Ostatnie komentarze


KALENDARIUM GENETYCZNEJ EUROPY i w niej POLSKI (część 1)
opracowane na kanwie wirtualnej mapy Edwarda Peglera „Genetyczny taniec narodów Europy”
8000 BC:
Na mapie po lewej widzimy jakby cztery grupy populacji myśliwych-zbieraczy (HG), przodków ludzi współczesnych krajów Europy.
W tej grupie są od dolu trzy skupiska WHG i jedno EHG. Pierwsze skupisko od dołu to Francja, Niemcy, Anglia i Hiszpania (oraz Chorwacja); wyżej to kraje południowoeuropejskie; a jeszcze wyżej - cztery dokładnie zwarte z sobą kraje: Łotwa i pod nią niewidoczna Estonia oraz Polska i Grecja.
Popełnię tu może bluźnierstwo naukowe, ale myślę, że w tym mezolitycznum, trzecim skupisku wypączkowały już jakieś elementy przyszłego języka PIE, zarówno przyszłego dialektu satemowego (Polska R1a i Estonia R1a), jak i dialektu kentumowego (Łotwa R1b) oraz trzeciego niezdecydowanego (Grecja R1a i R1b).
Czwarte skupisko, to z komponentem EHG, to te trzy wyżej luźno położone populacje: Szwecja, Ukraina i Rosja. Tak przedstawia się genetyczny stan w okreie mezolitu , około 8 tysięcy lat temu.
7000 BC:
Grecja czyni na mapie genetyczny skok na prawo czyli na południe Europy i przymuje neolityczne rolnictwo z ludźmi od Anatolijczyków, symbolizowanych tu emblematem Turcji. Za Grecją podobny proces genetyczny podejmują kolejne kraje południowej, zachodniej i środkowej Europy.
/c.d.n./


Pokochaj genetykę, historyku!
~ StP
KALENDARIUM GENETYCZNEJ EUROPY i w niej POLSKI (część 2)
opracowane na kanwie wirtualnej mapy Edwarda Peglera „Genetyczny taniec narodów Europy”
5800 BC:
W centrum obrazu kraje wczesnego neolitu: Grecja, Węgry, Bułgaria, Italia, Rumunia i Serbia.
A na lewo już jakoś wyraźniej wydzielone skupiska neolityczne. Od dołu kraje germańskie z Chorwacją (co zaskakujące), a wyżej znane nam już skupisko protoPIE: Łotwa, Polska i niewidoczna za nimi Estonia. Ponad nimi Szwecja, Ukraina i Rosja.
5100 BC:
Ukraina zaczyna proces neolityzacji.
5000 BC:
Łotwa daje sygnał ku jamnizacji czyli jakby ruch na wschód; to samo podejmuje Rosja.
Estonia zaś zostaje nieco w tyle, inicjując zapewne zręby kultury ceramiki sznurowej
4700 BC:
Ukraina w drodze do neolitu dzieli się na grupy: południową - neolityczną i wschodnią, która jakby odmawiając południowoeuropejskiej neolityczacji, wybrała jamnizację.
4600 BC:
Estonia, za Łotwą, czyni pozorny ruch ku jamnizacji,
Polska neolityzuje się.
3600 BC
Estonia zmienia kierunek ze wschodniego jakby nieco na południowy, inicjując albo przejmując jakieś elementy kultury ceramiki sznurowej (od środkowego Dniepru?).
2900 BC
Do Estończyków dosłownie doskakują teraz Niemcy i Polacy (którzy zajmują niemal dzisiejsze pozycje gegraficzne) oraz Szwedzi; tworząc społeczność kultury ceramniki sznurowej i językową wspólnotę PIE.
Do niej dołączają w zwartym szeregu ludy kultury jamowej; Łotwa, Rosja i obydwie grupy Ukrainy. Następnie Anglia. Czyni się więc bardzo zwarta społeczność.
1000 BC:
Do Polski najbardziej przylega Estonia i Niemcy, następnie Szwecja i Anglia; trochę dalej Łotwa, Rosja i Ukraina jako już zjednoczona.
0 AD:
Rosja odsuwa się nieco na wschód; a na genomy Polski nakładają się w części Niemcy, Estonia, Łotwa i Szwecja
1000 AD - do dziś:
Następuje dalsze ścieśnienie narodów wokół Polski, z udziałem także Ukrainy i Rosji. Nieco w oddali trwają Hiszpania, Francja i Włochy oraz Grecja.


Pokochaj genetykę, historyku!
~ StP
Stanisławie, na animowanym PCA Peglera emblematy państw oznaczają ich aktualne terytorium. Tak więc przemieszczanie się emblematu na dany obszar genetyczny układu współrzędnych PCA pokazuje napływ tego typu genów na symbolizowany przez ten emblemat teren. Ale Twój wniosek - Jeżeli widzę, że Polska w trzecim tysiącleciu przed Chr. zajmuje na mapie prawie to samo położenie co dziś, to znaczy, że nie zmieniała się genetycznie i jesteśmy jej tu kontynuantami tamtej "Polski" - jest oczywiście słuszny.

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Sławomir Ambroziak
Jeśli o genetyce będzie wywiadował Roman Czejarek, chyba mimo wszystko warto posłuchać :)))

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
@ Sławomir Ambroziak
Wydaje mi się, że taka mapa nie zajmuje się przepływem genów. Jest ona wynikiem serii PCA, wyznaczającego wzajemne podobienstwa. Miesce danej populacji na mapie jest określane na pewno w stosunku do jakichś punktów trwardych, czyli położenia geograficznego dzisiejszych populacji. A przepływ genów to wynik rozumowania naszego przy czytaniu mapy. Jeżeli widzę, że Polska w trzecim tysiącleciu przed Chr. zajmuje na mapie prawie to samo położenie co dziś, to znaczy, że nie zmieniała się genetycznie i jesteśmy jej tu kontunuantamitamtej "Polski".


Pokochaj genetykę, historyku!
~ StP
@ Radek

Na Historykach wrzucilem nieco wiecej.

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Radek
https://polskieradio24.pl/7/163/Artykul/2462757,Skad-pochodzi-dynastia-Piastow

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Radek
Stanisławie, tylko kierunek ruchu na mapie Peglera jest interpretowany odwrotnie... Kiedy więc przykładowo emblemat ukraiński zbliża się do polskiego, oznacza to przepływ genów z Polski na Ukrainę.

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Sławomir Ambroziak
StP
Warto zauważyć, że około roku 1000 przed Chr. na okrąg przodków Polaków na mapie Peglera nakładali się dość mocno Estonczycy i mniej Niemcy. Nikt inny.
Z tego można by odczytać co nieco na temat ojczyzny post-PIE.

Pokochaj genetykę, historyku!
~ StP
Ustosunkowałem się już do uwag Kolegi Welesa na Historykach:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=42083&st=7185

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Sławomir Ambroziak
W 1999 bylem w Egipcie. Dziennik tv byl niemal w calosci poswiecony prezydentowi i jego zonie. Budowali nowe miasto Mubarak City, centrum kongresowe to Mural Hall, stacja metra Mubarak Station....W kazdej miejscowosci staly ogromne jednakowe bilbordy. Pytam pilota naszej grupy co to. On wytlumaczyl ze to ludnosc calkowiecie bez przymusu, spontanicznie domaga sie....dozywotniej prezydentury dla Mubaraka...

Zmarł były prezydent Egiptu - Hosni Mubarak
~ Gość: Jb
@ Gość: (z godz. 12:16)

Czekamy (nie)cierpliwie na spodziewane, niezależnie od Symfonii, wyniki genomiczne i genealogiczne kultur trzcinieckiej i łużyckiej oraz przeworskiej. Nie wzgardzimy także autorytatywnymi przeciekami :)

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
"Was wissen wir über die ersten Berliner?" - http://www.berlin.de/landesdenkmalamt/aktuelles/kurzmeldungen/2020/artikel.897553.php

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Radek
@ Gość: Sarmata

W temacie lokalizacji praojczyzny Słowian/Polaków warto śledzić genetyczna wędrówkę naszych praojców na mapie Peglera (najlepiej w zwolnionym tempie 0,25)
https://www.youtube.com/watch?v=0NLPiBP3q4A

Przypatrzyć się, gdzie przodkowie Polaków byli np. 1000 lat przed Chr. , na przełomie er, 1000 lat AD i współcześnie. Zauważymy, że już około 1000 pne przodkowie nasi byli prawie w tym samym miejscu genetycznym co dziś. Około przełomu er na Polaków nieco nakładają się Niemcy i Skandynawowie, a jeszcze nie Ukraincy ani Rosjanie.
Dopiero około roku 1000 Ukraincy nasunęli się trochę na Polaków, na podobienstwo Niemców, a potem jeszcze bardziej się nasunęłi.

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Gość: StP
@ Gość:
>charakterystyczne tylko dla Słowian mogły się rozprzestrzenić tylko z obszaru pogarnicza białorusko-ukraińskiego i Wołynia
Dowód?
>obszar Polski, który u schyłku starożytności był wyludniony
Dowód?
Btw
>Nic nie świadczy o jakimkolwiek aparacie przymusu w organizacjach Marboda i Vanniusza
Oprócz tego że pobierali podatki
Ale widocznie szuroallochtoniczne pojęcie państwa nie jest tożsame z libertariańskim.

Pokochaj genetykę, historyku!
~ Gość: Sarmata