Filmy historyczne i seriale w telewizji (25 VI – 1 VII 2018)

opublikowano: 2018-06-25 17:39
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!
REKLAMA

Poniedziałek (25 VI)

  • Rosja. Podróże z Jonathanem Dimblebym (2008), TVP Historia, godz. 20:30 – Z Moskwy Jonathan Dimbleby wyrusza w głąb kraju. Zwiedza rodzinną posiadłość Lwa Tołstoja, Jasną Polanę oraz spotyka się z rolnikami pod Woroneżem. Następnie wyrusza na południe, gdzie zatrzymuje się w Kabardo-Bałkarii, Osetii Północnej i Dagestanie. Przyjmuje też zaproszenie na kaukaskie wesele. Kolejny przystanek to Biesłan w Osetii Północnej. Podróż kończy się w założonym 5 tys. lat temu, Derbencie nad Morzem Kaspijskim.

Wtorek (26 VI)

  • Patriota (2000), Polsat, godz. 20:10 – Ameryka Północna, koniec XVIII wieku. Większą część Nowego Świata kontroluje Wielka Brytania. Po latach walk osadnicy marzą, by żyć i pracować w pokoju. Jednym z nich jest farmer z Karoliny Południowej, ojciec siedmiorga dzieci, Benjamin Martin. Spokojne życie nie trwa długo. Przeciwko panowaniu Brytyjczyków wybucha bunt i zanosi się na kolejną wojnę. Owdowiały Benjamin jest przeciwny walkom niepodległościowym. Ich zwolennikiem jest jego najstarszy syn. Przychodzi dzień, gdy ojciec i syn muszą przezwyciężyć dzielące ich różnice. W nawiązaniu do tematyki filmu przeczytajcie jeden z naszych artykułów dotyczących początków amerykańskiej walki o niepodległość!
  • Byliśmy pierwsi. Poznań 56 (2016), TVP Historia, godz. 22:40 – Pierwszy strajk generalny w PRL rozpoczął się 28 czerwca 1956 r. w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań, które wówczas nosiły nazwę Zakłady im. Józefa Stalina. Strajk przerodził się w protest przeciw władzy. Stłumiły go liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy oddziały Wojska Polskiego. Po pacyfikacji ich dowódca, Stanisław Popławski, chwalił się, że korzystał z doświadczeń ze Stalingradu. Dokument przedstawia wydarzenia poznańskiego Czerwca z perspektywy uczestników, którzy odważnie wystąpili przeciw systemowi i radzieckiej dominacji.

Środa (27 VI)

  • Mumia Lenina - obiekt specjalny w sercu Rosji (2017), TVP 1, godz. 23:30 – Mumia Lenina znajduje się na Placu Czerwonym od 1924 roku. Nad szczątkami wodza rewolucji bolszewickiej czuwa sztab naukowców, a ich działalność jest objęta tajemnicą. Mauzoleum Lenina w centrum Moskwy jest czymś więcej niż symbolom przewrotu, który zmienił historię świata. Jak mówi jeden z bohaterów dokumentu, to także znak, że Rosja nie odcięła się od sowieckiej przeszłości. Zapoznajcie się z naszą recenzją biografii Lenina autorstwa Victora Sebestyen’a!
REKLAMA

Czwartek (28 VI)

  • Grace księżna Monako (2014), Polsat, 23:35 – Grace Kelly, amerykańska aktorka i zdobywczyni Oscara za rolę w filmie "Dziewczyna z prowincji", w 1956 r. zostaje żoną księcia Rainiera III. Porzuca Hollywood i dotychczasowy styl życia. Sześć lat później Grace znajduje się na emocjonalnym rozdrożu. Odwiedza ją Alfred Hitchcock, który proponuje powrót do fabryki snów poprzez zagranie głównej roli w filmie "Marnie". Grace musi wybrać pomiędzy życiem, do którego tęskni, a zaakceptowaniem roli księżnej Monako.

Piątek (29 VI)

  • Edward VIII i naziści (2009), TVP Historia, godz. 20:30 – Edward VIII zapisał się w powszechnej pamięci jako król brytyjski, który w 1936 r. zrezygnował z tronu, by poślubić ukochaną kobietę - amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Niedawno ujawnione akta FBI zawierają informacje, że Edward VIII i pani Simpson byli sympatykami nazistów, a podczas wojny utrzymywali kontakty z hitlerowskimi Niemcami, wydając wrogowi tajemnice państwowe. Edward zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy król. Akta ujawniają także, że brytyjskie i amerykańskie rządy uważały parę za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Sobota (30 VI)

  • Mao w kolorze (2015), Polsat Viasat History, godz. 21:00 – Historia człowieka, który stworzył współczesne Chiny poświęcając istnienie milionów ludzi. Odkryty niedawno w archiwach kolorowy film przedstawia niepokazywane do tej pory sceny z życia i rządów Mao Zedonga. Materiał filmowy został nakręcony w latach 40. minionego wieku w czasie wojny domowej z Kuomintangiem pod wodzą Czang Kaj-szeka. Prezentuje czasy burzliwych i brutalnych rządów Mao aż po stopniowy upadek dyktatora w latach 70.

Niedziela (1 VII)

  • Ostatni samuraj (2003), TVN, godz. 20:00 – Rok 1876. Nękany traumatycznymi wspomnieniami z zakończonej właśnie wojny domowej Amerykanin, kapitan Nathan Algren, wyrusza do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie - zgodnie z umową zawartą z japońskim dyplomatą - ma zająć się szkoleniem nowoczesnej armii. Wskutek błędnej decyzji skośnookich dygnitarzy i wbrew opinii Algrena, kompletnie nieprzygotowany oddział żółtodziobów zostaje wysłany do zduszenia rebelii samurajów, dowodzonej przez charyzmatycznego Katsumoto. W starciu młodzi żołnierze Algrena zostają zdziesiątkowani, a on sam trafia do niewoli. Koniecznie zapoznajcie się z naszą galerią dotyczącą japońskich samurajów!

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych

Redakcja: Maciej Zaremba

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone