11 listopada 1918 i odzyskanie niepodległości przez Polskę
Odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpiło po 123 latach niewoli. Jak do tego doszło? Czemu świętujemy 11 listopada 1918? Dlaczego kluczową rolę odegrał Józef Piłsudski? Tu znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.
Odzyskanie niepodległości przez Polskę: zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!
Jak Polska odzyskała niepodległość? Droga do niepodległości 11 listopada 1918 i kształtowanie się narodu polskiego
Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku było ukoronowaniem całego szeregu różnorodnych działań polskich patriotów, które miały do tego doprowadzić. Jak wyglądała droga do niepodległości? Jak odzyskanie niepodległości wygląda na archiwalnych zdjęciach i jak można je przedstawić na mapach? O tym przeczytasz w poniższych tekstach!
Ojcowie (i Matki) Niepodległości
Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to jedni z najważniejszych patriotów walczących o polską niepodległość nazywani często Ojcami Niepodległości. Ale nie tylko oni walczyli o polską niepodległość. Ba, nie tylko mężczyźni o nią walczyli. Ich sylwetki, ale nie tylko przedstawiamy w poniższych tekstach.
Wcześniejsze ośrodki władzy przed 11 listopada 1918
Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. To był proces, na który złożyły się różne wydarzenia odbywające się na terenie całego kraju. Na terenie całego kraju zaczęły także powstawać ośrodki władzy, które mówiły o niepodległości. O ich historii piszemy w poniższych artykułach.
Odzyskanie niepodległości – listopad 1918 roku
Przełomowym momentem na drodze do polskiej niepodległości był listopad 1918 roku. Dlaczego? Jak wyglądał ten miesiąc? Jak wyglądał sam 11 listopada, który dziś jednoznacznie kojarzymy z dniem odzyskania przez Polskę niepodległości?
Początki Wojska Polskiego i walki o granice i niepodległość Polski
Odrodzona Rzeczpospolita nie mogła istnieć bez swojego wojska. O nowe granice trzeba było walczyć zbrojnie i mieć możliwość ich późniejszej obrony. O początkach Wojska Polskiego i zbrojnej walce o granice i niepodległość Polski przeczytasz w poniższych tekstach.
Dlaczego odzyskanie niepodległości przez Polskę świętujemy w rocznicę 11 listopada 1918?
Dat ważnych wydarzeń związanych z walką o polska niepodległość i jej odzyskaniem jest wiele. Dlaczego zatem jako jeden symboliczny dzień jako Polacy wybraliśmy 11 listopada? Rozważania na ten temat znajdziesz w naszych artykułach.
Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w 2019 roku:
Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!
Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!
Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.
UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org
nie no spoko, beznadziejne
Odpowiedz
polecam - Magda Gessler
Odpowiedz
bardzo fajne przyda się na historię
Odpowiedz
super
Odpowiedz
Bardzodobre i ciekawe miło się czyta.Można się bardzo dużo dowiedziec
Odpowiedz