Filmy historyczne i seriale w telewizji (30 VIII – 5 IX)

opublikowano: 2018-08-30 13:37
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „ Pianista”, „Zatonięcie Lusitanii” czy „Patton” oraz pierwsze odcinki drugiego sezonu „Korony Królów” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (30 VIII)

  • Artystyczna Niepodległa - 100 lat miłości, TVP 2, godz. 20:45 – Widowisko artystyczno-muzyczne, podczas którego zostaną zaprezentowane najpiękniejsze polskie piosenki o miłości powstałe w ostatnim stuleciu - od czasów przedwojennych do współczesnych. Pojawią się także scenki w wykonaniu aktorów różnych pokoleń. Narratorzy w dowcipny sposób skomentują różne sposoby przeżywania miłości. Wystąpią m.in. Andrzej Strzelecki, Tomasz Sapryk, Elżbieta Romanowska, Katarzyna Zielińska, Katarzyna Żak, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Cerekwicka, Edyta Górniak, Anita Lipnicka, Natalia Szroeder i Rafał Brzozowski.
  • Zatonięcie Lusitanii. 18 minut, które zmieniły bieg wojny (2015), TVP Historia, godz. 21:05 – Gdy parowiec atlantycki "Lusitania" został storpedowany przez niemieckiego U-Boota u wybrzeży Irlandii w 1915 roku, zatonął w 18 minut, zabierając na dno prawie 1200 pasażerów. Ta niepotrzebna tragedia najprawdopodobniej zmieniła przebieg I wojny światowej. Na pokładzie "Lusitany" znajdowało się wielu amerykanów, Stany Zjednoczone niemal natychmiast ogłosiły przystąpienie do konfliktu. Film pokazuje tę tragedię przez pryzmat osobistych historii. Twórcy skupiają się na losach ośmiu pasażerów statku oraz na kapitanie niemieckiej łodzi podwodnej. Warto zapoznać się z naszą recenzją książki, która dotyczy tragedii „Lusitanii”!

Piątek (31 VIII)

  • Pianista (2002), TVP 1, godz. 23:00 – Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania niemiecki oficer znajduje go w jednym z domów. O losach niemieckiego oficera, ukazanego w filmie, możecie przeczytać w naszym artykule!
REKLAMA
  • Królowa (2006), TVP 2, godz. 23:20 – Latem 1997 r. umiera księżna Diana. Opłakujący ją poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral. Królowa jest zaskoczona histerią narodu. Uważa, że pośmiertny kult Lady Di uderza w starą monarchię. Jednak zdaje sobie sprawę, że pałacowe apartamenty, w których czuje się bezpiecznie z domownikami, nie uchronią jej przed zmianami, które przynoszą nowe czasy. Postanawia skonfrontować się z narodem i popracować nad nowym wizerunkiem monarchii.

Sobota (1 IX)

  • Biegnij, chłopcze, biegnij (2013), TVP 1, godz. 21:30 – Rok 1942. Ośmioletni Srulik ucieka z warszawskiego getta, w którym zginęła cała jego rodzina. Dzięki pomocy Polki, Magdy, udaje mu się przyjąć nową tożsamość - od tej pory jest osieroconym Polakiem o imieniu Jurek. Niestety, musi opuścić bezpieczne schronienie i szukać pomocy gdzie indziej. Rozpoczyna dramatyczną podróż przez okupowaną Polskę, podczas której spotyka zarówno dobrych, jak i złych ludzi.

Niedziela (2 IX)

  • Jednostka X - Odcinek 5 : Przechadzka z diabłem (2015), Polsat Viasat History, godz. 22:10 – Serial szpiegowski inspirowany prawdziwymi wydarzeniami w czasie II wojny światowej. W małym miasteczku w pobliżu jeziora Ontario spotyka się pięcioro młodych ludzi wybranych do tajnej misji. Każdy z bohaterów ma inne zdolności, razem tworzą świetnie uzupełniającą się grupę. Odbywają wyczerpujący trening i nabywają specjalnych umiejętności. Ich zadaniem jest szpiegowanie Niemców w Europie, głównie we Francji. Każdy odcinek to inne zlecenie.

Poniedziałek (3 IX)

  • Korona Królów odcinek 85, TVP1, godz. 18:30 – Rok 1342. Król Kazimierz i jego druga żona Adelajda dostają wiadomość o poważnej chorobie Karola Roberta, króla Węgier. Królewska para nie rezygnuje jednak z uprzednich planów i podróżuje do Świdnicy na spotkanie z Bolkiem. Tymczasem Niemierza przywozi na Wawel niepomyślne wieści dotyczące Krzyżaków. Nowy papież, Klemens VI, okazuje się być nieprzychylny sprawom polskim. Po wielu latach na dworze pojawia się Jolenta, domniemana córka króla, wychowywana przez Cudkę i Niemierzę. Starsza córka Kazimierza, Elżbieta, jest o nią zazdrosna. Zaczyna knuć intrygi. Telenowela historyczna.
  • Ocaleni przez Chopina, TVP Kultura, godz. 21:20 – "Ocaleni przez Chopina" to film dokumentalny o Balladzie nr 1 g - moll Fryderyka Chopina. Utwór ten jest niezwykle skomplikowany i niełatwy do zagrania. W tym emocjonującym dokumencie poznajemy historie dwóch różnych osób. Dla nastoletniej Japonki Momoki i ucznia szkockiej szkoły muzycznej Paula ta kompozycja była czymś, co odmieniło ich życie. Dzieło Chopina komentują także światowej sławy pianiści: Lang Lang, Władimir Aszkenazi, Imogen Cooper i Stephen Cough.
REKLAMA

Wtorek (4 IX)

  • Korona Królów odcinek 86, TVP1, godz. 18:30 – Kazimierz i Bolko spotykają się z Henrykiem V, księciem żagańskim i liczą na wspólny sojusz przeciwko Czechom. Ten jednak zaczyna stawiać warunki. Król chce zdobyć Wschowę - ostatni skrawek Wielkopolski, którego nie udało się odzyskać Władysławowi Łokietkowi. Pragnie dokończyć dzieło ojca i jest gotowy wiele poświęcić. Tymczasem wyrusza do Wyszehradu na pogrzeb Karola Roberta. Czy zdąży? Niemierza ustala z biskupem Grotem dalsze plany dotyczące Krzyżaków. Wspólnie decydują, że trzeba natychmiast działać. Telenowela historyczna.
  • Powrót czarnej śmierci (2014), Polsat Viasat History, godz. 22:05 – Epidemia dżumy wybuchła najprawdopodobniej w Azji Środkowej. W połowie XIV wieku przedostała się na Krym i dalej rozszerzała się na zachód. Szacunkowo pandemia ta doprowadziła do śmierci 30–60% populacji Europy. Ogrom zniszczeń, które wywołała pałeczka dżumy zmieniły oblicze świata pod każdym względem. Zmieniły się struktury społeczne państw i wzrosły prześladowania mniejszości. Odnalezienie 25 szkieletów pochodzących z masowych grobów umożliwiło ponowne badania nad pandemią, która ściągnęła na ludzkość czarną śmierć.
REKLAMA
  • Patton (1970), TVP 1, godz. 22:35 – Biografia jednego z największych wojskowych dowódców amerykańskich - generała George'a S. Pattona. Jednych zjednywał odwagą, męstwem i geniuszem strategicznym, innych oburzał arogancją, despotyzmem oraz brakiem politycznej rozwagi. Kilka miesięcy po kampanii tunezyjskiej brytyjskie oddziały Montgomery'ego i amerykańskie Pattona dokonują inwazji na Sycylię. 17 sierpnia 1943 roku zajmują Mesynę. Wkrótce dochodzi do bulwersującego incydentu. Podczas wizytacji szpitala polowego generał uderza rannego w walce żołnierza. Koniecznie zapoznajcie się z artykułem dotyczącym głównego bohatera filmu!

Środa (5 IX)

  • Korona Królów odcinek 87, TVP1, godz. 18:30 – Na Wawelu pojawia się Hińcza, który podaje się za krewnego śp. Nekandy i domaga się spadku po nim. Uznana przez króla za wdowę Bożena Tęczyńska jest załamana rozwojem zdarzeń. Ligęza niespodziewanie rozpoznaje na ulicy piękną Bellę, dawną miłość z Italii. Czy pokrzyżuje to po raz kolejny plany ślubu z Egle? Księżna świdnicka Agnieszka, czule opiekuje się małą Anną, bratanicą Bolka. Jej matka zmarła wiele lat temu, a ojciec traktuje ją obojętnie. Telenowela historyczna.
  • Uratowane z potopu (2017), TVP 1, godz. 22:25 – W XVII wieku Szwecja była krajem bogatym i potężnym. Prowadziła m.in. wojnę z Rzeczpospolitą, którą w Polsce przyjęło się nazywać potopem szwedzkim. Żołnierze Karola X Gustawa Wazy wywieźli z ziem polskich wiele dzieł sztuki. Elementy architektoniczne z warszawskich rezydencji były ładowane na barki, by ostatecznie ozdobić kościoły i szlacheckie pałace w Szwecji. Niektóre barki były przeładowane i zatonęły. Grupa naukowców wydobyła z dna Wisły prawie 100 cennych rzeźb i elementów architektonicznych.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych

Redakcja: Maciej Zaremba

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone