Dlaczego dołączyliśmy do akcji Nieskończenie Niepodległa?

opublikowano: 2018-01-04 22:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś startuje akcja „Nieskończenie Niepodległa”, inicjatywa bardzo bliska priorytetom, które w redakcji Histmaga przyjmujemy w codziennej pracy. Kiedy dostaliśmy zaproszenie do dołączenia i współtworzenia tej inicjatywy – nie wahaliśmy się, żeby do niej przystąpić!
REKLAMA

„Nieskończenie Niepodległa” zaprasza do przemyśleń i próbuje „ugryźć” temat polskiej niepodległości w nowy, niesztampowy sposób. Inny niż ten, który znamy ze szkoły, ze studiów, czy typowej historycznej debaty. Akcja ma za zadanie przedstawić ważne momenty stu lat polskiej historii i zachęcić nas do refleksji na temat odzyskiwania, pielęgnowania czy tracenia niepodległości w tamtych czasach, tego jak to wygląda obecnie i jak będzie wyglądało w nadchodzącej przyszłości. To jest moim zdaniem w tej inicjatywie najważniejsze.

W tym kontekście niezwykły jest też sposób pokazywania historii, jaki stosuje Ośrodek KARTA i w codziennej pracy, i w ramach tworzenia „Nieskończenie Niepodległej”. Chodzi o otwarcie się na historyczne źródła i pozwolenie, żeby to one do nas mówiły i pokazywały nam przeszłość. A nie jedynie współczesny komentarz, czy współczesne naukowe opracowania. Próba szukania obiektywizmu i spojrzenia na historię z różnych stron jest dla nas bardzo cenna – sami również skupiamy w naszej redakcji przedstawicieli różnych środowisk, o zupełnie odmiennych światopoglądach – od prawicy po lewicę.

„Nieskończenie Niepodległa” opiera się również na rzetelnym i merytorycznym opowiadaniu o przeszłości, i takim sposobie popularyzowania jej, żeby wiedza dotarła do jak najszerszej grupy ludzi. Również i takie podejście jest nam bardzo bliskie. Dlaczego jest to bardzo ważne? Historia odzyskania niepodległości w 1918 roku i wydarzeń, które przez kolejne 100 lat mniej lub bardziej znacząco wpływały na jej kondycję, tylko w teorii jest powszechnie znana. Wielu Polaków, kiedy przyjdzie im za zadanie wymienić Ojców Niepodległości, czy chociażby wskazać datę wybuchu Powstania Warszawskiego, ba, wybuchu II wojny światowej, wciąż nie wie co powiedzieć. Dlatego tak ważna jest rzetelna popularyzacja tej wiedzy. Bo tylko wiedza o przeszłości pozwoli nam zrozumieć i docenić naszą niepodległość. Dlatego rok, w którym będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości, jest idealnym momentem na przypomnienie najważniejszych wydarzeń z tych stu lat historii Polski, które miały na nią wpływ.

„Nieskończenie Niepodległa” bardzo mocno podkreśla rolę otwartej i możliwie szerokiej debaty. Ośrodek KARTA zaprosił do niej zarówno nas, pozostałych partnerów medialnych akcji: Rzeczpospolitą, Polsat News, Radio Zet, jak i wszelkie pozostałe media, by toczyła się na naszych łamach i antenach. Chodzi o dyskusję w której nie ma miejsca na wyłącznie spory, kłótnie czy argumenty ad personam, ale pożądana jest kulturalna wymiana opinii czy merytoryczna argumentacja. Co oczywiście nie wyklucza również wyrazistych poglądów oraz emocji. Chodzi o debatę, którą możemy potem kontynuować także w środowiskach lokalnych, czy w mediach społecznościowych. W podobny sposób i my staraliśmy się działać, realizując chociażby akcje poświęcone historii lokalnej [0]=249 czy polskiej polityce historycznej [0]=248.

Bardzo mocno pragnę, byśmy znaleźli w tym roku trochę czasu na zastanowienie się nad polską niepodległością. Nad tym jak ciężko było ją uzyskać i jak ciężkie bywa jej utrzymanie, co widać w ciągu tych 100 lat. Może dzięki tej refleksji o przeszłości znajdziemy to, co nas łączy jako naród, mimo radykalnych różnic. I może, zgodnie z mottem naszego portalu, wykorzystamy okazję, którą stwarza ta niezwykła setna rocznica i pozwolimy by połączyła nas historia.

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: [email protected]. Na każdy pomysł odpowiemy.

Histmag.org jest partnerem programu Nieskończenie Niepodległa, ogólnopolskiej debaty nad kondycją polskiej niepodległości, społeczeństwa i demokracji na przestrzeni ostatnich dziesięciu dekad. Dowiedz się więcej!

Odwiedź też stronę internetową projektu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone