Zakłady Lilpop, Rau i Loewenstein – przemysłowa potęga dawnej Polski

opublikowano: 2015-04-01 18:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Lilpop, Rau i Loewenstein – największe zakłady przemysłowe międzywojennej Warszawy, zajmujące czołową pozycję w produkcji maszyn. Najbardziej znanymi ich produktami były m.in. lokomotywy, szyny, wagony kolejowe, ale także samochody. To z fabryk Lilipopa wyjechał jedyny do dziś zachowany oryginalny samochód pancerny produkcji polskiej.
REKLAMA

Lilpop, Rau i Loewenstein – artykuł inspirowany czasopismem „Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne”

„Gwiazdka Cieszyńska, pismo poświęcone wiadomościom politycznym, nauce, przemysłowi i zabawie”, Nr 42. Cieszyn dnia 17. Października 1863 roku.
„Gwiazdka Cieszyńska, pismo poświęcone wiadomościom politycznym, nauce, przemysłowi i zabawie”, Nr 43. Cieszyn dnia 24. Października 1863 roku.

Na początku XIX wieku do Królestwa Polskiego przybyło dwóch angielskich przedsiębiorców: Tomasz Evans i Józef Morris. W 1818 roku założyli oni pierwszą w Warszawie odlewnię żelaza i metali kolorowych, która nosiła nazwę Odlewnia i Rządowa Fabryka Machin. W 1824 roku Morris opuścił firmę, a jego udziały zostały przejęte przez Tomasza Evansa i jego brata Andrzeja. Odtąd firma znana była pod nazwą Bracia Evan, a wkrótce do spółki dołączyli kolejni bracia: Douglas i Alfred. Zakład funkcjonujący przy ulicy Pieszej, a później przeniesiony do zabudowań dawnego klasztoru przy ulicy Świętojerskiej, produkował głównie maszyny rolnicze i zatrudniał około 150 osób. Ciekawostką jest, że był to jednocześnie pierwszy zakład w Warszawie używający oświetlenia gazowego. Firma prosperowała aż do wybuchu wojny krymskiej, kiedy wszyscy obywatele brytyjscy musieli opuścić Imperium Rosyjskie i terytoria od niego zależne. W 1855 roku jako wspólnicy do spółki dołączyli polski przemysłowiec i konstruktor Stanisław Lilpop oraz przemysłowiec i bankier Wilhelm Rau.

Reklama fabryki z 1860 r. (domena publiczna).

Nowa spółka Evans, Lilpop et Comp była w posiadaniu nie tylko zakładów w Warszawie ale także dwóch kopalni rudy żelaza i dwóch hut w Drzewicy i Rozwadach niedaleko Radomia. Lilipop zmodernizował zakład, przekształcając go z prostej manufaktury w nowoczesną, zmechanizowaną fabrykę. Rozpoczął także współpracę z bankami i wprowadził sprzedaż kredytową swoich maszyn rolniczych. Jednym z najlepiej sprzedających się produktów firmy była żniwiarka zwana Amerykanką, która w 1867 roku otrzymała srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu. Wkrótce firma rozpoczęła produkcję kolejowych szyn i wagonów, głównie dla powstającej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1866 roku Lilpop i Rau kupili pozostałe udziały Evansów i przemianowali spółkę na Lilpop i Rau. Niestety, jeszcze w tym samym roku Stanisław Lilipop zmarł. Jego udziały i miejsce w zarządzie objęła jego żona, Joanna. Była pierwszą i przez wiele lat jedyną kobietą, zajmującą takie stanowisko w jakiejkolwiek dużej firmie przemysłowej w Polsce.

Budynki fabryczne Zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie na ul. Bema (fot. Spetsedisa, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Po śmierci Stanisława Lilipopa funkcję dyrektora generalnego objął Bonawentura Toeplitz, a w 1868 roku do spółki dołączył przemysłowiec, baron Seweryn Loewenstein. Dzięki finansowemu wsparciu Loewensteina firma, już teraz Lilpop, Rau i Loewenstein, stała się największym konglomeratem przemysłowym w Polsce i jedną z największych firm w carskiej Rosji. W kolejnych latach zamówienia złożyli w niej m.in. „król kolei żelaznych” Jan Gotlib Bloch oraz finansista, bankier i działacz gospodarczy baron Leopold Julian Kronenberg. Dzięki temu Lilpop, Rau i Loewenstein byli odpowiedzialni za ponad jedną czwartą całej produkcji przemysłowej w Polsce. Ponadto firma produkowała w tym czasie różnego rodzaju konstrukcje z żelaza i stali, rury, maszyny, pociski artyleryjskie, kuchnie polowe i sprzęt wojskowy. Na przykład w latach 1873–1875 spółka była głównym wykonawcą mostu kolejowego w Warszawie.

REKLAMA

W 1877 roku przyszedł kryzys. Rosja nałożyła bardzo wysokie cła na import m.in. węgla, rudy żelaza i stali. Firma została zmuszona do modernizacji swoich starych odlewni stali w nowoczesne zakłady przemysłowe; wybudowano również ogromną walcownię. Ponadto firma otworzyła nowe fabryki i przedstawicielstwa w Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Tyflisie (Tbilisi), Odessie oraz Baku. W 1885 roku fabryka w Warszawie, jako jedna z pierwszych, została zelektryfikowana, a pod koniec wieku zatrudniała ponad 1300 pracowników.

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku, produkcja spółki została przestawiona na potrzeby armii rosyjskiej. Rok później maszyny i urządzenia wraz z większością pracowników ewakuowano do miasta Krzemieńczuk. Po wojnie udało się odzyskać część majątku i odbudować fabrykę w Warszawie, a następnie wznowić produkcję. Produkowano lokomotywy, wagony kolejowe i tramwajowe, turbiny wodne, motopompy, maszyny pralnicze i wiele innych maszyn i urządzeń. W 1936 roku Lilpop podpisał umowę z General Motors, która pozwalała spółce na sprzedaż i produkcję samochodów: Opel, Opel Kadett, Buick, Chevrolet, Buick-Limuzyna, aut dostawczych typu Chevrolet oraz opartych na podwoziach tej firmy autobusów i ciężarówek. W 1938 roku rozpoczęto budowę nowej fabryki w Lublinie, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej ukończenie.

Samochód osobowy Opel P4 produkowany w Zakładach Lilpop, Rau i Loewenstein (domena publiczna).

W czasie II wojny światowej fabryka została przejęta przez Niemców i włączona do Zakładów Hermanna Göringa. Kontynuowała produkcję, jednak tym razem dla Wehrmachtu. Z okresu powstania warszawskiego z fabryki pochodziło podwozie samochodu Chevrolet model 157 o ładowności 3 t, na którym skonstruowano Kubusia – improwizowany samochód pancerny konstrukcji polskiej, zbudowany w 13 dni. Również w czasie powstania Niemcy wywieźli do Rzeszy wszystkie maszyny, urządzenia, dokumenty firmy oraz pracowników.

Po wojnie nowe komunistyczne władze znacjonalizowały praktycznie wszystkie prywatne firmy. W związku z tym nie udało się reaktywować zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein jako prywatnego przedsiębiorstwa.

Warto jeszcze zaznaczyć, że przez lata swojej historii w fabrykach Lilpop, Rau i Loewenstein pracowało i kształciło się wielu wybitnych polskich inżynierów, m.in. Stanisław Olszewski i Karol Adamiecki. Przez kilka lat w fabryce pracował również Bolesław Prus.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone