Rocznica zajęcia Wilna przez Litwinów – relacja świadka

opublikowano: 2012-10-27 07:00— aktualizowano: 2022-10-28 05:03
wolna licencja
poleć artykuł:
28 października 1939 wojska litewskie wkroczyły na Wileńszczyznę, rozpoczynając okres okupacji tych ziem, trwający do 3 sierpnia 1940 roku. Spójrzmy na to wydarzenie oczami świadka...
REKLAMA

Jednym z najbardziej niezwykłych fenomenów występujących na ziemiach II RP pod niemiecką okupacją była ogromna ilość różnego rodzaju niejawnej prasy. Każda, nawet najmniejsza organizacja polityczna za punkt honoru stawiała sobie wydanie własnego organu prasowego. Jednym z nich było reprodukowane przez nas poniżej „Ku Zwycięstwu”, związane ze Stronnictwem Ludowym i Batalionami Chłopskimi.

W swoich artykułach gazeta starała się przybliżyć życie okupowanej polskiej prowincji i zamieszczać najnowsze informacje polityczne. Nie ukrywała również ciepłych uczuć w stosunku do rządu londyńskiego. Tę polityczną linię wyraźnie widać w artykule o zajęciu Wilna:

Jeżeli chodzi o przymusową lituanizację Wilna, autor nie mija się z prawdą. Rzeczywiście, Polaków zmuszano do zmiany nazwisk, ustawiano na nowo napisy, tak aby stolicę województwa wileńskiego uczynić przyszłą stolicę Republiki Litewskiej.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja mniejszości litewskiej w II RP nie była tak komfortowa, jak stwierdza autor relacji. Szczególnie w okolicach konfliktu z marca 1938 r., Litwinów na ziemiach polskich dotykały różnego rodzaju dolegliwe szykany. Nie zapominajmy również, że okupacja litewska była nieporównanie mniej represywna niż radziecka czy niemiecka. I nie zmieni tego nawet mało chlubna postawa wielu Litwinów po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w czerwcu 1941 r., o czym na samym końcu wspomina autor tekstu.

Za przesłanie materiału redakcja serdecznie dziękuje Panu Michałowi Stefaniakowi

Przyłączenie Wilna do Litwy jesienią 1939 r. Napis brzmi: mieszkańcy Wilna witają Armię Litewską" (fot. www.kam.lt, opublikowano na licencji GNU Free Documentation License 1.2)

Zajęcie Wilna przez Litwinów – zobacz też inne teksty poświęcone stosunkom polsko-litewskim:

Redakcja: Michał Przeperski

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone