„Jak bogata była II Rzeczpospolita?” – Podcast Muzeum Historii Polski

opublikowano: 2023-12-18 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Muzeum Historii Polski zaprasza do wysłuchania wciągających opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski. Wsłuchajcie się w naszą wspólną historię!
REKLAMA
Fot. Screenshot z kanału YouTube Muzeum Historii Polski w Warszawie

Podcasty znajdziecie na kanale Muzeum Historii Polski na YouTube. Dziś zapraszamy do wysłuchania odcinka pt. „Jak bogata była II Rzeczpospolita?

Znane nam dzisiaj warunki życia, które uważamy za cywilizacyjny standard sto lat temu byłyby uznane za luksus. Jak żyli nasi przodkowie z międzywojennej Polski? Był to kraj pełen kontrastów. Poszczególne województwa rażąco się od siebie różniły pod względem zamożności i poziomu rozwoju gospodarczego. Trzy czwarte społeczeństwa żyło na terenach wiejskich, najczęściej w domach jednoizbowych. W Wilnie tylko 12% murowanych domów miało dostęp do bieżącej wody.

W latach 20. XX wieku rodzin, których roczny przychód przekraczał 100.000 złotych było mniej niż tysiąc. Jak w ogóle wyglądały wówczas zarobki? Ile zarabiał nauczyciel, a ile wykwalifikowany robotnik? Dlaczego praca w administracji państwowej była tak szanowana?

Jak radzono sobie z problemami, z którymi współcześnie boryka się wielu Polaków? Kogo wówczas było stać na zakup mieszkania? Jak wyglądała edukacja i ile kosztowała? Jak nasi przodkowie radzili sobie z inflacją, hiperinflacją i kryzysem gospodarczym, który uderzył w Polskę wyjątkowo mocno?

O tym wszystkim w podcaście Muzeum Historii Polski.

Jeśli szukacie historii o znaczących postaciach i osobach, które odegrały ważną rolę w dziejach Polski, a przy tym lubicie nieoczywiste ciekawostki, dobrze trafiliście! Zapraszamy do słuchania kolejnych odcinków na kanale YouTube Muzeum Historii Polski i innych platformach podcastowych! 

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone