Opublikowano
2007-10-23 22:42
Licencja
Wolna licencja

Sto lat dla Leszka Kołakowskiego!

Dzisiaj Leszek Kołakowski obchodzi swoje 80. urodziny. Świętował je w redakcji „Gazety Wyborczej”.


Leszek Kołakowski, wybitny polski filozof, historyk filozofii i idei, publicysta i eseista urodził się w 1927 r. w Radomiu. Do 1956 r. był jednym z czołowych ideologów stalinizmu i członkiem partii. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim teorię marksizmu i leninizmu. Jednak w roku 1966 odebrano mu katedrę za zbyt radykalną krytykę władz oraz odchodzenie od nauczania studentów zgodnie z obowiązującym kanonem. Kiedy w 1968 roku wziął udział w wydarzeniach marcowych odebrano mu całkowicie prawo wykładania i publikowania. Zmusiło to filozofa do emigracji. Tam poglądy Kołakowskiego stopniowo ewoluowały w kierunku ogólnie rozumianej myśli chrześcijańskiej. Do dziś mieszka w Anglii, w Oksfordzie, gdzie jest członkiem All Souls College.

Głównym przedmiotem zainteresowań filozoficznych Leszka Kołakowskiego jest historia filozofii, zwłaszcza od XVIII wieku, a także filozofia kultury oraz religii.

Spośród szeregu tekstów filozoficznych jego autorstwa warto wymienić chociażby: Szkice o filozofii katolickiej (1955), Moje słuszne poglądy na wszystko (1978), Trzy bajki o identyczności (1981), Mini-wykłady o maxi-sprawach (1999).
Kołakowski jest również autorem tekstów o charakterze literackim, ze względu na swoją specyfikę nazywanych przypowiastkami filozoficznymi: 13 bajek z Królestwa Lajlonii dla dużych i małych (1963), Rozmowy z diabłem (1965).

Przez wiele lat książki Leszka Kołakowskiego ukazywały się w Polsce w drugim obiegu, mając ogromny wpływ na polską inteligencję opozycyjną — jej kształtowanie się i rozwój. Do szczególnie ważnych tekstów należy esej zatytułowany Kapłan i błazen, zawierający analizę postawy inteligencji wobec władzy.

Dziesięć lat temu w dniu swoich 70. urodzin Kołakowski został przez redakcję „Gazety Wyborczej” koronowany na Króla Europy Środkowej. Dzisiaj w tej samej redakcji otrzymał koronę Cesarza.

Wszyscy, którzy chcą złożyć jubilatowi życzenia, mogą pisać na adres: listydogazety@gazeta.pl.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Marianno, komentujesz tutaj newsy. A to forma dziennikarska, która ma charakter informacyjny, zatem winna być możliwie zobiektywizowana. Cóż, taka jej natura. Rozumiem, o czym mówisz, bo też niejednokrotnie mam ochotę na ową \"duszę\". Temu służy felieton, także komentarze są właśnie po to, aby wyrazić swój stosunek do poszczególnych informacji (nie tylko ich formy, ale także - a może przede wszystkim? - treści). Dlatego serdecznie zapraszamy, żeby swoje poglądy wyrażać. A jesli chodzi o \"Histmag\", to się z Tobą nie zgodzę - mamy duszę, poglądy, zainteresowania (nie tylko historyczne). Jeśli naprawdę jesteś ich ciekawa zapraszamy na nasze forum oraz cotygodniowe spotkania czatowe, w trakcie których jest okazja porozmawiać z członkami redakcji oraz naszymi forumowiczami.Odpowiedz

Hm... Rzeczywiście, nie piszemy o tym na pierwszej stronie, ale przy uważnej lekturze treści serwisu a także forum dyskusyjnego można się o nas sporo dowiedzieć ;) Zapraszamy więc do poznania nas (o ile starczy chęci) ;)Odpowiedz

Gość: marianna |

Zdaje sie,że w końcu wiem o co chodzi.Historia mówi nam skąd pochodzimy i dlaczego jesteśmy tacy właśnie.Zczego mamy być dumni,aczego mamy się wstydzić,komu stawiać pomniki,a komu przebaczać itp.itp.Ale my żyjemy tu i teraz w konkretnych warunkach i z określonymi poglądami.Nasze patrzenie na historię w dużym stopniu jest tym \"tu i teraz\" zdeterminowane.A Histmag nie ma poglądów ,ja nie mam pojęcia jacy ludzie redagują gazetę,co myślą[poza historyczną pasją].Dlatego właśnie mam wrażenie że Histag nie ma duszy.I tak Was podziwiam i pozdrawiam.Odpowiedz

Gość: Oktawian |

Ja osobiście uważam, że życzenie tak dostojnej osobie tylko dwudziestu lat życia przed sobą, to oznaka braku sympatii dlań, a w przypadku braku sympatii wogóle- braku kultury, więc nie stu, a dwustu lat :)Odpowiedz

Gość: Bożena Pierga |

Aha, dlaczego adres mailowy "Gazety"? Ponieważ tam pojawiła się okazja do złożenia jubilatowi życzeń - dla wszystkich tych, którzy cenią sobie Leszka Kołakowskiego jako człowieka i filozofa (niezależnie od stosunku do "Gazety").Odpowiedz
Bożena Pierga

Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko. Od grudnia 2006 roku należy do redakcji „Histmag.org”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org