Hagia Sophia: zamiast muzeum będzie meczet

opublikowano: 2020-07-11 11:54
wolna licencja
poleć artykuł:
W piątek, 10 lipca, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan opublikował w mediach społecznościowych (Twitter i Facebook) zdjęcie podpisanego przez siebie dekretu, na mocy którego kontrola nad meczetem Ayasofya, czyli Hagia Sophia, została przekazana Dyrektoriatowi ds. Religii. Co więcej, gmach ponownie otwarto dla kultu religijnego.
REKLAMA
Hagia Sophia z dobudowanymi przez muzułmanów czterema minaretami (fot. Arild Vågen, CC BY-SA 3.0 )

Zobacz także:

Przypomnijmy, że budowa pierwszej bazyliki została rozpoczęta w 326 roku podczas panowania Konstantyna Wielkiego, a dobiegła końca w 360 roku – już za rządów jego syna Konstancjusza II. Później dwukrotnie ją niszczono i odbudowywano. Znana nam dziś bryła została wzniesiona za czasów Justyniana I Wielkiego, czyli w latach 532–537.

Przez 900 lat kościół Mądrości Bożej, wzniesiony jako miejsce liturgii Kościoła wschodniego, był siedzibą patriarchy Konstantynopola i miejscem koronacji cesarzy bizantyjskich. W 1453 roku, kiedy Turcy osmańscy zdobyli miasto, sułtan Mehmed II wydał rozkaz, aby Hagię Sophię przekształcono w meczet. Z kolei w 1934 roku, tuż po przejęciu władzy przez Mustafę Kemala Atatürka i proklamowaniu republiki, świątynię zamieniono w muzeum. Był to jeden z elementów jego polityki wprowadzającej szereg reform politycznych, gospodarczych i kulturalnych, mającej na celu przekształcenie Imperium Osmańskie w nowoczesne i świeckie państwo narodowe.

Taka sytuacja obowiązywała do lipca 2020 roku. W ubiegłym tygodniu Najwyższy Sąd Administracyjny w Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, a Hagia Sophia podnownie stała się meczetem. Tym samym zakwestionowano legalność decyzji Atatürka.

Decyzja sądu i prezydenta wywołała międzynarodowe wzburzenie. Głos zabrała m.in. minister kultury Grecji Lina Mendoni, która w wydanym oświadczeniu wyjaśniła:

Dzisiejsza decyzja, podjęta w wyniku woli politycznej prezydenta Erdogana, jest jawną prowokacją wobec cywilizowanego świata, który uznaje wyjątkową wartość i ekumeniczny charakter tego zabytku

Źródła:

www.rmf24.pl, www.tvn24.pl, www.wiadomosci.dziennik.pl

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone