Opublikowano
2015-12-18 11:35
Licencja
Wolna licencja

Czyje to słowa: postaci historycznej czy z „Gwiezdnych wojen”? [quiz]

(strona 5)

Wydaje Ci się, że świetnie znasz „Gwiezdne wojny”? A może myślisz, że żadna postać historyczna nie ma przed tobą tajemnic? Sprawdź się w naszym quizie! Zaskoczy Cię jak fikcyjny świat może być podobny do naszego.


Strony:
1 2 3 4 5 6

13. Wygracie albo umrzecie - w ten sposób Benito Mussolini miał motywować włoskich piłkarzy przed meczem na mistrzostwach świata w 1938.
14. Zawiodłeś mnie po raz ostatni, admirale - tak Darth Vader skomentował zamordowanie admirała Ozzela.
15. Nic tak nie cieszy jak chwila, gdy do ciebie strzelają bez rezultatu - Winston Churchill wspominał tymi słowami swoje walki w Indiach, przy tłumieniu powstania Pasztunów.
16. Oto koniec twoich rządów, a i tak nie dość krótkie one były - to słowa mistrza Yody po wtargnięciu do gabinetu Imperatora Palpatine'a.


***

Czyje to słowa? Kto to powiedział?

17. Gdy znajdziecie się oko w oko z wrogiem, bijcie go! Nie dawajcie pardonu! Nie bierzcie jeńców! Kto wpadnie w wasze ręce, jest wasz!

  • Kanclerz Palpatine do żołnierzy-klonów po wydaniu Rozkazu 66, czyli eksterminacji Jedi.
  • Cesarz Wilhelm II do żołnierzy skierowanych do Chin w celu stłumienia powstania bokserów.

18. Nie wolno się z nikim wiązać. Niczego posiadać. Ale wrażliwość, którą nazwałbym miłością bezwarunkową, jest sensem życia.

  • Anakin Skywalker o regułach Zakonu Jedi.
  • Św. Franciszek o regule Braci Mniejszych.

19. Wojna nikogo wielkim nie czyni.

  • Mahatma Ghandi rozwijający swoją koncepcję niestosowania przemocy (ahimsa).
  • Mistrz Yoda szkoląc Luke’a Skywalkera na Dagobah.

20. Wolę otwartą walkę niż te podchody.

  • Han Solo na Gwieździe Śmierci po pierwszej strzelaninie.
  • Stefan Batory planujący kampanię moskiewską, uzasadniając swój plan odcięcia Inflant od Moskwy, a nie zdobywania ich twierdza po twierdzy.
Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Strony:
1 2 3 4 5 6
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Widz |

To pułapka powiedziała wcześniej Leia. Zwiodłeś mnie po raz ostatni admirale. Hirohito do Nagumo ;-)Odpowiedz

Gość: Anakin |

niby powinienem wiedzieć. Ale czy na Tatooine nie było przypadkiem dwóch słońc?Odpowiedz

Gość: Agata |

19/20 :-) jest Moc :-)Odpowiedz

Gość: PK |

Witajcie. A może trzeba pogadać o User Experience Histmag? Rozumiem przywiązanie do papieru, ale żeby w quzie nie móc wybrać radio boxa :)?Odpowiedz

bez czterech :( muszę dziś znów ogarnąć trylogięOdpowiedz
Maciej Zaremba

Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Michał Woś

Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org