Historiawizualna.pl – digitalizacja jest fajna

opublikowano: 2011-04-01 16:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Powstał nowy blog historyczny promujący zasoby polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych.
REKLAMA

Dzięki programom masowej digitalizacji dostęp do dziedzictwa kulturowego jest coraz szerszy i łatwiejszy. W samych tylko polskich bibliotekach cyfrowych (zrzeszonych w FBC) opublikowano już ponad pół miliona publikacji archiwalnych. To rękopisy, książki, czasopisma, fotografie, grafiki... Wiele z tych materiałów w bardzo ciekawy sposób prezentuje rzeczywistość czasów, w których powstały. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć, że po dziesiątkach i setkach lat będą one dostępne w niemal nieograniczonym zakresie, a cyfrowa forma umożliwi tworzenie na ich podstawie nowych treści.

Celem powstania „Historii Wizualnej” jest promocja zasobów polskich i zagranicznych archiwów cyfrowych oraz zachęcenie do spojrzenia na przeszłość z nieco innej, niż szkolna czy rocznicowa, perspektywy. Jak mówi Marcin Wilkowski, autor nowego bloga (jest także twórcą serwisu [Historiaimedia.org]), Historia ma przecież także swój estetyczny i obyczajowy wymiar – odkrywanie świata, którego już nie ma, nie może być ograniczone do poznawania wielkich postaci i najważniejszych wydarzeń politycznych.

Blog ma też swój profil na Facebooku. Zapraszamy!

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone