Bitwa pod Worcester w świetle archeologii

opublikowano: 2010-12-23 10:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W ramach prac rewitalizacyjnych w Worcester w zachodniej Anglii rozpoczęto wykopaliska archeologiczne, których celem jest odnalezienie przedmiotów związanych z bitwą pod Worcester stoczoną w 1651 r.
REKLAMA

Prace archeologiczne, które rozpoczęły się w listopadzie br., odbywają się w ramach rewitalizacji dzielnicy Lowesmoor w centrum Worcester. Realizacja projektu ma kosztować 75 mln funtów.

Z Worcester wiążą się dwa epizody angielskiej wojny domowej, trwającej w latach 1642–1651. Pierwszym z nich, stosunkowo mało znanym, było oblężenie miasta przez zwolenników parlamentu (tzw. „okrągłogłowych”) z 1646 r., natomiast drugim była zakończona klęską rojalistów (tzw. „kawalerów”) bitwa pod Worcester w 1651 r., która przesądziła o losach całej wojny.

Cromwell w bitwie pod Worcester („Cromwelliana: A chronological detail of events in which Oliver Cromwell was engaged from the year 1642 to his death 1658”, published by Machell Stace, Westminster 1810)

Podczas wykopalisk odsłonięto głęboki na 3 metry rów, który pierwotnie pełnił rolę fosy. Była ona częścią polowych umocnień ziemnych, które wzniesiono dookoła murów miasta przed jego oblężeniem przez wojska wiernie Oliverowi Cromwellowi. Wspomniane fortyfikacje (bastion) nazwano „szańcem św. Marcina”, z uwagi na fakt, że w ich pobliżu znajduje się Brama św. Marcina. Zdaniem Hala Dalwooda, kierownika prac archeologicznych, to właśnie przez nią ratował się ucieczką Karol II pięć lat później, po klęsce odniesionej w bitwie. Następnie fosy otaczające mury miejskie zasypano ziemią, która posłużyła wcześniej do nasypania wałów obronnych.

Do tej pory w fosie znaleziono dekorowane dachówki z XVII w. i niewielkich rozmiarów monetę z czasów rządów Karola I. „Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć pozostałości po bitwie stoczonej tu w 1651 r.” – dodał Dalwood.

Źródła: archnews.co.uk ; news.bbc.co.uk ; lmmc.co.uk.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone