Bliźniaki z Northolt. Koncepcja myśliwskiego Skrzydła [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2022-12-29 12:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pod koniec 1940 roku dowództwo brytyjskie zdecydowało o utworzeniu nowej organizacji sił powietrznych. Zgrupowane w nowy sposób samoloty alianckie miały skuteczniej odpierać ataki Luftwaffe. Tak powstały Skrzydła myśliwskie. Posłuchajcie:
REKLAMA

Po zakończeniu Battle of Britain główny ciężar walk z Luftwaffe spoczął na jednostkach stacjonujących na południu Anglii w 11 Grupie FC. Najwięcej pracy mieli zatem piloci startujący z lotnisk Biggin Hill, Croydon, Filton, Hawkinge, Hornchurch, Kenley, Manston, Martlesham Heath, Middle Wallop, Northolt, North Weald, Rochford, Tangmere i Westhampnett. Wśród nich byli polscy lotnicy z dywizjonów 302 i 303 oraz walczący w jednostkach brytyjskich (ich liczba na początku 1941 r. wahała się od 25 do 8). Zadania, które postawiono przed jednostkami 11 Grupy, polegały przede wszystkim na obronie własnego terytorium, zwalczaniu samolotów rozpoznawczych, lotach patrolowych nad kanałem La Manche i udziale w lotach zaczepnych nad terytorium północnej Francji i Belgii.

Z czasem sztabowcy RAF zadecydowali, że myśliwskie dywizjony zostaną połączone w większe zgrupowania określane mianem Wing, czyli Skrzydła. Dzięki temu zabiegowi miały skuteczniej przeciwdziałać działaniom Luftwaffe nad Wyspami Brytyjskimi i efektywnie operować nad terytorium zajętym przez przeciwnika. Nie oznaczało to, że dywizjony traciły swoją autonomię – dalej były podstawową jednostką FC, która mogła wykonywać samodzielne zadania.

Posłuchaj fragmentu tutaj:

Wolisz przeczytać?

Zainteresował Cię ten fragment? Kup książkę Grzegorza Śliżewskiego „Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku”.

Grzegorz Śliżewski
„Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
1064
ISBN:
978-83-8229-493-4
EAN:
9788382294934
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone