„Izraelski 11 września”. Geneza konfliktu izraelsko-palestyńskiego [Video]

opublikowano: 2023-10-10 06:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W ostatnich dniach z ust wielu nie schodzi temat Izraela i zmasowanego ataku dokonanego przez palestyńską organizację Hamas. Niektórzy nazywają go największą porażką Mosadu od 50 lat, inni „izraelskim 11 września”, jeszcze inni – preludium do wojny na pełną skalę na Bliskim Wschodzie. Niezależnie od tego, z którą narracją się zgodzić, jedno jest pewne – przyczyn tego konfliktu należy dopatrywać się dużo wcześniej. W którym momencie? I o co w ogóle chodzi? O tym dowiecie się z materiału opublikowanego na kanale Polityka Zagraniczna!
REKLAMA
Most pontonowy ustawiony przez wojska egipskie w poprzek Kanału Sueskiego podczas wojny Jom Kipur

Do pierwszych starć na terenie Palestyny doszło już w XIX wieku. Ich nasilenie przypada jednak na wiek XX, szczególnie po roku 1920, kiedy to Palestyna i Gaza znalazły się pod kontrolą Wielkiej Brytanii, w ramach utworzonego wówczas Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Nieuczciwa polityka przejmowania gruntów i wzajemna nieufność sprawiały, że między ludnością arabską a żydowską dochodziło do kolejnych zamieszek, które Brytyjczykom coraz trudniej było kontrolować. 

Sytuację miała poprawić decyzja ONZ z 1947 roku o podziale spornego terytorium na część żydowską i arabską. Stało się jednak przeciwnie. W następnym roku podpisano deklarację niepodległości Izraela i jego mieszkańcy zaczęli rościć sobie prawo do palestyńskiej ziemi, zmuszając mieszkających na niej Arabów do opuszczania swoich ziem. Ci odpowiadali na to atakami wymierzonymi nierzadko w izraelskich cywilów, na co Izrael reagował odwetem. Konflikt się nasilał. Chociaż w 1949 roku zawarto porozumienie zakładające zawieszenie broni, pokój między stronami nie potrwał długo. 

Jak na przestrzeni lat rozwijał się konflikt? Jak jego historyczne uwarunkowania przekładają się na dzisiejszą sytuację w regionie i o co właściwie chodzi zwaśnionych stronom? O tym dowiecie się w materiale opublikowanym na kanale Polityka Zagraniczna!

Video dostępne poniżej:

Zobacz też: 

Polecamy e-book Przemysława Mrówki – „Krwawy Kaukaz: Czeczenia”:

Przemysław Mrówka
„Krwawy Kaukaz: Czeczenia”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-03-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone