Opublikowano
2015-05-08 16:34
Licencja
Wolna licencja

Test wyborczy... z pierwszej połowy lat 20.

(strona 3)

Zbliżają się wybory samorządowe... ale wyobraź sobie inną sytuację! Mamy pierwszą połowę lat 20. Jesteś za Piłsudskim czy za Dmowskim? Uważasz, że Polska potrzebuje zmiany? Masz wyrobione zdanie o reformie rolnej? Rozwiąż nasz test wyborczy i dowiedz się, do którego stronnictwa z początków II RP Ci najbliżej.


Strony:
1 2 3

8 i więcej punktów:

Najbliżej Ci do Związku Ludowo-Narodowego – wielkiej koalicji prawicowej, która wygrywa wybory po odzyskaniu niepodległości. Jej cecha wspólna to niechęć do Piłsudskiego, elektorat o tradycyjnych wartościach i poparcie dla wolnego rynku.

  • Jeśli Twoim autorytetem jest Maurycy Zamoyski i nie chcesz reformy rolnej, to bliżej Ci do konserwatystów. Encyklika Rerum novarum jest odpowiedzią na większość twoich pytań, lubisz aktualny stan rzeczywistości i nie masz ochoty na jego zmianę. Najprawdopodobniej jesteś ziemianinem, ew. mieszczaninem, podkreślasz swoje korzenie szlacheckie. Nie lubisz komunistów, bezbożników, socjalistów czy piłsudczyków, za to bardzo szanujesz arystokratów. Na myśl o tym, że dobra Radziwiłów miałyby być podzielone, oblewa Cię zimny pot. Demokracja może być, ale przecież nie każdy powinien głosować – nie może być tak, aby profesor czy hrabia miał tak samo ważny głos, co jakiś chłop z Polesia. Monarchia też przecież nie jest taka głupia, prawda? W maju stoisz po stronie sił rządowych.
  • Jeśli Twoim autorytetem jest Roman Dmowski a żywiołem wiodącym Naród Polski, to bliżej ci do narodowej demokracji. Na co dzień bijesz się z socjalistami i komunistami i uważasz, że Polska powinna być przede wszystkim dla Polaków-katolików. Jesteś mieszczaninem, a Twoją główną tożsamość jest narodowość. Drżysz na myśl o tym, że bolszewicko-masońsko-żydowski spisek może zniszczyć Ojczyznę – jest ona przecież przedmurzem cywilizacji (a raczej twierdzą w morzu barbarii). Prędzej umrzesz niż poprzesz Piłsudskiego, dlatego 12 maja nie masz zamiaru odpuścić. Jeśli chodzi o demokrację, to masz wobec niej wiele wątpliwości, jednak dopóki daje Ci władzę, to jest OK.

Prawicowo-ludowy rząd Wincentego Witosa, powołany w maju 1926 r. (domena publiczna).

Od 4 do 7 punktów:

Najbliżej ci do ludowców. W maju trwasz dzielnie przy legalnej władzy. Pochodzisz ze wsi, jesteś chłopem. Reforma rolna to Twój kluczowy temat. Niekoniecznie z wielkim nabożeństwem odnosisz się do religii. Po nocach śni ci się dyktatura agrarystyczna jak w Bułgarii, gdzie rządzi sól ziemi. Generalnie dogadasz się z każdym – nawet z panem z ordynacji. Na Mateusza Bigdę nie ma mocnych!

Od -2 do 3 punktów:

Najbliżej ci do sanacji. 12 maja 1926 r. razem z Marszałkiem szturmujesz mosty i walczysz z dotychczasowym rządem. Twoim poglądami są poglądy Piłsudskiego, w zależności od tego jakie Komendant w tej chwili prezentuje. Jeżeli już masz jakieś, to są one bardziej centro-lewicowe. Twoimi braćmi są przede wszystkim koledzy z wojska. Demokracji nie lubisz i nie uważasz jej za dobry ustrój polityczny. Co innego jakaś dyktatura! Swojego wyboru w zamachu majowym nie żałujesz.

Od -3 do -10 punktów:

Najbliżej ci do socjalistów. Chodzisz w pochodach pierwszomajowych, na których bijesz się z komunistami, a przy innych okazjach z nacjonalistami. Walczysz o prawa robotników, takich jak Ty albo ludzie, z którymi się w swoim inteligenckim życiu zetknąłeś. Płacisz składki członkowskie na PPS. Uważasz, że da się zrobić rewolucję na drodze parlamentarnej. Demokracja to Twoje największe marzenie. Kościół tak, ale z daleka. 12 maja 1926 r. popierasz Piłsudskiego, cztery lata później bardzo tego żałujesz.

Wóz agitacyjny PPS w czasie jednej z kampanii wyborczych (domena publiczna).

-11 punktów i mniej punktów:

Najbliżej ci do komunistów. Prawda jest taka, że nikt Cię w kraju nie lubi. Nie lubią Cię nawet w Moskwie, z której dostajesz dyrektywy. Bijesz się z socjalistami i nacjonalistami. Myślisz, że strzelaniem i wysłaniem bomb możesz zmienić układ polityczny. Chcesz aby Polska była częścią ojczyzny światowego proletariatu. W maju popierasz Piłsudskiego, czego potem żałujesz jeszcze bardziej niż socjaliści.

Do którego ze stronnictw Wam najbliżej?

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Opracowali: Paweł Rzewuski, Michał Przeperski, Tomasz Leszkowicz


Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.
Spodobał Ci się nasz materiał? Zapisz się do naszego newslettera!
Strony:
1 2 3
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: |

-7 - nie lubię Marksa, lecz nie jestem też patriotą.Odpowiedz

Gość: Axel |

5 punktów... Ale ja nie jestem chłopem i nikt z mojej rodziny nie był ze wsi... Z jednej strony mieszczaństwo warszawskie, a z drugiej szlachta średnia... Chyba to przez to że PSL był wówczas jedyną centrową partią polityczną do powstania SD?Odpowiedz

Gość: Kilan13 |

-11 komuniściOdpowiedz

Gość: max |

-9, całe szczęście wyszedł porządny socjalista, nawet przed wojną nie byłby zemnie piłsudczykowy faszystaOdpowiedz

Gość: Wieszcz |

@max Wygląda na to, że byłby faszysta nie piłsudczykowy.Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org