IPN zaprasza na wystawę „Wojna światów 1920 r.”

opublikowano: 2020-08-05 10:22
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Wojna światów 1920 r.”, która od 12 sierpnia br. będzie prezentowana w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
REKLAMA

W setną rocznicę bitwy warszawskiej IPN przygotował wystawę, której celem jest ukazanie wojny polsko-bolszewickiej jako konfliktu, mającego znamiona wojny cywilizacyjnej. Ekspozycja, składająca się z pięciu części (Wojna cywilizacji, Europa w ogniu, Realni sojusznicy i neutralni wrogowie, Historia bitwy i Dorobek dwudziestolecia międzywojennego), zakłada wielopłaszczyznowe spojrzenie na charakter konfliktu, na towarzyszące mu zagrożenia i konsekwencje, a także na znaczenie zwycięstwa Polski nie tylko dla Europy, ale dla całego świata.

Wystawa ukazuje rzeczywisty wymiar rangi konfliktu roku 1920 r. będącego przecież tylko pozornie zmaganiem polsko-rosyjskim. To opowieść o starciu dwóch przeciwstawnych wizji cywilizacyjnych – reprezentowanych z jednej strony przez uporządkowany świat tradycji chrześcijańskiej, z drugiej zaś przez bolszewicką dyktaturę, która z łamania wszelkich norm i zasad uczyniła wyznacznik swojego działania.

Poprzez prezentację prób „podpalenia” Europy przez bolszewików i ustanawiania dyktatury proletariatu, poprzez opowieść o nielicznych prawdziwych przyjaciołach Polski w 1920 r., takich jak Węgry czy Francja, aż po historię samej bitwy – pragniemy zastanawiać się jak wyglądałby świat, gdyby zabrakło wówczas sierpniowego zwycięstwo polskiego oręża.

Dowiedz się więcej o wystawie i wojnie polsko-bolszewickiej na stronach IPN!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone