Filmy historyczne i seriale w telewizji (18-24 X)

opublikowano: 2018-10-18 11:26
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Bracia”, „Ostatni Mohikanin” czy „Popioły” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (18 X)

  • Korona królów, odcinek 112, TVP 1, godz. 18:30

Po tym jak Audre zaatakowała Ligęzę, Gabija ukrywa ją w leśnej chacie. Dziewczynie grozi surowa kara. Ranny Mikołaj bez uprzedzenia opuszcza także i Bellę. Jakie ma dalsze plany? Piotr Szafraniec robi dobre wrażenie na królu, któremu podoba się jego zapał i odwaga sądów. Kazimierz oficjalnie przyjmuje Szafrańca na urząd marszałka dworu. Adelajda niespodziewanie osuwa się na ziemię i traci przytomność.

  • Bracia (2009), Polsat, godz. 22:10

Kapitan piechoty morskiej Sam Cahill wyjeżdża z misją wojskową. Zostawia w domu dwie córeczki i żonę Grace. Żegnają go rodzice i brat Tommy, który wyszedł z więzienia. W Afganistanie helikopter, którym leci Sam, zostaje zestrzelony. Amerykańskie władze wojskowe uznają Cahilla i jego kolegę za zmarłych. Tommy bierze na siebie odpowiedzialność za żonę i dzieci brata. On i Grace zbliżają się do siebie. Sam dostaje się do niewoli, która pozostawia trwały ślad w jego psychice. Powrót do domu dodatkowo go rozczarowuje.

Piątek (19 X)

  • Demony wojny według Goi (1998), Kino Polska, godz. 22:00

Wojna w byłej Jugosławii dobiega kresu, ale sytuacja jest nadal napięta. W Bośni stacjonuje oddział majora Kellera, wchodzący w skład międzynarodowej misji pokojowej NATO. Dowództwo zakazuje wtrącania się w lokalne konflikty, ale major Keller ma inny pogląd na rolę sił pokojowych. Wraz ze swoimi żołnierzami udaremnia samosąd miejscowej ludności na milicjantach. Przełożeni nie pochwalają tego kroku. Do Bośni przylatuje z Polski major Kusz z rozkazem przejęcia dowództwa z rąk Kellera.

  • Na tropie złotego pociągu, Discovery Historia, godz. 22:00

Wiosną 1945 roku dni III Rzeszy były policzone. W pewnych miejscach utrzymywały się jeszcze punkty oporu. Jednym z nich był Wrocław, skąd miał wyruszyć pociąg pancerny z ładunkiem broni. Niektórzy wierzą, że tajemniczy skład był pełen kosztowności i dzieł sztuki. Autorzy zamierzają zweryfikować fakty i mity narosłe wokół sprawy zaginięcia pociągu. Oprócz wskazanego miejsca ukrycia „złotego pociągu” odwiedzają Zamek Książ. Wyruszają też do kopalni soli Merkers w Niemczech, gdzie pod koniec wojny naziści ukryli złoto.

Sobota (20 X)

  • Ostatni Mohikanin (1992), Stopklatka TV, godz. 20:00

Po stracie rodziców Sokole Oko zostaje przygarnięty przez Mohikanina Chingachgooka, który traktuje białego chłopca jak syna. Gdy wybucha wojna między Wielką Brytanią i Francją, młodzieniec stara się nie brać udziału w konflikcie. Któregoś dnia Sokole Oko, jego przybrany ojciec oraz brat, Uncas, ratują z indiańskiej zasadzki dwie córki dowódcy brytyjskiego fortu. Obiecują eskortować je na tereny kontrolowane przez Brytyjczyków. Sokole Oko zakochuje się w jednej z nich, Corze. Dziewczyna powoli przekonuje się, że jej wybawcy nie są dzikusami.

  • Tajna broń Japonii (2009), TVP Historia, godz. 20:50

Japończycy podczas II wojny światowej zbudowali okręty podwodne, które miały dopłynąć do wybrzeży Stanów Zjednoczonych i poprzez wodnosamoloty bombowo-torpedowe zaatakować strategiczne cele w USA i w rejonie Kanału Panamskiego. Ostatecznie technologia ta nie została zastosowana. Inżynierowie i historycy przeprowadzają eksperymenty, by pokazać, jak okręty mogły zmienić przebieg II wojny światowej i przechylić szalę zwycięstwa na stronę Japończyków. A jak mogłaby wyglądać aliancka inwazja na Japonię, przeczytacie w naszym artykule.

Niedziela (21 X)

  • Popioły (1965), TVP Historia, godz. 21:00

Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem, Rafałem Olbromskim (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgi masonerii. Nawiązuje tragiczny romans z żoną dostojnika loży, by wreszcie wspólnie z poznanym Krzysztofem Cedrą wstąpić do armii Napoleona.

REKLAMA
  • Pompeje: Przed katastrofą – Odcinek 1 (2017), Polsat Viasat History, godz. 21:00

Historyk, dr Bettany Hughes, archeolog Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant badają, jak wyglądało życie w Pompejach w ciągu ostatnich 48 godzin przed zniszczeniem miasta przez wybuch Wezuwiusza. To, jak wyglądały starożytne Pompeje możecie sprawdzić także tutaj.

Poniedziałek (22 X)

  • Korona królów, odcinek 113, TVP 1, godz. 18:30

Audre obawia się przyszłości. Tymczasem Gabija chce wyruszyć na jej poszukiwania. W zrealizowaniu celu przeszkadza jej dwórka Oda. Ranny Ligęza postanawia przeprosić żonę. W duchu przyznaje, że podjął złą decyzją, odchodząc od niej. Andrzej z Tęczyna pragnie rozmówić się z królem. Uważa, że Kazimierz postąpił pochopnie, obsadzając na urząd marszałka Piotra Szafrańca. Matka studzi jego emocje.

  • Jerzy Popiełuszko – posłaniec prawdy (2014), TVP 1, godz. 23:40

Film zawiera autentyczne nagrania, zdjęcia i dokumenty. Ukazuje sytuację Polski, walkę Polaków o wolność, pojawienie się „Solidarności” i jej wpływ na zmianę sceny geopolitycznej po II wojnie światowej, a także ks. Jerzego Popiełuszkę i jego rolę w życiu zwykłych ludzi w tym czasie.

Wtorek (23 IX)

  • Korona królów, odcinek 114, TVP 1, godz. 18:30

Cudka i Jolenta wracają do Gołczy, co cieszy innych dworzan. Poprawie ulegają relacje między Kazimierzem a Adelajdą. Niestety, kiedy władca dowiaduje się, że jego małżonka wciąż nie jest brzemienna, wpada we wściekłość. Winy upatruje także w bezskutecznych praktykach Karla. W Krakowie dochodzi do wielkiego pożaru. Z pomocą przybywa wójt, który nie bacząc na własne życie, ratuje dziecko. Szybko zostaje okrzyknięty bohaterem narodowym.

  • Szklana menażeria (1963), TVP Kultura, godz. 20:20

Lata trzydzieste i kryzys gospodarczy w Ameryce. Amanda, matka rodziny, przebrzmiała piękność opuszczona przez męża, żyje wspomnieniami o lepszych czasach. Rozpamiętuje dawnych adoratorów i nie umie stawić czoła trudnej teraźniejszości. Dominuje nad dwójką swych dzieci (Laurą i Tomem) tak bardzo, że podporządkowuje sobie całe ich życie. Od Toma, znudzonego pracą w fabryce, marzącego o zostaniu poetą, wymaga całkowitego poświęcenia dla rodziny. Laura, nieśmiała i okaleczona przez dziecięcą chorobę, nie potrafi przystosować się do otaczającej rzeczywistości.

Środa (24 IX)

  • Korona królów, odcinek 115, TVP 1, godz. 18:30

Biskup Grot dowiaduje się od Paszka o planach króla dotyczących przeniesienia targu do Sokołowa. Wkrótce swoje żale wykrzykuje Kazimierzowi. Po tym incydencie władca wzywa do siebie Ligęzę. Ma dla niego tajną misję. Były marszałek dworu ma udać się do Pragi. To część królewskiego planu, by przyłączając Wschowę, spełnić marzenie Władysława Łokietka. Gabija poszukuje w karczmie i na targu zaginionej Audre. Nikt jednak nie widział tutaj dziewczyny.

  • Niepochowany (2014), TVP Historia, godz. 22:40

Po zdławieniu powstania węgierskiego w 1956 r. jego przywódca, premier Imre Nagy, trafił do więziennej celi. Proces był formalnością. Po zdjęciu z szubienicznej pętli ciało skazańca zostało zamknięte w skrzyni i przysypane piaskiem pod więziennym murem. Później zwłoki wroga ludu trafiły do nieoznakowanej mogiły na cmentarzu komunalnym. Kolejne, tym razem symboliczne pogrzeby, odbyły się we Francji oraz trzykrotnie w ojczyźnie. W czerwcu 1989 r. rodacy zgromadzili się w Budapeszcie na ceremonii oddania ziemi ekshumowanych szczątków polityka. O burzliwym politycznie roku 1956 przeczytacie w naszym portalu.

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone