Sławomir Ambroziak

Z wykształcenia farmaceuta, z zawodu publicysta, pasjonat starożytnej historii Polski.

Ostatnie komentarze użytkownika
@ Gość:

I co...? I myślisz, że jak zostaniesz przy nazwie "komponent wschodnioeuropejski", to wyprzesz problem ponad 20-procentowego i ponad 32-procentowego udziału populacji polskich przodków (...each of the European samples was the result of admixture between K ancestral populations (i.e., ancestry components).) w kształtowaniu populacji skandynawskich i brytyjskich?

Otóż nie! Problem dla teorii allochtonicznej pozostaje. A problem jest taki, że w świetle genetyki leży w gruzach filar teorii allochtonicznej, czyli Polacy jako średniowieczni przybysze z Prypeci, którzy zasiedlają polską pustkę osadniczą, błyskawicznie się na niej rozmnażając.

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak
O, widzę, że kolegom allo nerwy puszczają. Znów pojawiają się inwektywy. Też was pozdrawiam, koledzy allo!

Rozumiem, że bardzo was bolą wszystkie wyniki badań genetycznych, które pokazują niedorzeczność teorii allochtonicznej w punkcie populacji polskiej przybywającej na swoje ziemie w średniowieczu z Prypeci. Ta niedorzeczność jest jednak w świetle genetyki faktem - i nic na to nie poradzicie.

Widzę również, że koledzy allo nie bardzo rozumieją, o czym dyskutują...

We also used Ohana to provide an independent estimate of individual admixture proportions in the same set of 12 European countries (without Finland) and six Danish regions. For this purpose, we assumed that each of the European samples was the result of admixture between K ancestral populations (i.e., ancestry components). Even though we ran the analysis for K = {2, …, 9} (Figure S5), we report the results for K = 4, because this value corresponds to four distinct geographic origins of our samples: the Iberian Peninsula and Eastern, Central, and Nordic Europe. The analysis returned an admixture pattern that was consistent with geography (i.e., north–south and east–west clines; Table 2 and Figure 4). In particular, we observed (i) a Southern European component (blue), which was predominant in the Iberian Peninsula but was also found at large proportions in France; (ii) an Eastern European component (yellow), which was predominant in Poland but was also found at large proportions in neighboring countries (and notably in south and east Denmark, Sweden, Norway, and Great Britain); (iii) a nordic component (green), which was predominant in Scandinavia and to a lesser extent in Germany; and (iv) a Central European component (red), at higher proportions in Scandinavia and The Netherlands but also present in most European countries (except for Iberia). Within Denmark, we observed that Zealand and south Denmark had larger membership to the Eastern European component (18.90–20.36%) compared to Central and North Jutland (∼13%), resembling GLOBETROTTER’s signal of Polish admixture observed in Zealand and Funen (Figure 3B and Table S2). The Southern and Eastern European components were robust to different choices of K, whereas the Central and Nordic European components were gradually divided into smaller fractions as K went up, showing no clear geographic patterns (Figure S5).

Tak więc komponent pojawiający się przy podziale populacji europejskiej na cztery charakterystyczne komponenty genetyczne, zgodne z rozmieszczeniem geograficznym, to to samo, co domieszka populacji przodków. Komponent wschodnioeuropejski to to samo, co domieszka słowiańska, albowiem występuje w największym natężeniu (średnio ponad 76%, w niektórych przypadkach 100%) u Polaków, którzy bez wątpienia są Słowianami. Komponent oczywiście jest stary, gdyż nie jest wrażliwy na kolejne podziały, w przeciwieństwie do komponentu środkowo- i północnoeuropejskiego, które przy kolejnych podziałach traciły wzorce geograficzne, co wskazuje na ich relatywnie niedawne, mieszane pochodzenie.

Jest więc sprawą oczywistą, że Polacy pochodzą w przewadze od przodków zamieszkujących polskie ziemie od głębokiej starożytności, a jedynie niewielkim - od stosunkowo niedawnych przybyszów z zachodu i północy. Jest tak samo oczywiste, że Słowianie wnieśli do ponad 20% domieszki do populacji Skandynawskich i ponad 32% do populacji brytyjskiej, nawet jeżeli w czasach zdarzenia domieszkowania nie byli jeszcze etnicznymi Słowianami.

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak
Gość z 13:05

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli, mówiąc o moim kłamstwie, z którego miałem się niby tłumaczyć. Sednem problemu była domieszka słowiańska zawarta w komponencie CEU, którą komponent ten ewidentnie zawiera, o czym informują podane przeze mnie cytaty z Wesołowskiego.

Natomiast widzę, że Ty próbujesz rzeczywiście oszwabić naszych Czytelników. Wrzucona przez Ciebie mapka dotyczy średniowiecznej domieszki polskiej u duńskich wyspiarzy. Natomiast ja mówię o wcześniejszej domieszce słowiańskiej:

https://www.genetics.org/content/genetics/204/2/711/F4.large.jpg

której wyspiarze duńscy mają ponad 20 a Szwedzi ponad 17% (Tabela 2).

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak
@ Gość:

Z całą pewnością domieszka taka jest! Ci Longobardowie są najbardziej podobni do współczesnych Szwedów, gdyż współcześni Szwedzi mają ponad 17% domieszki słowiańskiej:

https://www.genetics.org/content/204/2/711

Wszystko więc zgadza się tutaj idealnie, nawet w liczbach bezwzględnych.

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak
Koledzy allo, oczywiście przyznaję się do błędu w sprawie CEU, bo pisałem z głowy i dokładnie tego tematu nie pamiętałem. Dobrze kojarzyłem Austrię, ale z nią grupuje się tylko jedna próbka CEU. Natomiast mediana tego komponentu lokuje się pomiędzy Wielką Brytanią, Danią i Niemcami. Ale poza tym, wszystkie inne fakty pamiętałem dobrze:

https://slawomirambroziak.pl/forum/index.php?topic=5111.msg78128#msg78128

Tak więc komponent CEU ma już wpisaną w siebie, jak wcześniej mówiłem, domieszkę słowiańską. Dlatego właśnie w modelach Longobardów, u których dominuje komponent CEU, pojawia się domieszka słowiańska. O tym mówią też zresztą autorzy badania:

Finally, CL53 and CL47 are inferred to have an unknown parent with greater eastern European ancestry than the sampled parent, CL49.

Natomiast to, że jest to domieszka stosunkowo niewielka, to tylko gorzej dla teorii allochtonicznej... Domieszka na poziomie 16% oznacza, że miała miejsce 3 pokolenia wstecz, czy jakieś 100 lat wcześniej. Ponieważ próbki z Szolad datowane są na ok. połowę VI wieku, zdarzenie domieszkowania musiało mieć miejsce ok. połowy V wieku, kiedy to jeszcze podobno Słowian w Europie Środkowej nie było, albowiem siedzieli na bagnach Prypeci.

Długie narodziny Polski
~ Sławomir Ambroziak