„Armia Ludowa” - komunistyczna prasa z powstania warszawskiego

opublikowano: 2013-08-19 14:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Poprzednio pisałem o jednym z powstańczych pism jakim był „Żołnierz Starego Miasta”, wydawany przez członków Narodowych Sił Zbrojnych. Tym razem chciałbym zaprezentować pismo redagowane przez całkowicie inne ugrupowanie polityczne, czyli Polska Partię Robotniczą. Oto „Armia Ludowa”
REKLAMA

Czytaj też: Jednokartkowy „Głos Starego Miasta” w powstańczej Warszawie

Oczywiście, jak każda inna partia, również PPR wydawała swoje pisma, w przeciwieństwie jednak do innych ugrupowań, miała ona wyjątkowo nieliczną reprezentację, a co za tym idzie nie posiadała licznych tytułów prasowych. Jednym z tych nielicznych był dziennik „Armia Ludowa”. Dosyć ciekawą sytuacją był fakt, że gazeta pod tym tytułem wychodziła równolegle w trzech różnych dzielnicach: na Starym Mieście, w Śródmieściu Północnym i Południowym. Ten oficjalny organ AL był zazwyczaj zadrukowany tylko z jednej strony i naklejany na ściany domów. Każda z mutacji tytułu miała inną redakcję (na Starówce kierował nią Stanisław Nowicki, w północnym Śródmieściu Andrzej Weber, zaś w południowym Jerzy Morawski). Ich losy układały się różnie, na przykład koniec wydawania „Armii Ludowej” na Starym Mieście zbiegł się ze śmiercią sztabu AL w tej dzielnicy. Ostatecznie organ przestał istnieć, kiedy pod koniec września 1944 roku AL i Polska Armia Ludowa zjednoczyły się i zaczęły wydawać pismo „Wojsko Polskie”.

Sama gazeta wydaje się o wiele uboższa niż organ NSZ, dużo było w „Armii Ludowej” propagandy i oczekiwania z utęsknieniem na przybicie Rosjan, natomiast nie było w nim prawie w ogóle praktycznych porad czy wierszy.

„Armia Ludowa” – Starówka

„Armia Ludowa” – Śródmieście

Po otwarciu każdego z obrazków w nowej karcie istnieje możliwość zobaczenia zdjęcia w wyższej rozdzielczości

Armia Ludowa – zobacz też:

Czytaj wspomnienia prof. Bernhardta opublikowane w naszym serwisie. Polecamy!

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone