biografię wybitnego polityka II RP. Poznajemy kolejne funkcje pełnione przez Becka oraz okoliczności, w których działał (począwszy od walki zbrojnej w okresie wielkiej wojny). Finalnie narracja książki doprowadza nas do Rumunii, gdzie w okresie II wojny światowej internowany polityk dokończył żywota, spisując uprzednio swe wspomnienia w formie pamiętników.

Autor przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że potrafi prowadzić swój wywód bardzo sprawnie i umiejętnie, potrafi zainteresować czytelnika omawianym tematem – nawet jeśli nie jest on znawcą przedwojennej sceny politycznej i sytuacji geopolitycznej. Potrafi uciec od naukowego, zdystansowanego tonu i opowiadać o swoim bohaterze jak o głównej postaci prozy fabularnej.

Józef Beck. Kariera u progu Niepodległej

Józef Beck – przez jednych chwalony, przez innych krytykowany. Co zadecydowało o tym, że trafił do wielkiej polityki? Znajomości z czasów legionowych? A może odpowiednie kompetencje i ponadprzeciętna inteligencja?Czytaj dalej...

Dużym atutem narracji w książce są także liczne ciekawostki i dygresje, które co rusz serwuje autor urozmaicając główny tok opowieści. Dzięki nim poznajemy Becka nie tylko jako męża stanu i wytrawnego gracza sceny politycznej, ale również jako człowieka – posiadającego określone wady i uwikłanego w rozliczne namiętności. Takie podejście niewątpliwie przybliża czytelnikowi omawianą postać.

Przy tym wszystkim nie znika z pola widzenia książki to, kim Beck w największym stopniu był – państwowcem, dla którego dobro Polski było rzeczą nadrzędną. I choć można się spierać co do kolejnych jego poczynań oraz ruchów na politycznej szachownicy dziejów – krytykować małostkowość, krótkowzroczność i nietrafione decyzje, to jednak patriotyzm Józefa Becka nie ulega najmniejszej wątpliwości.

Jerzy Chociłowski – „Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Punktem kulminacyjnym kariery Becka było jego słynne wystąpienie sejmowe z 5 maja 1939 roku. Stawiające odpór bezprawnym żądaniom Niemców przemówienie szefa polskiego MSZ stanowiło rodzaj credo polskiej polityki w przededniu wybuchu II wojny światowej. Nic zatem dziwnego, że zawarta w tamtej mowie fraza zaczynająca się od słów „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę...” przeszła do historii.

Książka wydawnictwa Iskry jest zaś kolejną próbą zmierzenia się z biografią człowieka, który swą karierę zaczynał jako adiutant Józefa Piłsudskiego, a kończył jako minister spraw zagranicznych. Czy praca Chociłowskiego to udana próba przywrócenia szacunku tej postaci? Ocenią czytelnicy. Pozostaje powiedzieć jedno – jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jerzego Chociłowskiego – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Kamil Durajczyk

Politolog i dziennikarz z Łodzi. W historii interesują go zwłaszcza dzieje najnowsze, które najmocniej wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Chciałby, aby szkoły położyły w nauczaniu większy nacisk na historię ostatnich dziesięcioleci.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org