Domostwo sprzed 5000 lat

opublikowano: 2008-07-01 18:41
wolna licencja
poleć artykuł:
Na wyspie Man, na Morzu Irlandzkim, odkryto pozostałości neolitycznego domostwa sprzed 5000 lat oraz dwie ludzkie czaszki. Odkrycia dokonano podczas robót ziemnych przy przedłużaniu pasa startowego lotniska w Rolandsway. Jak podkreślają pracujący na miejscu eksperci z Oxford Archeology, znalezisko jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla wyspy, ale i Wielkiej Brytanii
REKLAMA

Odkrycie jest o tyle ciekawe, że już w czasie powstawania lotniska w 1940 roku odkryto pozostałości neolitycznego domu oraz wioski z epoki żelaza. Naukowcy podejrzewają, że odkrycie jest tylko częściowe i spodziewają się znaleźć znacznie więcej.

Wśród okrytych szczątków znajdują się pozostałości kolistych konstrukcji, miejsce w którym mieszkańcy składowali odpadki, a także ślady pozwalające przyjrzeć się ówczesnym zwyczajom pogrzebowym i żałobnym. Świadczą o nich, między innymi, kamienne kopce postawione na stosach usypanych z ziemi, które upamiętniały zmarłych. Znaleziono także ślady praktykowania kremacji.

Archeolodzy odkryli również krzemienne narzędzia oraz odłupki pozostające po obróbce krzemiennego surowca. Niespodzianką są pozostałości glinianych naczyń.

Wszystkie znalezione przedmioty zostaną zabezpieczone i przeniesione do Manx Museum w Douglas, stolicy wyspy Man. Planowane jest także zaprezentowanie artefaktów w atrium na lotnisku Rolandsway. Gdy ze stanowiska zostaną wydobyte wszystkie interesujące archeologów przedmioty, zostanie ono ponownie zasypane.

Źródło: IOM Today.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Andryszek
Specjalista IT, dziennikarz naukowy, scenarzysta. Ukończył informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.
 Były redaktor i współpracownik portalu Histmag.org - specjalista ds. historii nauki i techniki. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl". Jako dziennikarz (publicysta) publikował m.in. w dwutygodniku dla lekarzy specjalistów Puls Medycyny, portalu Onet.pl oraz portalach poświęconych nauce, medycynie i nowym technologiom: KopalniaWiedzy.pl, teberia.pl, techManiak.pl, GSMService.pl, Medme.pl czy OpenZone. Pociągają go nauki ścisłe, medyczne, nowe technologie, historia nauki i techniki a także przekaz niewerbalny, systemy i sztuki walki, muzyka, szkic i rysunek oraz fotografia. 
 W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty do muzyki i tłumaczy z łaciny wyniki badań lekarskich. Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone