Opublikowano
2019-01-14 10:00
Licencja
Wolna licencja

Joanna Ostrowska – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” – recenzja i ocena

Wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne od zarania dziejów niosą za sobą oprócz mordów i rabunków również przemoc seksualną. Niemniej system kontrolowanego przez okupanta nierządu do dzisiaj nie przebił się zbyt szerokim echem.


Joanna Ostrowska – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” – recenzja i ocena

Joanna Ostrowska – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” – recenzja i ocena - okładka Autor: Joanna Ostrowska
Tytuł: „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”
Wydawca: Marginesy
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Liczba stron: 480
ISBN: 9788365973733
Cena: 44,90

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Joanna Ostrowska jest doktorem nauk humanistycznym. Wykładała między innymi w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Gender Studies Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiach Polsko-Żydowskich przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Jest również selekcjonerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz pracowała jako dramaturg. Swoją książkę poświęciła seksualnej pracy przymusowej w czasie II wojny światowej.

Prostytucja w Auschwitz

Czytaj dalej...

Istnienie sieci burdeli podporządkowanych Naczelnemu Dowództwu Wehrmachtu oraz wydawanie niemieckim żołnierzom prezerwatyw (oficjalnym dostawcą armii były firmy Vulkan i Odilei) są faktami dość znanymi, przynajmniej w kręgu osób interesujących się dziejami niemieckiego wojska. Informacje na ten temat można znaleźć chociażby w znanym albumowym wydawnictwie Deutsche Soldaten. Mundury, wyposażenie i osobiste przedmioty żołnierza niemieckiego 1939-1945 autorstwa Augustína Sáiza. Specjaliści wiedzą również o istnieniu domów publicznych ulokowanych w obozach koncentracyjnych (jak chociażby znajdujący się na bloku 24 w KL Auschwitz I-Stammlager puff). Niemniej mało mówi się o pracujących w tych miejscach kobietach i ich losach. Po wojnie praca seksualna na rzecz okupanta została okrzyknięta kolaboracją horyzontalną, a winnym jej kobietom golono głowy na znak hańby.

Ostrowska stara się bardzo dokładnie odtworzyć wytyczne, metody pozyskiwania „pracownic” oraz stosowane rozwiązania „porządkowe” funkcjonujących w Trzeciej Rzeszy burdeli znajdujących się w gestii państwa. Z wielkim zrozumieniem i empatią opisuje doświadczenie kobiet zmuszanych w tych miejscach do prostytucji. Rozpoczyna również bardzo ważną dyskusję dotyczącą kwestii postrzegania prostytutek jako ofiar narodowego socjalizmu. Do tej pory zarówno środowisko ofiar (w tym przypadku byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych), jak i postronnych obserwatorów nie widziało w nich poszkodowanych.

Oprócz opisów systemu w książce znaleźć można również mikrobiografie kobiet, które znalazły się w narodowosocjalistycznych burdelach. Niestety szczupłość dostępnych materiałów, milczenie samych zainteresowanych (często spowodowane presją społeczną czy rodzinną) oraz wymuszone prawem anonimizowanie zachowanych materiałów archiwalnych sprawiają, że są to opowieści boleśnie niedokończone. I wydaje niestety czas na wypełnienie luk przeminął.

Dominik W. Rettinger – „Kommando Puff” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

„Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” to bardzo ważna i potrzebna książka. Choć do tej pory ukazywały się prace poświęcone zagadnieniom przymusu seksualnego i prostytucji na terenach okupowanych przez Trzecią Rzeszę, to jednak w znakomitej większości nie były one tłumaczone na język polski. Tak jest między innymi z monumentalną w mojej ocenie pracą Roberta Sommera Das KZ-Bordell. Tym samym Ostrowska wypełnia sporą lukę w polskiej historiografii.

Recenzowana pozycja nie należy do lektur łatwych. Niejednokrotnie czytelnik będzie musiał skonfrontować się z własną wrażliwością oraz pewnymi schematami w myśleniu. Niemniej warto książkę czytać i dyskutować nad stawianymi w niej tezami.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Joanny Ostrowskiej – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Marek Baran |

"Recenzowana pozycja nie należy do lektur łatwych" - prawie na pewno, lecz (za Wikipedią) określenie "dramaturżka teatralna" jest dla mnie lekturą fascynującą.Odpowiedz

Gość: Jb |

Dlaczego tam gdzie jest komunizm, lewica , walka z religią czy tzw. gender muszą zawsze być żydzi.....Odpowiedz

Gość: Kl |

Przestalem czytać po pierwszym zdaniu. Zydzi. Gender. Starczy.....Odpowiedz

@ Gość: Kl
- A jeżeli taka jest prawda? Chyba tak!Odpowiedz
Daria Czarnecka

Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org