Opublikowano
2021-01-27 08:55
Licencja
Wolna licencja

Joe Biden potomkiem Przemysława I Noszaka?

Joe Biden (Joseph Robinette Biden Jr.) został 46. Prezydentem USA. Zaprzysiężenie miało miejsce 20 stycznia 2021 roku. Kiedy pojawiły się pierwsze wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich, w wielu polskich mediach opublikowano informacje dotyczące tego, że posiada on polskie korzenie…. Sprawdźmy!


Płyta nagrobna Simona de Felbrigge i jego żony Małgorzaty w St Margaret's Church, w Felbrigg, Norfolk (fot. Evelyn Simak, CC BY-SA 2.0)

Zdaniem niektórych badaczy Joe Biden może być spokrewniony z Piastami śląskimi. Cóż, genealogia tej dynastii nadal zawiera kilka znaków zapytania. Z biegiem lat historycy uzupełniają luki i redukują białe plamy. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że tak mogło być. Jak orzekli pasjonaci historii i genealogii z portalu gw.geneanet.org, którzy odtworzyli drzewo genealogiczne zwycięskiego kandydata Demokratów na prezydenta USA, miałby on być potomkiem Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego, bytomskiego i siewierskiego. Drzewo genealogiczne Bidena możemy znaleźć TU.

Jednak w rodowej genealogii kluczowa jest postać tajemniczej księżniczki, a później baronessy Małgorzaty cieszyńskiej - Markety Piast, bądź Margarety, która miałaby być córką Noszaka i żoną barona Simona de Felbrigge, poddanego angielskiego króla Ryszarda II. Sir Szymon z Felbrigg pochodził z młodszej linii rodu Bigod, który uwazany był za jeden z najzamożniejszych w średniowiecznej Anglii. Postać Małgorzaty jeszcze do niedawna nie była znana polskiej historiografii, a wielu historyków zdecydowanie kwestionuje jej istnienie. Jeśli rzeczywiście istniała, to co o niej wiemy?

Bohdan Małysz zauważał, że to Piastówna zapomniana. Wiadomo o niej niewiele. Małysz tłumaczy to tym, że Małgorzata zdecydowanie lepiej znana jest w krajach anglosaskich niż w ojczystym kraju, ponieważ to tam mieszkała, wyszła za mąż i pozostawiła dobrze urodzone potomstwo. Wspomniana Piastówna wydała na świat córkę - Helenę Felbrigge, która z kolei wyszła za Williama Tyndala.

Jeśli drzewo genealogiczne Bidena jest poprawnie skonstruowane, pochodzi on z XVIII pokolenia rodu Tyndal. Spekulacje te niejako potwierdził także profesor Jerzy Sperka, mediewista, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w wywiadzie udzielonym portalowi www.enowiny.pl wskazał, że nie wyklucza iż rodzina Bidena może być spokrewniona z rodziną Simona de Felbrigge, który poślubił córkę księcia cieszyńsko-głogowskiego Przemysława I Noszaka.
Tumba nagrobna (XV wiek) Przemysława I Noszaka z kościoła parafialnego p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie (fot. David Benes, domena publiczna)

Jeśli Biden jest potomkiem Małgorzaty cieszyńskiej, to ma w sobie też geny Mieszka I i Bolesława Chrobrego, z którymi ta była spokrewniona. Jak udowodnić jej istnienie? Nie znajdziemy jej w Leksykonie biograficznym „Piastowie" z 1999, ani w „Rodowodzie Piastów Śląskich”, t. III, „Piastowie opolscy, cieszyńscy i oświęcimscy", z 1977 roku, ale w tym z 2007 już została dodana. Jak wskazuje prof. Idzi Panic w tomie drugim publikacji Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych:

Przemysław Noszak oprócz Bolesława i Przemysława pozostawił po sobie także córkę, Annę i – być może – nieznaną do niedawna Małgorzatę.

Profesor dodaje też, że data jej urodzenia nie jest znana. Wskazuje jednak, że była dwórką królewny Anny i wyjechała z nią do Anglii.

Jako dwórka królewny Anny (siostry króla Wacława IV) w 1381 roku wyruszyła z nią do Anglii, gdzie Luksemburżanka poślubiła króla Anglii Ryszarda II. Małgorzata zmarła 27 czerwca 1416 roku- czytamy też we wspomnianej publikacji.

a dalej czytamy:

Jeszcze poważniejszy wymiar ma oczywiście znajdowanie nowych przedstawicieli dynastii. Rafał T. Prinke i Andrzej Sikorski odkryli nieznaną dotąd córkę Przemysława Noszaka (VI.11), Małgorzatę, wydaną za angielskiego barona, sir Szymona Felbrigga – pisze Idzi Panic.

Małgorzata cieszyńska (domena publiczna)

Faktycznie, to wskazanych badaczom - Rafałowi T. Prinke i Andrzejowi Sikorskiemu przypisuje się potwierdzenie istnienia Małgorzaty.

Nieznany dotychczas w piśmiennictwie polskim ślad kolejnej Piastówny znaleźliśmy w Anglii. W historiografii angielskiej występuje ona jako córka księcia cieszyńskiego („duke of Teschen”) i szwagra (sororius) Wacława IV króla Czech, a żona Sir Szymona z Felbrigg (ur.ok.1366,zm.1442), faworyta króla Ryszarda II – wskazują badacze Pinke i Sikorski.

Dodają też, że jako pierwszy postać Małgorzaty opisał John Anstis w 1724 roku. Przyjął, że była córką księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Kolejny trop łączący Małgorzatę z Cieszynem związany jest z badaniami prowadzonymi przez Williama Pretymana, który w 1910 roku opublikował artykuł traktujący o rodzinie Tyndale. Zaznaczył w nim, że ojcem Małgorzaty był Siemowit cieszyński, brat Przemysława Noszaka, a matką – Elżbieta, siostra cesarza Karola IV. Na kolejne doniesienia na temat tajemniczej księżniczki trzeba było poczekać do 1966 roku. Wówczas Charles Evans dowodził, że ojcem Małgorzaty był Przemysław Noszak.

Jest w pełni uzasadnione uznanie Małgorzaty z Felbrigg za córkę Przemysława Noszaka. Potwierdzenie takiej filiacji widzieć można w fakcie, że jej córka (najpewniej pierworodna), wydana za Milesa Stapletona, nosiła imię Elżbiety –takie samo, jak matka Małgorzaty - klaryfikują.

Pogląd ten powiela również Janusz Grabowski w artykule „Małżeństwa niedynastyczne Piastów mazowieckich w XIV–XV w.”, opublikowanym w publikacji Dziedzictwo książąt mazowieckich Stan badań i postulaty badawcze. Materiały sesji naukowej, zorganizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum i Archiwum Główne Akt Dawnych, w dniach 27-28 października 2016 roku, który pisze:

Znamy także egzotyczne koligacje Piastów śląskich. Małgorzata – córka Przemysła Noszaka, księcia cieszyńskiego – została wydana za angielskiego barona sir Szymona Felbrigga.

Wiadomo, że Małgorzata zmarła 27 czerwca 1416 r i została pochowana w kościele pw. św. Małgorzaty w Felbrigg w hrabstwie Norfolk. Jej płyta nagrobna, uchodząca za jedną z ładniejszych w Anglii, stanowi ważne źródło do badań. Na nagrobku z mosiądzu, zamówionym w warsztacie William West in St Paul's Churchyard w Londynie, przedstawiono herby małżonków: piastowskiego orła oraz lwa Felbriggów, a także herb osobisty Ryszarda II. Zdjęcie nagrobku autorstwa Sue James znajduje się w zbiorach National Trust Collections. Warto dodać, że na płycie nie znajdziemy daty śmierci małżonka Małgorzaty. Wiadomo, że ostatecznie został pochowany gdzie indziej, a dokładnie w Norwich - razem ze swą drugą żoną.

Jeśli przyjąć tezę, że Małgorzata cieszyńska istniała, a genealodzy nie popełnili żadnego błędu, to tak mógłby wyglądać rodowód Bidena:

 • Simon de Felbrigg i Małgorzata
 • Helena i William Tyndal
 • Thomas Tyndal i Margaret Yelverton
 • William Tyndal i Mary Mondeford
 • John Tyndal i Amphillis Conongsby
 • Margaret Tyndale i Rowland Taylor
 • Thomas Taylor i Elizabeth Burwell
 • Thomas Taylor jr i Margaret Swinderby
 • William Taylor i Alice Wood
 • William Clarke Taylor i Margartett Finsham
 • Mary Taylor i Samuel Robinette
 • Nathan Robinette i Elizabeth
 • Geroge Robinette i Sarah Dazier
 • Jesse Robinette i Dorcas Johnson
 • Moses Johnson Robinette i Jane Eliza Pumphrey
 • George H. Robinette i Mary A. Hanafare
 • Mary Elizabeth Robinette i Joseph H. Biden
 • Joseph Robinette Biden i Catherine Eugenia Finnegan
 • Joseph Robinette Biden Jr.

Należy jednak podkreślić, że to wymagająca weryfikacji hipoteza, która wymaga naukowej ostrożności i powściągliwości, a także dokładnego zbadania.

Trzeba też dodać, że każdy nowy prezydent USA wzbudza wiele emocji nie tylko wśród samych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale także wśród badaczy dziejów, którzy starają się znaleźć koneksje, połączenia łączące go z przodkami z innych krajów. Amerykańskie media przypomniały niedawno, że Joe Biden podczas podróży do Indii, którą odbył w 2013 roku, wspomniał o swoich dalekich krewnych mieszkających w Bombaju. Podobnie było z prezydentem Donaldem Trumpem. Zgodnie z medialnymi przekazami, jego przodkowie mieliby wywodzić się z Niemiec.

Źródła:

 • www.cnbctv18.com?
 • www.oswiecimskie.pl,
 • www.enowiny.pl,
 • www.faktyoswiecim.pl,
 • www.wachtyrz.eu,
 • www.dw.com
 • Grabowski J., Małżeństwa niedynastyczne Piastów mazowieckich w XIV–XV w.. W: Dziedzictwo książąt mazowieckich Stan badań i postulaty badawcze. Materiały sesji naukowej, zorganizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum i Archiwum Główne Akt Dawnych, w dniach 27-28 października 2016 roku, redakcja naukowa Janusz Grabowski, Rafał Mroczek, Przemysław Mrozowski.
 • Małysz B., Piastówna cieszyńska nad Tamizą. W: Kalendarz śląski 2010, Kazimierz Gajdzica (red.).
 • Panic I., Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych, pod redakcją Idziego Panica, T. II, Cieszyn 2015,
 • Prinke R. T., Sikorski A., Małgorzata z Felbrigg. Piastówna cieszyńska na dworze Ryszarda II króla Anglii, Roczniki Historyczne 2001, rocznik 67.

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Jedz pij i popuszczaj pasa. Staropolskie zwyczaje i rozrywki - Anna Wójciuk - okładka Autorka: Anna Wójciuk
Tytuł: Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-41-9

Stron: 115

Cena: 9,90 zł

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jb |

Alez brednie Juz Obama z plemienia Luo (okolice Jeziora Wiktorii w Kenii) mial mieć polskie geny bo jego dziadek zjadl polskiego misjonarza.....Biden bedzie tragedią dla Stanów o swiata, co widać po jego pierwszych decyzjachOdpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org