Sebastian Adamkiewicz

Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Ostatnie teksty użytkownika
2020-12-24 06:37
"Historia jest dla mnie radością" - wywiad z ojcem Leonem Knabitem
Jak wygląda kolacja wigilijna u benedyktynów z Tyńca? Czy tradycja jest ważna w życiu Kościoła? Czy katolik powinien znać historię swojego Kościoła? Na te pytania, w rozmowie z Sebastianem Adamkiewicz
2020-12-04 09:52
Kontrreformacja czy reforma katolicka?
Choć spory semantyczne nadal w historiografii nie stanowią głównego nurtu badań, to coraz częściej historycy zastanawiają się nad poprawnością ogólnie przyjętych i – zdawałoby się – nienaruszalnych po
2020-10-10 21:47
Papież oszalał! — Początek rewolucji, czyli I Sesja Soboru Watykańskiego II
11 października 1962 długa procesja biskupów schodziła Królewskimi Schodami do Bazyliki Św. Piotra, gdzie rozpocząć się miała pierwsza sesja Soboru Watykańskiego II. Kiedy w roku 1965 ojcowie tymi sam
2020-07-20 17:58
Nie zmarnuj czasu – felieton
Wakacje to nie tylko czas relaksu i wypoczynku. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko złapało bakcyla historii, nie ma chyba bardziej zaraźliwego okresu niż letnie miesiące.
2020-07-05 20:49
Niedzielnik Adamkiewicza: Brzytwa Ockhama
Premier Morawiecki zapowiedział powstanie funduszu patriotycznego, który w nieokreślony jeszcze sposób, wspierać ma naukowców i pasjonatów historii w krzewieniu wiedzy historycznej. Powinienem z tego
Tagi: Opinie
Ostatnie komentarze użytkownika
@ Gość: Abca Kasa Panie Abca. Taki film jest po prostu piekielnie drogi, co czkawką odbiło się Hoffmanowi przy realizacji "Ogniem i mieczem" i "Starej Baśni" (choć ta nie była najgorsza). Stabilne finansowanie filmu przez PISF mamy od niedawna.

Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – kilka słów o „Koronie Królów”
~ Sebastian Adamkiewicz Autor Histmaga
@ Gość: Spacetrooper 1880 Ale jeśli mamy szukać seriali historycznych po 1989 roku to mamy zaraz na początku lat 90-tych niezłego "Kanclerza", potem świetne "Pogranicze w ogniu", później kontynuację serialu "Dom", następnie znośne "Syzyfowe prace", może miejscami siermiężną, ale ogólnie nieźle skonstruowaną fabularnie "Tajemnicę Twierdzy Szyfrów", kilka sezonów "Czasu Honoru", a także trochę nadmiernie edukacyjnego, ale udanego Marszałka Piłsudskiego w reżyserii Trzosa-Rastawieckiego. Wszystko o trzy długości lepsze od "Korony królów".


Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – kilka słów o „Koronie Królów”
~ Sebastian Adamkiewicz Autor Histmaga
@ Gość: Michał Baranowski P.S. Znalazłem właśnie rozmowę z Iloną Łepkowską, która twierdzi, że konsultant historyczny miał w sprawie serialu bardzo wiele do powiedzenia, że konsultowano z nim każdy element. Oczywiście może być to zagrywka PRowska, ale tego już się chyba nie dowiemy. W każdym razie ja znam osobiście przypadki, gdzie profesorowie odmawiali wstawienia nazwiska pod wystawą, której koncepcja wydała im się na koniec nietrafiona i zła. Odmawiali rzecz jasna również gaży za konsultacje.

Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – kilka słów o „Koronie Królów”
~ Sebastian Adamkiewicz Autor Histmaga
@ Gość: Michał Baranowski jeden odcinek współczesnego "Klanu" kosztuje 100 tys. zł, więc 200 tys. na odcinek serialu kostiumowego to mało, nawet jeśli tę kwotę zsumujemy. Inna rzecz, że serial kostiumowy koszty generuje głównie na początku, później nie jest już taki drogi. Nie ma też co porównywać budżetów z "Grą o tron", bo nie wiemy dokładnie ile budżetu GoT pochłaniają gaże, a ile koszty produkcji. W każdym razie w "Koronie królów" tych pieniędzy nie widać, a raczej widać ich brak. Poza tym 17 mln to nie jest duża kwota. 18 mln zgromadził "Wiedźmin". Taki koszt obsługuje filmy o tematyce drugowojennej. "Ogniem i mieczem" kosztowało ponad 24 mln. Przy czym w serialu koszty rozkładają się nieco inaczej niż w fabule.

Co do konsultacji zgadzam się z postem wyżej. Zawsze można się nie podpisać pod dziełem. Jeśli się podpisujesz bierzesz za efekt finalny odpowiedzialność.

Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – kilka słów o „Koronie Królów”
~ Sebastian Adamkiewicz Autor Histmaga