Kłopoty w NASA

opublikowano: 2007-07-28 18:30
wolna licencja
poleć artykuł:
NASA dokładnie przyjrzy się swoim pracownikom. W Agencji wykryto przypadki nadużycia alkoholu, sabotażu i... napaść spowodowaną nieszczęśliwym uczuciem.
REKLAMA

Astronautka Lisa Nowak została oskarżona o porwanie koleżanki. Jak podają media, była o nią zazdrosna. 5 lutego bieżącego roku Nowak aresztowano w porcie lotniczym w Orlando na Florydzie. Zarzucono jej czynną napaść i próbę porwania kapitan sił powietrznych USA Colleen Shipman, którą uważała za rywalkę w walce o względy kolegi, astronauty Williama Oefeleina. Jak podała NASA, Nowak została zwolniona z Agencji.

Problemem jest także alkohol. W oparciu o raport NASA dotyczący zdrowia astronautów, amerykańskie czasopismo „Aviation Week and Space Technology” podało informację o przypadkach nietrzeźwości podczas misji. Z raportu wynika, że astronauci podczas startu znajdowali się pod wpływem alkoholu co najmniej dwukrotnie. Nie wiadomo jednak, o które misje dokładnie chodzi. Wiadomo natomiast, że astronauci, u których stwierdzono spożycie alkoholu, byli dopuszczani do lotu pomimo zastrzeżeń lekarzy i sugerowanego przez nich zagrożenia bezpieczeństwa misji. W niedługim czasie Agencja ma wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Dalsze kłopoty NASA dotyczą sabotażu misji wahadłowca Endeavour, który ma odbyć lot na Stację Kosmiczną (ISS) na początku sierpnia. Nieznany sprawca, prawdopodobnie pracownik, poprzecinał kable w komputerze, który miał być zainstalowany na ISS. Jest to pierwsza taka próba sabotażu wykryta przez NASA. Jak poinformował szef operacji kosmicznych, William Gerstenmaier, usterkę łatwo wykryto zaś inżynierowie dokonują już niezbędnych napraw. Jeśli się nie powiodą, planowana misja odbędzie się bez wspomnianego komputera. Jego działanie nie obejmowało kluczowych funkcji dla wykonania misji i bezpieczeństwa załogi. Urządzenie miało zostać zainstalowane na module „Destiny” (części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) i zbierać oraz przekazywać dane z zewnętrznych czujników, m.in. uderzeń mikrometeorytów. Obecnie czujniki pobierają te dane, lecz przekazują je z opóźnieniem. Komputer miał to skorygować. Start promu powinien odbyć się zgodnie z założeniami.

Na podstawie Reuters.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Andryszek
Specjalista IT, dziennikarz naukowy, scenarzysta. Ukończył informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.
 Były redaktor i współpracownik portalu Histmag.org - specjalista ds. historii nauki i techniki. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl". Jako dziennikarz (publicysta) publikował m.in. w dwutygodniku dla lekarzy specjalistów Puls Medycyny, portalu Onet.pl oraz portalach poświęconych nauce, medycynie i nowym technologiom: KopalniaWiedzy.pl, teberia.pl, techManiak.pl, GSMService.pl, Medme.pl czy OpenZone. Pociągają go nauki ścisłe, medyczne, nowe technologie, historia nauki i techniki a także przekaz niewerbalny, systemy i sztuki walki, muzyka, szkic i rysunek oraz fotografia. 
 W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty do muzyki i tłumaczy z łaciny wyniki badań lekarskich. Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone