Filmy historyczne i seriale w telewizji (2-8 VIII)

opublikowano: 2018-08-02 13:44
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Historia Roja”, „Pearl Harbor” czy „Monachium” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (2 VIII)

  • Córka d'Artagnana (1994), TVP 2, godz. 20:45 – Eloise, córka sławnego niegdyś muszkietera d'Artagnana, jest wychowywana przez zakonnice w jednym z klasztorów na południu Francji. Pewnego dnia do zgromadzenia trafia zbiegły niewolnik, a za nim jego prześladowcy - ludzie księcia Crassac i jego przyjaciółki. Eloise jest świadkiem śmierci matki przełożonej, zamordowanej przez napastników. Wzburzona dziewczyna postanawia pomścić zakonnicę. Jest przekonana, że zabójstwo może być częścią spisku przeciwko czekającemu na koronację królowi Ludwikowi XIV.

Piątek (3 VIII)

  • Smok: historia Bruce'a Lee (1993), TV 4, godz. 20:00 – Urodzony w 1940 r. w San Francisco Bruce Lee spędza dzieciństwo w Hongkongu. W wieku 14 lat popada w konflikt z synem lokalnego gangstera. Od tej pory zaczyna systematycznie trenować kung-fu. Kłopoty z policją skłaniają nastolatka do powrotu do USA. Studia na wydziale filozoficznym nie przeszkadzają mu w dalszych ćwiczeniach. Wkrótce zakłada własną szkołę walki. W latach 70. XX w. zdobywa oszałamiającą popularność dzięki filmom "Wejście smoka", "Powrót smoka" i "Chiński łącznik".

Sobota (4 VIII)

  • Julian Kulski i Zarząd Miejski okupowanej Warszawy w telewizji (2016), TVP Historia, godz. 21:40 – Film "Julian Kulski i Zarząd okupowanej Warszawy" wypełnia lukę pomiędzy oblężeniem stolicy we wrześniu 1939 roku a powstaniem w 1944 roku, mówiąc o okupacyjnej historii Warszawy i jej mieszkańców, o ich codziennym życiu i walce konspiracyjnej. Oczami historyka patrzymy na działania okupanta zmierzające do sprowadzenia stolicy do roli średniej wielkości niemieckiego miasta; obserwujemy heroiczne wysiłki Zarządu miejskiego pod kierownictwem Juliana Kulskiego, który po aresztowaniu Stefana Starzyńskiego organizuje walkę o ocalenie życia i mienia warszawiaków; ocalenie narodowych skarbów kultury. Padają też zapomniane, a zasługujące na pamięć nazwiska pracowników Zarządu, którzy często za oddanie miastu zapłacili najwyższą cenę. Unikalne archiwalia i okupacyjne piosenki tworzą interesującą całość.
  • Na tropie złotego pociągu, Discovery Historia, godz. 22:00 – Wiosną 1945 roku dni III Rzeszy były policzone. W pewnych miejscach utrzymywały się jeszcze linie oporu. Jedną z nich był Wrocław, skąd miał wyruszyć pociąg pancerny z nową bronią. Niektórzy wierzą, że tajemniczy skład był pełen kosztowności i dzieł sztuki. Autorzy zamierzają zweryfikować fakty i mity narosłe wokół sprawy zaginięcia pociągu. Oprócz wskazanego miejsca ukrycia złotego pociągu odwiedzają Zamek Książ. Wyruszają też do kopalni soli Merkers w Niemczech, gdzie pod koniec wojny naziści ukryli złoto.

Niedziela (5 VIII)

REKLAMA
  • Pearl Harbor (2001), TVN, godz. 20:00 – Styczeń 1941. Amerykanie oglądają wojnę tylko w kronikach filmowych. Rafe i Danny, od dzieciństwa zafascynowani samolotami, służą jako piloci w amerykańskiej armii. Rafe nawiązuje romans z pielęgniarką Evelyn. Wkrótce opuszcza ją. Wstępuje do elitarnego Orlego Szwadronu, by razem z innymi ochotnikami wziąć udział w powietrznej bitwie o Anglię. Podczas akcji jego samolot zostaje zestrzelony, a on sam uznany za zmarłego. Zrozpaczona dziewczyna znajduje pocieszenie u boku Danny'ego. Oboje zostają przeniesieni do bazy w Pearl Harbor na Hawajach. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, który dotyczy okoliczności, które doprowadziły do wydarzeń w Pearl Harbor
  • Pożegnanie cesarzy (1988), TVP Historia, godz. 23:00 – Stary chłop Tomasz jest wielbicielem dynastii Romanowów. Wciąż nie dociera do jego świadomości, że w Rosji były już dwie rewolucje i że Polska odzyskała niepodległość. Jest rok 1919, a na ścianach jego izby nadal wiszą portrety cara. Nie wierzy w upadek imperium rosyjskiego ani w to, że carskie ruble stały się bezwartościowym papierem.

Poniedziałek (6 VIII)

  • "Będę jej głównym Patronem" - Andrzej Bobola 1809 r (2015), TV Trwam, godz. 23:00 – Św. Andrzej Bobola żył w niespokojnych czasach na przełomie XVI i XVII wieku, w Europie rozdartej podziałami religijnymi i politycznymi. Bardzo wielu wiernych siłą wcielonych do Cerkwi, powracało do wspólnoty Kościoła katolickiego. Jednym z głównych promotorów nawróceń na Polesiu był św. Andrzej. Film opowiada o życiu i męczeńskiej śmierci oraz o kulcie świętego. W programie wizyta w miejscach związanych z życiem św. Andrzeja: Strachocinę i Muzeum Św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Wtorek (7 VIII)

  • Monachium (2005), TVN 7, godz. 22:35 – Podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 r. członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wdzierają się na teren wioski olimpijskiej i biorą jako zakładników 11 członków reprezentacji Izraela. 21 godzin później sportowcy zostają zamordowani, a wraz z nimi ginie pięciu z ośmiu porywaczy. W odwecie premier Izraela, Golda Meir, powołuje tajną grupę agentów, którzy mają odnaleźć i zabić organizatorów zamachu. Na jej czele staje funkcjonariusz Mossadu Avner, który dla misji decyduje się na rozstanie z ciężarną żoną. O kulisach zamachu, który miał miejsce w trakcie IO w Monachium, przeczysz w naszym artykule!

Środa (8 VIII)

  • Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać (2016), TVP Historia, godz. 23:30 – Po wojnie dwudziestoletni starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" formuje oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego patrol walczy do 1951 roku, gdy jego dowódca ponosi śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia kilku lat walki i wielu akcji zbrojnych, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, których doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Koniecznie zapoznajcie się z naszymi recenzjami tej produkcji!

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych

Redakcja: Maciej Zaremba

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone