Opublikowano
2021-01-16 22:20
Licencja
Wolna licencja

Banknot o nominale 1000 zł niebawem trafi do obiegu? Jest taka szansa

W 2017 roku NBP postanowił wprowadzić do obiegu banknot o nominale 500 zł, a obecnie zapowiadane jest stworzenie 1000-złotowego. Pozostaje pytanie czyje oblicze zostanie na nim uwiecznione i kto dołączy do Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego i Jana III Sobieskiego?


mat. pras. NBP

W połowie stycznia 2021 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński zapowiedział, że w kolejnej kadencji prezesa NBP, która rozpocznie się w czerwcu 2022 roku, do obiegu zostanie wprowadzony nowy banknot o nominale 1000 zł! Warto dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy w Polsce będzie można posługiwać się banknotem o tak wysokim nominale. Funkcjonował on do 31 grudnia 1996 roku, a zdobił go wizerunek Mikołaja Kopernika.

Banknoty w Polsce zyskały nowy wygląd w 1995 roku. To wtedy Narodowy Bank Polski zdecydował, że będą je zdobić wizerunki polskich władców. Ich twórcą był Andrzej Heidrich.

W 2017 roku zdecydowano się wprowadzić do obiegu banknot 500-złotowy. Jak wówczas wyjaśniano, uczyniono to przede wszystkim po to, aby ułatwić rozliczenia gotówkowe, zmniejszyć koszty obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców i obniżyć koszty przechowywania rezerw. Zgodnie ze statystykami, od lutego 2017 roku NBP wypuścił do obiegu już 46,5 mln banknotów 500-złotowych.

Przypomnijmy, że w obiegu obecnie mamy takie banknoty:

  • 10 zł - Mieszko I
  • 20 zł - Bolesław Chrobry
  • 50 zł - Kazimierz Wielki
  • 100 zł - Władysław Jagiełło
  • 200 zł - Zygmunt Stary
  • 500 zł - Jan III Sobieski

Czyje oblicze będzie zdobiło banknot o nominale 1000 zł? Tego jeszcze nie wiadomo. Jednakże zważywszy na fakt, że do tej pory wybierano władców stosując kolejność chronologiczną, powinien to być August II Mocny, Stanisław I Leszczyński, August III Sas lub Stanisław August Poniatowski.

Przypomnijmy, że Narodowy Bank Polski posiada wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej, a producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Źródła:

www.historia.org.pl, www.poznaj500zl.pl, www.businessinsider.com.pl

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Jedz pij i popuszczaj pasa. Staropolskie zwyczaje i rozrywki - Anna Wójciuk - okładka Autorka: Anna Wójciuk
Tytuł: Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-41-9

Stron: 115

Cena: 9,90 zł

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Woziwoda |

Ale serio sądzicie, że to jest ekscytujące? Widomy dowód degrengolady finansów państwa? Po jaką cholerę nam kolejny, wysoki nominał?Odpowiedz

Gość: mall |

Ot taka ciekawa obserwacja: Od banknotów 100zł wzwyż każdy kolejny król jest symbolem dalszego upadku systemu. Jagiełło: liczne przywileje przyznane szlachcie. Zygmunt Stary: kontynuacja coraz większego uprzywilejowania szlachty względem wszystkich innych. Jan Sobieski: pierwszy król co zerwał sejm płacąc posłowi za veto. A nie można by skrócić trendu i od razu dać Carycę Katarzynę? :)Odpowiedz

Gość: |

Stanisław August Poniatowski odpada bo już nie byłoby już króla na 50 000.
Chyba, że obecny naczelnik państwa by zechciał użyczyć swój wizerunek :)Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org