Opublikowano
2013-04-30 11:48
Licencja
Wolna licencja

2013 – Rok Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Histmag.org

Rok Żołnierzy Wyklętych to ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny powołany przez Fundację Niepodległości w 50. rocznicę zastrzelenia przez bezpiekę ostatniego partyzanta RP Józefa Franczaka „Lalka”. Histmag.org objął tę inicjatywę swoim patronatem.


Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

To doskonała okazja, by Historia Żołnierzy Wyklętych stała się tematem narodowym – tematem bliskim nam wszystkim! Chcemy dotrzeć do tych ZA i tych PRZECIW! W ciągu tego roku WYKLĘCI trafią do Państwa w najbardziej zaskakujący sposób. – informują organizatorzy.

Jak czytamy w liście skierowanym do naszej redakcji:

Nasze działania kierujemy do DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH. Zapraszamy do udziału w wystawach, koncertach, debatach, spotkaniach ze świadkami tamtej trudnej historii, promocjach książkowych i płytowych, grach historycznych, a także nowoczesnej edukacji. To tylko niektóre z działań, jakie proponujemy.

Chcemy, by historia WYKLĘTYCH przemówiła do nas wszystkich. Niech utrwala pamięć o niezłomnej wierze tych żołnierzy w Wolną Polskę. Tę, w której dziś żyjemy.

Partnerami projektu są Fundacja Ośrodka KARTA i Instytut Pamięci Narodowej.

Współpraca: Związek Powiatów Polskich, państwowe instytucje kultury.

RŻW został objęty PATRONATEM HONOROWYM:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta, a także Prezydentów Miast: Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Elbląga, Koszalina, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Torunia.

PROJEKTY ROKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

  • BIOGRAMY – To sylwetki Żołnierzy Wyklętych opracowane przez historyków w formie noty biograficznej dystrybuowane w całej Polsce dzięki współpracy z miastami, samorządami lokalnymi, szkołami, instytucjami kultury. Co dwa tygodnie w każdym zakątku Polski udostępniany jest jeden biogram partyzanta związanego z regionem, w którym jest prezentowany. Można je spotkać w muzeach, urzędach publicznych, bibliotekach miejskich, domach kultury, szkołach, a także na wystawach plenerowych w wielu miastach Polski.
  • KSIĄŻKA PODZIEMIE ZBROJNE 1944-1963 – Częścią Roku Żołnierzy Wyklętych jest ogólnopolska kampania promocyjna książki „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” wydanej specjalnie z okazji obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych przez Fundację Niepodległości i Wydawnictwo KARTA, przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej. To unikatowy zapis bolesnej i złożonej historii dwudziestoletniej walki polskiego podziemia o wolną, wymarzoną Ojczyznę. Opowieść jest montażem dramatycznych relacji partyzantów i naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz komunikatów, odezw, rozkazów, a także w większości niepublikowanej korespondencji zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i samego Ławrientija Berii ze Stalinem. Książka opatrzona została bogatym materiałem ikonograficznym. Od marca jest dostępna w sieci księgarń w całej Polsce.
  • PŁYTA PANNY WYKLĘTE – Najnowszy projekt muzyczny Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers, zainspirowany losem Leśnych Dziewczyn, dla których walka o Wolną Ojczyznę nie skończyła się wraz z II wojną. To muzyczna opowieść o młodzieńczych marzeniach, ideałach i trudnych wyborach, które po latach stały się fundamentem Naszej Wolności. To głos młodego pokolenia będący hymnem pamięci o bohaterstwie rówieśników sprzed lat. Dlatego do współpracy muzycy zaprosili czołowe polskie wokalistki reprezentujące różne style muzyczne, m.in.: Kasię Kowalską, Halinę Mlynkovą, Natalię i Paulinę Przybysz, Anię Rusowicz. Na płycie znajdziemy elementy: reggae, jazzu, rocka, hop-hopu i folku. Ta mozaika gatunków, energii i wrażliwości daje niespotykany efekt artystyczny niezwykle poruszający w swym przekazie. Patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”. Płyta została wydana w ramach kampanii ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH przez Fundację Niepodległości. Towarzyszyć jej będzie ogólnopolska trasa koncertowa.
  • PAKIETY EDUKACYJNE – To przykład nowoczesnej edukacji adresowanej do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do współpracy przy tym projekcie zapraszamy nauczycieli historii i języka polskiego, a także wychowawców w całym kraju. Już we wrześniu dostępna będzie płyta DVD, na której zaprezentujemy autentyczne relacje Żołnierzy Wyklętych, członków ich rodzin i znajomych, a także oryginalne dokumenty aparatu bezpieczeństwa wraz z opracowanymi konspektami lekcji. Mamy nadzieję, że tak zaprezentowana historia będzie najlepszą lekcją tożsamości dla wszystkich młodych ludzi.
  • INNE – W ramach RŻW organizować będziemy także DNI Z ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI, podczas których to właśnie oni podzielą się z nami swoją osobistą historią. Prezentować będziemy także gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, promować literaturę przedmiotu, a także udostępniać materiały tematyczne i okazjonalne pamiątki RŻW.

Aktualne informacje na temat działań w ramach RŻW na:
www.rokzolnierzywykletych.pl
http://www.facebook.com/RokZolnierzyWykletych

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: jimmy |

"Chcemy dotrzeć do tych ZA i tych PRZECIW!" O jakich "tych" tu chodzi? Jakie "za" i "przeciw"? Docierać trzeba do tych, którzy nic nie wiedzą, mało wiedzą albo mają błędną wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. I tylko do takich. Prosty przekaz. Sama prawda.Odpowiedz

Gość: Andrzej |

Brawo dla redakcji. To bardzo ważna inicjatywa w kontekście ujawniania prawdy o początkach uzurpacji komunistów w Polsce.Odpowiedz

Gość: Kuba |

A tam gdzie ja mieszkam ci "żołnierze wyklęci" nie mordowali Żydów bo tych już nie było, ale mordowali chłopów którzy nie chcieli się z chłopcami z lasu dzielić posiłkiem a także ich żony i dzieci. Kto nie chciał głodować żeby oni mogli jeść był dla nich wrogiem ojczyzny. W Przedborzu zamordowali natomiast ocalałych z Holocaustu Żydów. Wszędzie się dziś mówi, że to byli ubecy, a prawda jest taka, że wśród tych "ubeków" było dziecko, a z zawodu owi "ubecy" byli... w większości krawcami.Odpowiedz

@Gość: Kuba A to już jest jawne kłamstwo, jakoby Żołnierze Wyklęci mieli dokonywać morderstw na ludności wiejskiej w celu uzyskania aprowizacji. Jeszcze gorszym przekłamaniem jest jakoby mieli mordować Żydów ocalałych z Holocaustu. Skąd takie bzdury?Odpowiedz

Gość: Iwan Głupi |

Iwan uważa, że prawe czy lewe poglądy nie dają rozgrzeszenia z bandytyzmu, ale Iwan jest głupi.Odpowiedz

Gość: marp |

Ludzie mają skłonność do widzenia wszystkiego w czarno - białych barwach. Tymczasem żołnierze "wyklęci" to i ludzie szlachetni, odważni i bezkompromisowi, to radykalni antykomuniści, ale także zdarzali się zwyczajni bandyci. Na pewno to ogromny obszar do pracy dla historyków. Mam nadzieję, że z czasem uda się znacznie poszerzyć zakres wiedzy o żołnierzach "wyklętych". Natomiast faktycznie nie podoba mi się gloryfikowanie wszystkich tych żołnierzy przez grupy młodzieży o często niskiej świadomości historycznej, którym różne symbole służą jedynie do identyfikacji się z klubem sportowym.Odpowiedz

@Gość: marp Żołnierze Wyklęci to partyzantka, której działalność wymierzona była przeciwko reżimowi komunistycznemu narzuconemu ze wschodu. Pewnie, że mogły się zdarzyć pojedyncze niechlubne zdarzenia, ale to zupełne wyjątki o niczym nie przesądzające i nieumniejszające zasług Żołnierzy Wyklętych w walce o niepodległość Polski.Odpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org