"Ecce Homo" – dzieło sztuki uratowane?

opublikowano: 2016-12-20 15:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Dewastacja fresku „Ecce Homo” przez samowolną artystkę odbiła się w świecie szerokim echem, dając pożywkę internetowym memom. 4 lata po wydarzeniu okazuje się jednak, że dzieło nie przepadło z kretesem.
REKLAMA
Ecce Homo. Fresk autorstwa Elíasa Garcíi Martíneza, przedstawiający Jezusa w koronie cierniowej (domena publiczna)

W sierpniu 2012 r. w miejscowości Borja (Hiszpania) ponad 80-letnia kobieta postanowiła odrestaurować fresk, znajdujący się w Sanktuarium Łaski. „Ecce Homo”, dzieło namalowane przez Eliasa Garcia Martineza na początku XX w., od kilku tygodni prezentowało bowiem opłakany stan. Kobieta nie miała jednak ani stosownych pozwoleń, ani umiejętności konserwatorskich. Efekt powalił wszystkich na kolana – niestety w negatywnym sensie. Fresk został bowiem nieporadnie zamalowany, całkowicie tracąc walor artystyczny. Za dewastację kobieta odpowiedziała przed sądem. Jej dzieło zyskało jednak własne życie w Sieci. Tzw. „Monkey Jesus” stał się ulubieńcem internautów na długie miesiące.

Zobacz, jak wyglądał obraz po nieudolnej konserwacji

Kilka dni temu okazało się jednak, że dzieło nie zostało utracone bezpowrotnie. Rok przed stworzeniem fresku, Elias Martinez namalował bowiem niemal identyczny obraz. Stanowił on swoisty wstęp przed dziełem właściwym – czyli właśnie malowidłem w kaplicy. Nie jest to jednak wyłącznie szkic, a skończona całość – o wymiarach identycznych jak słynny fresk (55 cm na 45 cm) i z podpisem autora.

Dzieło udało się odnaleźć w prywatnym zbiorze jednego z lokalnych kolekcjonerów sztuki. Wygląda więc na to, że dzieło Martineza nie przepadło na zawsze. Oby tylko odnaleziony obraz miał więcej szczęścia niż fresk.

Źródła: thelocal.es

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone