„Jak komuniści ukradli nam wolność?” – „Rzecz Historyczna” Muzeum Historii Polski

opublikowano: 2023-12-27 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dlaczego historia ma znaczenie? To wyjaśnia nowy projekt Muzeum Historii Polski. „Rzecz Historyczna” to seria opowieści o najważniejszych wydarzeniach z dziejów naszego kraju. Na poważnie i profesjonalnie, ale bez grama nudy!
REKLAMA
Fot. Screenshot z kanału YouTube Muzeum Historii Polski w Warszawie

Premierowe odcinki „Rzeczy Historycznej” znajdziecie co dwa tygodnie na kanale Muzeum Historii Polski na YouTube, zawsze we środy o godzinie 15.00. Dziś zapraszamy do obejrzenia odcinka pt. „Jak komuniści ukradli nam wolność?”

Mało kto o tym pamięta, ale rok 1948 jest jedną z kluczowych dat w dwudziestowiecznej historii naszego kraju. To moment, w którym komunistom udaje się ostatecznie przejąć kontrolę nad polityką, gospodarką i kulturą Polski. Wspierani przez Sowietów towarzysze z Polskiej Partii Robotniczej przygotowali grunt pod trwającą blisko pół wieku zależność od Moskwy.

Jak do tego doszło? Co zadecydowało o takim rozwoju wydarzeń? Jak na sowietyzację Europy Wschodniej zareagowali zachodni alianci? Teheran, Jałta i Poczdam – trzy wielkie konferencje, na których Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt oraz Józef Stalin ustalili powojenne strefy wpływów, zadecydowały o losie Polski. Czy można powiedzieć, że zostaliśmy opuszczeni przez naszych niedawnych sojuszników?

Jak polskie społeczeństwo reagowało na zmiany wprowadzane przez komunistów? Opór organizacji podziemnych, wyczerpanych wieloletnią walką z okupantem niemieckim i sowieckim malał. Armia Krajowa i organizacja NIE miały żadnych szans w starciu z Armią Czerwoną i NKWD. Partie opozycyjne, zwłaszcza Polskie Stronnictwo Ludowe, były bezwzględnie zwalczane. Czy Polacy mogli w jakikolwiek sposób zatrzymać postępującą sowietyzację swojego kraju?

Zapraszamy do oglądania „Rzeczy Historycznej” na kanale YouTube Muzeum Historii PolskiTo cykl, w którym w popularnej formie opowiadamy o historii. Sięgamy do tematów interesujących, niekiedy kontrowersyjnych, ale zawsze: ważnych. Przypomnimy niezwykłe postaci, niecodzienne wydarzenia i próbujemy zrozumieć, dlaczego historia ma dla nas znaczenie dziś.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone