10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (9 VII 20)

opublikowano: 2020-07-09 14:56
wolna licencja
poleć artykuł:
Omerta – mafijna zmowa milczenia; Kazimierz Odnowiciel – uczony władca; Aaron Burr – człowiek, który zdradził republikę?; Hanka Karwowska: złamana kariera Teresy Sikorzanki ze „Strachów” – to niektóre z materiałów, które pojawiły się na naszych stronach w ciągu ostatnich 7 dni. Zapraszamy do zestawienia naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


Omerta – mafijna zmowa milczenia

Członkowie mafii, choć okrutni i działający poza prawem, częstokroć postępowali według specyficznego kodeksu honorowego. Jedną z jego zasad była omerta – wręcz „święta” zmowa milczenia. I choć za jej złamanie groziła egzekucja, byli tacy, którzy decydowali się zeznawać przed sądem…

Kazimierz Odnowiciel – uczony władca

Początki państwa polskiego to czasy licznych konfliktów. Wśród pierwszych Piastów byli jednak władcy, którzy woleli księgi od mieczy.

Aaron Burr – człowiek, który zdradził republikę?

Aaron Burr uważany jest w Stanach Zjednoczonych za zdrajcę idei państwowych i oskarżony o przygotowania do stworzenia nowego, niezależnego państwa na wschodzie. To on w czasie pojedynku śmiertelnie postrzelił swojego odwiecznego rywala, Alexandra Hamiltona.

Hanka Karwowska: złamana kariera Teresy Sikorzanki ze „Strachów”

Przerwane marzenie o aktorstwie, cztery nieudane małżeństwa, życie na obczyźnie… Życie Hanki Karwowskiej, która zagrała u boku Eugeniusza Bodo w filmie „Strachy”, nie było usłane różami. Jak potoczyły się losy filmowej Teresy Sikorzanki?

„Encyklopedia staropolska ilustrowana” – jak Polacy uczyli się niegdyś o własnej kulturze? [Galeria]

„Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, — swoje, obowiązek”. Taką maksymą otwierał Zygmunt Gloger dzieło swojego życia: „Encyklopedię staropolską ilustrowaną”. Jak wprowadzić armatę na „górę bardzo przykrą”? Jak wyglądały „kufle starożytne”? W jaki sposób przedstawiano husarza czy lisowczyka? Zobaczcie sami na pięknych ilustracjach z encyklopedii!

„Dalej ani rusz, braciszku”, 3-9 lipca [Wiktoria 1920]

3 lipca Józef Piłsudski, w imieniu Rady Obrony Państwa, ogłasza odezwę mobilizującą do walki cały naród. 4 lipca na całym Froncie Zachodnim – od granicy z Łotwą aż do błot poleskich – rozpoczyna się ofensywa wojsk sowieckich; natarcie na linii Smoleńsk–Warszawa–Berlin.

Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu

Na zębach ludzi, żyjących niemal 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski, naukowcy wykryli ślady próchnicy. Najstarsze oznaki tej bakteryjnej choroby mogły być efektem spożywania owoców i miodu – przypuszczają badający to zjawisko naukowcy z UKSW w Warszawie.

Nauczyciel historii jak z filmu

Erich Fromm napisał kiedyś, że nie tylko historia urabia człowieka – człowiek urabia historię. Piotr Tymiński urabiał swoją przez kilka dekad, aby w końcu znaleźć to, co zawsze go fascynowało – historię.

Promocja Histmagowych audiobooków historycznych w Woblinku. Książki do słuchania od 3,60 zł!

Wystartowała promocja w księgarni Woblink – nasze audiobooki historyczne możecie kupić z bardzo dużą zniżką! Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu. Każdy znajdzie coś dla siebie. :)



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Luwr ponownie otwarty

Luwr, czyli jedno z najciekawszych i największych światowych muzeów po koronawirusowym lockdownie ponownie otworzyło swoje podwoje przed miłośnikami historii. Zwiedzać można też plac Carrousel i ogrody Tuileries.

Ennio Morricone nie żyje. Kompozytor zmarł w rzymskim szpitalu

Jak podała dziś włoska agencja ANSA, Ennio Morricone zmarł w poniedziałek, 6 lipca, w Rzymie. 91-letni kompozytor ucierpiał w wyniku poważnego upadku. Giorgio Assumma, przyjaciel mistrza i jego prawnik poinformował, że Morricone złamał kość udową. Trafił do szpitala, jednakże nie udało się go uratować i zmarł w wyniku powikłań.

Jak wyglądały oddziały powstańcze w 1831 roku? [Galeria]

Jak wyglądali żołnierze Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego, którzy brali udział w powstaniu listopadowym? Oto zbiór pięknych ilustracji, pochodzących z „Albumu Wojska Polskiego z 1831 roku”. Wśród autorów – Walery Eljasz-Radzikowski i Juliusz Kossak!

Wiadomość sprzed 80 lat zamurowana w ścianie

Ważna wiadomość sprzed 79 lat? W Nowych Skalmierzycach podczas remontu zabytkowej dworcowej poczekalni dokonano ciekawego odkrycia. Okazało się, że ktoś zamurował w ścianie butelkę, w której znajdował się list napisany w 1941 roku.

Niebezpieczna wyobraźnia. Pięć najbardziej absurdalnych pomysłów zimnej wojny

Rywalizacja Stanów Zjednoczonych i ZSRR utwierdzała społeczeństwa w poczuciu permanentnego zagrożenia. Nie bez przyczyny. Za zamkniętymi drzwiami laboratoriów naukowcy obu stron opracowywali rozmaite projekty. Część z nich była nie tylko śmiertelnie niebezpieczna, ale również niewyobrażalnie głupia.

Zniszczono pomnik Krzysztofa Kolumba. Podróżnika oskarżono o wykorzystywanie rdzennych mieszkańców obu Ameryk

Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w amerykańskim Baltimore, w stanie Maryland. Aktu dewastacji dokonali uczestnicy protestu przeciwko rasizmowi, a do zdarzenia doszło w nocy z soboty (4 lipca) na niedzielę (5 lipca).

Święta Kinga - patronka Polski

Święta Kinga – księżna węgierska, patronka Polski, która ponad 700 lat musiała czekać na swoją kanonizację. Nim przywdziała habit klaryski, kierowała polityką księstwa Małopolski i uczestniczyła w grze o tron Austrii. Jaki był żywot Węgierki, która tak wyraźne piętno odcisnęła na historii Polski?

Bitwa pod Połtawą 1709. Imperium na kolanach

8 lipca 1709 roku, Ukraina. Ciepły, słoneczny, letni dzień. Stoczona wówczas bitwa pod Połtawą oznaczała początek końca szwedzkiego imperium i zapewniła Rosji pozycję hegemona w tej części Europy.

Maria Skłodowska-Curie – wielka mimo woli

Druga połowa XIX wieku oraz początek wieku XX nie stwarzały warunków do rozwoju utalentowanych, inteligentnych i ambitnych kobiet. A taką była właśnie Maria Skłodowska-Curie i to te cechy doprowadziły ją do prawdziwej wielkości i sławy, której nie chciała. Jak mówił o niej Einstein: „ze wszystkich słynnych osób, Maria Curie jest jedyną, której sława nie skorumpowała”. Jak wyglądała jej fascynująca droga do wielkości?

Bitwa pod Kurskiem – pancerne starcie tytanów

Rankiem 5 lipca 1943 roku ziemia wokół Kurska zadrżała. Ryk oznaczał początek operacji „Cytadela” – największej batalii pancernej w dziejach. Jak przebiegała bitwa pod Kurskiem?

Bitwa o Saipan: samobójcza szarża 3 tysięcy Japończyków

Gdy po kilkutygodniowej walce stało się jasne, że Amerykanie odbiją z japońskich rąk wyspę Saipan, obrońcy sięgnęli po broń ostateczną. W największym w historii II wojny światowej samobójczym „Ataku Banzai” ok. 3000 Japończyków zdołało zniszczyć niemal w całości dwa amerykańskie bataliony.

Niedzielnik Adamkiewicza: Brzytwa Ockhama

Premier Morawiecki zapowiedział powstanie funduszu patriotycznego, który w nieokreślony jeszcze sposób, wspierać ma naukowców i pasjonatów historii w krzewieniu wiedzy historycznej. Powinienem z tego powodu zapiać z zachwytu. Z niedowierzaniem patrzę jednak na mnożenie bytów, jako przejaw pozornej aktywności.

Papirusy były używane w Egipcie jeszcze w czasach arabskich

Aż do IX w., czyli 200 lat po objęciu rządów przez Arabów na terenie Egiptu, do codziennych zapisków i w administracji stosowano zwoje papirusowe, znane od początku istnienia państwa faraonów. O początkach arabskiej dominacji w Egipcie opowiada papirolog z UW.

Zakończono czteroletni projekt renowacji wawelskich sarkofagów królewskich i członków ich rodzin

W Katedrze Wawelskiej znowu znajduje się komplet sarkofagów królewskich, które poddano renowacji. Jak poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa odnowiono grobowce 7 polskich królów, 6 królowych, 6 królewiąt, 2 wieszczów narodowych i naczelnika państwa.

„Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim” – recenzja i ocena

Stosunek Polaków i Litwinów do Józefa Piłsudskiego jest krańcowo odmienny. Dla Polaków – najważniejszy spośród twórców Niepodległej II Rzeczypospolitej z 1918 roku, dla Litwinów – główny odpowiedzialny za utratę Wilna, historycznej stolicy Państwa Litewskiego, na rzecz Polski w 1920 roku.

Maria Iwaszkiewicz – „Portrety” – recenzja i ocena

Ponad sto sylwetek wybitnych postaci XX wieku we wspomnieniach Marii Iwaszkiewicz. Poprzez historie, anegdoty i bardzo osobiste wspomnienia Autorka stworzyła wyjątkowy zbiór portretów ludzi świata sztuki, filmu, muzyki i literatury.

David McCullough – „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” – recenzja i ocena

Lekkim piórem i dzięki interesującej tematyce David McCullogh zabiera nas w podróż wraz z pierwszymi osadnikami, którzy założyli dzisiejszy stan Ohio. Obraz powstawania zrębów nowej społeczności amerykańskiej opisuje jego najnowsza książka „Pionierzy”.

Miljenko Jergović – „Sarajewskie Marlboro” – recenzja i ocena

Melancholijny zbiór opowiadań o ludziach żyjących w oblężonym Sarajewie. To nie są historie epatujące okrucieństwem wojny. To opowieści o losach ludzi wielu kultur, rozmaitych narodowości, różnych wyznań. Opowieści o tragediach ludzkich, ucieczkach i przygnębiającej, wojennej rzeczywistości.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone