Ostatnie komentarze


@ Sławomir Ambroziak

To oczywiste że Longobardowie nie mieli żadnej słowiańskiej domieszki. Wystarczy spojrzeć na wyniki z publikacji i poczytać wnioski autorów gdzie o domieszce słowiańskiej nie ma ani słowa . Nie ma u tych Longobardów żadnej słowiańskiej haplogrupy igrekowej ani żadnej słowiańskiej haplogrupy mitochondrialnej, a autosomalnie wyglądają jak zwykli Skandynawowie lub Holendrzy bardzo często z domieszką fińską jak Szwedzi. Są też między nimi mieszańcy ale to są przmieszki południowe które nie mają nic wspólnego ze Słowianami.

Długie narodziny Polski
~ Gość:
@ Sławomir Ambroziak
"Komponent CEU, sformatowany na podstawie próbek potomków europejskich osadników z Utah, grupuje się bodaj najściślej, jeżeli dobrze pamiętam, z Austriakami."

Oczywista bzdura. Skąd Ty bierzesz takie idiotyzmy?

Długie narodziny Polski
~ Gość:
Koledzy allo, nad czym tutaj deliberować... Jak widać w modelach, Longobardowie jakieś tam domieszki słowiańskie mają. Nie w tym rzecz... Chodzi o to, o czym niedawno mówiłem, że przebadane nacje germańskie, takie jak Longobardowie, Bajuwarowie i Goci, charakteryzują się niezwykle szerokim zakresem zmienności genetycznej, wykraczającym daleko poza zakresy charakterystyczne dla współczesnych populacji europejskich. Świadczy to o tym, że nie były to jednorodne etnosy. Była więc pewna elita, którą się daje wychwycić w genach, i ludność miejscowa, przyjmująca elitarne wzorce kulturowe i w pewnym stopniu z elitą tą się mieszająca. A że wygląda to na pewien uniwersalny schemat, dlatego rację ma Figlerowicz, mówiąc:

"To młodzi mężczyźni ruszają dalej i podbijają kolejny obszar i organizują tak, jak chcą. Natomiast ludność miejscowa, która jest w przewadze, się znacząco nie zmienia. Ja tak myślę, że głównym czynnikiem, który określał tożsamość etniczną, była władza. Ludzie byli mniej więcej ci sami, ale jak tam rządzili Słowianie, mówiło się, że państwo jest słowiańskie, a jak Germanie - to germańskie".

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak
@ Gość:

Komponent CEU, sformatowany na podstawie próbek potomków europejskich osadników z Utah, grupuje się bodaj najściślej, jeżeli dobrze pamiętam, z Austriakami. I tak to zresztą wygląda właśnie na oryginalnym PCA autorów badania:

https://www.nature.com/articles/s41467-018-06024-4/figures/2

Ma więc już w sobie znaczny komponent słowiański z jednej strony, z drugiej zaś należy do środkowoeuropejskiej puli genowej, czyli nie ma nic wspólnego ze Skandynawami.

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak
@ Gość: Taki ⅕ zyda, wroc Słowianina. ;)

Długie narodziny Polski
~ Gość: Oon
Franco był faszystowskim dyktatorem i zbrodniarzem. Zdecydowanie gorszym od Mussoliniego!

Od dyktatury do demokracji – transformacja ustrojowa Hiszpanii po śmierci Franco
~ Gość: Stan
Franco zasługuje na najwyższe uznanie do końca wojny domowej w 1939 roku. Potem jest już tylko faszystowskim krwawym dyktatorem mordującym przeciwników bez potrzeby. Np. faszyzm był łagodniejszy od hiszpańskiego!

Od dyktatury do demokracji – transformacja ustrojowa Hiszpanii po śmierci Franco
~ Gość: Stan
@ Sławomir Ambroziak

64% to średnia dla wszystkich próbek z Szolad a próbka SZ 13 jest dużo bardziej germańska od średniej ma ponad 85% CEU+GBR a reszta to FIN czyli domieszka fińska typowa dla Germanów ze Szwecji a Longobardowie pochodzili właśnie ze Szwecji. CEU oznacza etnicznych Północnych Europejczyków ze stanu Utah w USA a więc osoby o pochodzeniu niemieckim, holenderskim i skandynawskim a nie żadnych Słowian.
https://www.internationalgenome.org/faq/what-do-your-population-codes-ceu-or-tsi-mean/

Długie narodziny Polski
~ Gość:
@ Sławomir Ambroziak

Próbka SZ13 ma prawie 90% CEU+GBR w analizie z artykułu więc to oczywista oczywistość że większość Sweden wchodzi w skład tego CEU+GBR a mniejszość Sweden w skład kilkunastu procent FIN więc ten pierwszy model jest prawidłowy.
CEU+GBR to ogólnie Europa Północna i Centralna.

Długie narodziny Polski
~ Gość:
@ Sławomir Ambroziak

Nie oszukasz rzeczywistości. Ten Longobardczyk jest otoczony samymi próbkami germańskimi głównie szwedzkimi ale tez holenderskimi i islandzkimi i jest bardzo daleko od próbek słowiańskich nawet od tych z domieszką germańską jak wschodni Niemcy albo Czesi. Jeżeli ta próbka jest trochę przesunięta od centrum germańskiego to tylko w kierunku Finów, tak samo jak prawie wszyscy Szwedzi bo mają domieszkę fińską. I taką domieszkę fińską widać też w artykule z autosomalnymi wynikami Longobardczyków. SZ13 i SZ22 mają te same haplogrupy mt i Y i mają domieszkę fińską jak wielu innych Longobardczyków i nie mają żadnej domieszki z południa.
https://www.nature.com/articles/s41467-018-06024-4/figures/3

Długie narodziny Polski
~ Gość:
@ Gość:
"16% Slovakian, wiec czesciowe pochodzenie slowianskie ewidentnie jest"

W jednych modelach jest w innych nie ma wcale albo dużo mniej. I to nie jest na pewno nic od Prasłowian tylko z jakiejś przedsłowiańskiej populacji środkowoeuropejskiej której resztki są między innymi u Słowaków bo przecież Słowacy mają domieszkę niesłowiańską miejscową.

Tak samo jak u Antycznych Macedończyków albo Traków wyjdzie kilka albo nawet kilkadziesiąt procent Bulgarian to nie będzie to żadna domieszka słowiańska tylko domieszka bałkańska od ludu którego już nie ma i którego resztki wchłonęli Bułgarzy i inne ludy żyjące dzisiaj na Bałkanach.

Długie narodziny Polski
~ Gość:
@ Gość: sprostowanie
Dziękujemy za informację, poprawiliśmy.

Larry Wolff – „ Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie oświecenia”
~ Julia Obrycka Autor Histmaga
Jest to 17. tom serii, a nie 14. tom. Mam wszystkie, więc wiem. To, że MCK pisze tak na swojej stronie i nie może się doliczyć ile tomów z serii wydano, nie jest usprawiedliwieniem dla kopiowania informacji bez ich weryfikacji.

Larry Wolff – „ Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie oświecenia”
~ Gość: sprostowanie
@ Gość:
16% Slovakian, wiec czesciowe pochodzenie slowianskie ewidentnie jest. Nie ma sensu temu zaprzeczac.

Długie narodziny Polski
~ Gość:
@ Gość:

Dlaczego miałby się nie podobać...? Jest wyraźnie odsunięta od głównego klastra celto-germańskiego w kierunku Europy Wschodniej, co jest zgodne z proporcjonalnym udziałem w jej modelu domieszki słowiańskiej.

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak