Opublikowano
2015-10-05 22:00
Licencja
Wolna licencja

Karolina Wichowska - „«Łączka». Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego” – recenzja i ocena

„Łączka” – Kwatera „Ł” warszawskich Powązek – to miejsce, które stało się symbolem zbrodni komunistycznych w Polsce. Żmudne prace badaczy z Instytutu Pamięci Narodowej przywróciły pamięć o polskich bohaterach, którzy mieli zostać na zawsze zapomniani.


Strony:
1 2

Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

Autor: Karolina Wichowska
Tytuł: „«Łączka». Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach”
Wydawca: IPN
Oprawa miękka
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7629-853-5
Liczba stron: 173
Format: 240 × 165 mm
Cena: 15 zł

Ocena naszego recenzenta: 9/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Wraz z uruchomieniem przez IPN programu poszukiwań i identyfikacji osób, które na mocy stalinowskich wyroków śmierci zostały pochowane (a właściwie wrzucone do dołów) na Powązkach, ruszyła ogromna akcja zarówno edukacyjno-informacyjna, ale także naukowa. Proces identyfikacji niesie bowiem za sobą nie tylko oględziny wydobytych szkieletów, ale przede wszystkim ogromnie zaawansowane badania genetyczne.

Praca „Łączka”. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach to książka ze wszech miar niezwykła. To pierwsza publikacja, która w sposób przystępny (a także wolny od mniej lub bardziej racjonalnych zarzutów stawianych instytucją zaangażowanym w projekt – o czym później) wyjaśnia całą metodykę prac, które umożliwiają identyfikację ofiar terroru stalinowskiego. To także książka, która opisuje doświadczenia rodzin, których ojcowie i bracia zostali zamordowani w majestacie ówczesnego prawa i pochowani w bliżej nie znanym miejscu.

Czytelnik, który sięgnie po tą pozycję będzie zapewne co najmniej zdziwiony. Nie jest to bowiem niestrawny wywód dotyczący metod namnażania nici kwasu dezoksyrobonukleinowego, pozwalających na porównanie struktur chromosomów z materiałem genetycznym pobranym od rodzin. Karolina Wichowska w przystępnych słowach wyjaśnia procedury, jakimi poddawane są wydobyte z jam grobowych szczątki. Dzięki temu każdy z łatwością zapamięta, że fragmenty kości kruszone są w specjalnym młynku kriogenicznym, w obecności ciekłego azotu o temperaturze –196 stopni Celsjusza. Wszystkie zawiłe procedury, pozwalające na uzyskanie odpowiedniego materiału genetycznego nie pozostawiają dzięki temu ani grama tajemniczości, ani też miejsca na podejrzenia o niewłaściwe traktowanie pozyskanego DNA (zarówno tego od członków rodzin, jak i ofiar).

Warto wspomnieć w tym miejscu, że prowadzone przez naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów są wykonywane w takiej skali, że pozwalają m.in. na ocenę trwałości stosowanych urządzeń. Tymi pracami interesują się naukowcy w całej Europie, a coraz częściej mówi się o przeprowadzeniu takiego samego projektu w skali całego kontynentu. Dzięki tym działaniom kraje zachodniej części Europy mogą również uświadomić sobie, co przeżywała sprzedana w Jałcie Polska, która musiała zmierzyć się z największym totalitaryzmem XX wieku.

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: Histmag.org

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

8,9 zł

(e-book)

Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Daria Czarnecka

Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org