Jan Jacyna – „Zagłada caratu” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-07-24 08:05
wolna licencja
poleć artykuł:
Wspomnienia Jana Jacyny, polskiego generała, który na własne oczy widział proces dekompozycji i upadku władzy carskiej w Rosji. Publikacja zasługująca na zainteresowanie ze strony czytelników.
REKLAMA

Jan Jacyna – „Zagłada caratu” – recenzja i ocena

Jan Jacyna
„Zagłada caratu”
nasza ocena:
8/10
cena:
29 zł
Wydawca:
Wydawnictwo LTW
Rok wydania:
2019
Okładka:
miękka
Liczba stron:
228
ISBN:
9788375655353

Będąc przez szereg nie tylko widzem, ale i uczestnikiem donioślejszych wypadków na terenie Petersburga, ogłaszam moje spostrzeżenia o zdarzeniach w byłej stolicy carów rosyjskich, ówczesnym Babilonie, na murach którego Nemezis dziejowa od dawna wypisała prorocze Mane, tekel, fares – napis, którego nie umiano czy nie chciano odczytać!...

Gen. Jan Jacyna

Upadek caratu w Rosji i wybuch rewolucji bolszewickiej doczekały się już bardzo wielu opracowań. Wydarzenia te – nie bez przyczyny – zajmują coraz to nowe pokolenia historyków. Niektóre z ich prac są bardzo szczegółowe, wręcz drobiazgowe analizując nie tylko przebieg owych dramatycznych wydarzeń, ale także ich przyczyny i następstwa. Równie wiele co o upadku Rosji carskiej napisano o początkach rewolucji bolszewickiej. Nikt nie ma wątpliwości, że wydarzenia te wpłynęły nie tylko na losy Rosji i Europy, ale także wywarły niebagatelny wpływ na historię całego świata.

Tym razem wydawnictwo LTW proponuje nam, abyśmy na te brzemienne w skutki wydarzenia – upadek caratu w Rosji i wybuch rewolucji – spojrzeli okiem człowieka, który był ich świadkiem. Możemy to zrobić, sięgając po książkę pod tytułem „Zagłada caratu”. Są to wspomnienia i relacje człowieka z pewnością nietuzinkowego.

Autorem tych wspomnień był żyjący w latach 1864-1930 Jan Jacyna, inżynier, generał armii Imperium Rosyjskiego, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości generał dywizji Wojska Polskiego. Przyjął wówczas stanowisko szefa Departamentu Szkolnictwa Wojskowego w Ministerstwie Spraw Wojskowych, a w latach 1921-1922 był adiutantem generalnym Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Szkoda, że wydawca nie zamieścił – chociaż krótkiego – biogramu autora.

Widzimy więc, że Jacyna był aktywnym uczestnikiem wydarzeń zachodzących w Petersburgu. Po rewolucji lutowej był działaczem Związku Wojskowych Polaków w tym mieście i aktywnym uczestnikiem życia publicznego. Właśnie z tej perspektywy w swoich wspomnieniach opisuje proces upadku władzy carskiej i dekompozycji państwa rosyjskiego.

W dziesięciu rozdziałach stara się wyjaśnić, jak doszło do przewrotu w Rosji. Pisze o początku końca dynastii Romanowów. Analizuje panowanie Mikołaja II – popełniane przez niego błędy i zaniedbania, które miały się okazać tak brzemienne w skutkach. W jego zapiskach nie mogło zabraknąć kwestii wybuchu I wojny światowej oraz słynnej postaci Rasputina. Jacyna pisze o rodzinie carskiej, o życiu arystokracji i dworu. Wreszcie opisuje wybuch rewolucji i początek rządów bolszewickich. Stara się – chociaż bardzo pobieżnie – scharakteryzować społeczeństwo rosyjskie. Jacyna jest wytrawnym komentatorem oraz bystrym obserwatorem wydarzeń. Widać to zwłaszcza w ostatnim rozdziale zawierającym jego osobiste przeżycia – szczególnie okres po wybuchu rewolucji.

„Zagłada caratu” Jana Jacyny to książka wartościowa i dobrze się stało, że na rynku wydawniczym pojawiają się jej kolejne wznowienia. To w końcu ciekawe źródło do poznania realiów końca jednej epoki – caratu i początku drugiej – bolszewizmu. Książkę polecam wszystkim interesującym się rewolucją rosyjską, ostatnimi latami carskiej Rosji oraz tym, którzy lubią literaturę wspomnieniową. Warto ją mieć na półce.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jana Jacyny „Zagłada caratu”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Sobański
Absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia. Do jego zainteresowań należy teologia, aktualne wydarzenia z życia Kościoła. Nade wszystko jest jednak pasjonatem historii, szczególnie dziejów Polski po roku 1945, aż do czasów współczesnych. Z zainteresowaniem śledzi wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Miłośnik dobrych biografii.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone