Opublikowano
2020-09-15 17:08
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org – Czy Twoim zdaniem sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy Waszym zdaniem sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy wprowadzenie całkowicie zdalnego trybu nauczania na studiach historycznych w dobie pandemii to dobry pomysł?


31 sierpnia zapytaliśmy Was o to, czy sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski? W naszej sondzie wzięło udział ponad 1600 Czytelników – zobaczcie, jak głosowali!

Zwycięskie okazały się dwie opcje – „Raczej tak” oraz „Zdecydowanie tak”, które zdobyły po nieco ponad 27% głosów. Na podium zmieściło się jeszcze wskazanie „Raczej nie” z wynikiem 16,39%, a tuż za nim znalazła się opcja „Zdecydowanie nie” (14,26%). Całą stawkę zamknęły głosy na „Mam mieszane uczucia” (11,03%) oraz „Nie mam zdania” (3,96%).

(fot. Max Ehlert, ze zbiorów Deutsches Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany).

Jak widać większość uczestników ankiety uznała, że „cios w plecy”, czyli atak Związku Radzieckiego, był decydującym czynnikiem który sprawił, że Polska poniosła klęskę w walkach Września '39. Z całą pewnością sowiecka inwazja zdecydowanie pogorszyła i tak nieciekawą już sytuację II RP, która dotychczas mierzyła się jedynie z armią niemiecką (oraz – w niewielkim stopniu – ze słowacką). Wielu Czytelników uznało jednak, że to nie wydarzenia z 17 IX były decydujące – co zatem bardziej przyczyniło się do wrześniowej klęski?

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Polecamy nasze teksty o kampanii wrześniowej:

1 września 1939 roku i kampania wrześniowa - jak Niemcy zaatakowały Polskę?

1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała polską placówkę na Westerplatte. Zaczęła się II Wojna Światowa i kampania wrześniowa - wojna obronna Polski 1939 roku. Jak koncepcja wojny błyskawicznej (Blizkrieg) została przeprowadzona w Polsce? Czy polscy kawalerzyści rzeczywiście szarżowali na czołgi? Krojanty, Wizna, Bzura - jak naprawdę wyglądały te i inne bitwy kampanii wrześniowej? I jak 17 września, dzień w którym odbyła się agresja ZSRR na Polskę przyczynił się do klęski? Faktów o kampanii wrześniowej dowiecie się z naszych artykułów!Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy wprowadzenie całkowicie zdalnego trybu nauczania na studiach historycznych w dobie pandemii to dobry pomysł?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-9-1

Stron: 123

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: bartensteiner |

Szkoda, że wyniki ankiety nie pokazują wieku głosujących za poszczególnymi opcjami. Myślę, że autorami wypowiedzi wskazujących na możliwość pokonania przez nas Niemców w 1939 r. są przeważnie osoby młode, ogłupione tzw. polityką historyczną, nakazującą bagatelizowanie naszych zachodnich sąsiadów, z jednoczesnym wyolbrzymieniem siły Rosji, która wówczas "wbiła nam nóż w plecy". Obecnie ochronę przed nią może nam dać tylko USA i kupione tam za wielkie pieniądze uzbrojenie. Nie zauważa się tragicznej wręcz sprawności Armii Czerwonej w wojnie 1939/40 z Finlandią oraz podczas najazdu niemieckiego w 1941 r. , pomimo że dysponowała ona wówczas największym arsenałem w świecie. Większość znanych mi ludzi nie wie, że Federacja Rosyjska wydaje teraz na wojsko znacznie mniej pieniędzy niż np. Arabia Saudyjska, z których w dodatku spora część jest rozkradana przez zauszników Putina oraz trwoniona na zbyt liczny personel owej armii. Na tej podstawie przypuszczam, że obecna siła militarna Rosji jest najniższa w całej jej historii, ale którą się u nas i w Ameryce wyolbrzymia, by mieć pretekst do wydawania pieniędzy na zbrojenia.Odpowiedz

Gość: Komar |

27,06% - "zdecydowanie tak". 27,30% - "raczej tak". Razem 54%, czyli ponad połowa uczestników ankiety uważa, że gdyby nie wkroczenie wojsk radzieckich w dniu 17 września, to Wojsko Polskie pokonałoby Wehrmacht i w efekcie Polacy zwycięsko wkroczyliby do Berlina.
Kto tych ludzi uczył historii Polski?Odpowiedz

Gość: Grzegorz Maculewicz |

@ Gość: Komar
Jak to kto? Nasza polityka historyczna. To tacy sami podtruci propagandą ludzie, którzy przed wybuchem wojny krzyczeli "silni, zwarciu, gotowi" oraz "nie oddamy nawet guzika".Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org