Marek Teler

Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Ostatnie teksty użytkownika
2021-04-05 10:47
Nina Niovilla: zapomniana matka polskiej kinematografii?
Wśród reżyserów przedwojennych polskich filmów znajdziemy zaledwie kilka kobiecych nazwisk. Tymczasem Nina Niovilla była nie tylko reżyserką i scenarzystką, ale też właścicielką wytwórni filmowej.
2021-03-29 13:49
Stanisław Heinrich: tajemnica przedsiębiorczego tancerza
Stanisław Heinrich to jedna z najbardziej niejednoznacznych moralnie postaci okupowanej Warszawy. Chociaż uchodził za ulubieńca szefa propagandy i był właścicielem kilku jawnych teatrzyków, pomógł w c
2021-03-28 11:30
Lida Abti: słowik okupowanej Warszawy
W okupowanej Warszawie dużą popularnością cieszyły się w latach 1942–1944 koncerty śpiewaczki Lidy Abti, uczennicy słynnej Ady Sari. Po wojnie artystka znalazła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie z po
2021-03-26 10:29
Aniela Rzyszczewska: piękna kobieta ze smutnym życiorysem
Hrabianka Aniela Rzyszczewska, która w 1929 roku zdobyła tytuł wicemiss Polonia, była jedną z najpiękniejszych kobiet II Rzeczypospolitej. Życie nie oszczędziło jej jednak dramatycznych wydarzeń i rod
2020-12-16 07:47
Czy Fryderyk Chopin miał skłonności homoseksualne? – opinie chopinologów
W ostatnich tygodniach prasę i Internet obiegły sensacyjne informacje o domniemanych skłonnościach homoseksualnych Fryderyka Chopina. Chopinolodzy studzą jednak nastroje zwolenników tej kontrowersyjne
Ostatnie komentarze użytkownika
@ Gość: Komar To złożona sprawa. Szczerze wątpię, by po doświadczeniach pierwszych lat wojny (brutalne zamordowanie brata i pobyt w Auschwitz), Łohaza świadomie walczył w obronie hitlerowskiego reżimu. Tak jak napisałem, był przez hitlerowców szantażowany i groził mu powrót do obozu, gdzie z pewnością czekałaby go śmierć. Znając całą jego historię, trudno jest mi potępiać jego postawę. Obyśmy nigdy nie doświadczyli wojny i dylematów, które mieli nasi przodkowie.

Włodzimierz Łoziński: aktor, żołnierz, więzień
~ Marek Teler Autor Histmaga
@ Gość: fanka Kundzi Źródła nic nie mówią na temat okoliczności śmierci Kunegundy, więc scenarzyści "Korony królów" będą musieli wymyślić jakieś zakończenie tej smutnej miłosnej historii.

Kunegunda, córka Kazimierza Wielkiego: nieszczęśliwa panna młoda
~ Marek Teler Autor Histmaga
@ Gość: Mc Bardzo dziękuję za cenną uwagę. Sam nie lubię dywagacji o tym, co kto myślał lub czuł, gdy nie ma bezpośrednich źródeł (jak np. korespondencja). Bardziej chodziło mi o pokazanie pewnej ciągłości między życiem przedwojennym a powojennym Iny, pewnych elementów wspólnych. Oczywiście mogłem inaczej to ubrać w słowa, ale chyba nie przesadziłem z ilością takich zwrotów.

Ina Benita i jej długa droga do Ameryki. Nieznane powojenne losy słynnej aktorki
~ Marek Teler Autor Histmaga
@ Gość: Aga W dokumentach występuje zawsze jako Inna Florow-Bułhak. Skąd ma Pani informacje, jak na nią mówiono, kiedy była dzieckiem?

Ina Benita przeżyła! Tajemnica z Rhumspringe
~ Marek Teler Autor Histmaga
@ Gość: Bardzo dziękuję za cenną wskazówkę.

Alma Kar – córka popa wkracza na salony
~ Marek Teler Autor Histmaga