Kometa zabiła mamuty i spaliła lasy

opublikowano: 2007-08-20 09:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara ogłosili, że 13 tys. lat temu nad Ameryką Północną eksplodowała kometa, której upadek przyczynił się do wyginięcia mamutów oraz spowodował ponowne ochłodzenie klimatu, który po długim okresie zlodowacenia zaczął się ocieplać.
REKLAMA

Swoją teorię amerykańscy naukowcy opierają o wyniki badań przeprowadzonych w kilkanastu stanowiskach archeologicznych w Ameryce Północnej. Znaleźli tam warstwy gruntu o wysokiej zawartości irydu. Pierwiastek ten jest bardzo rzadki na naszej planecie, ale często występuje w pozaziemskich obiektach takich jak komety czy planetoidy.

Zdaniem naukowców kometa o średnicy co najmniej 4 km rozpadła się w ziemskiej atmosferze, a jej odłamki uderzyły we wschodnią część kontynentu północnoamerykańskiego. Upadek wywołał pożary lasów, powodując zagładę odżywiających się roślinami wielkich zwierząt takich jak mamuty oraz w konsekwencji polujących na nie drapieżników, m.in. tygrysów szablastozębnych.

Wraz ze zniknięciem mamutów ludzie stracili główne źródło pożywienia. Być może to stało się przyczyną zniknięcia tzw. kultury Clovis, której członkowie zamieszkiwali tereny Ameryki Północnej właśnie pod koniec epoki lodowcowej. Przyczyny jej wymarcia nie były dotychczas jasne.

Ostatnie mamuty żyły na Ziemi ok. 4,5 tys. lat temu. Przetrzebione prawdopodobnie przez zmiany klimatu, choroby, a być może i upadek komety, mamuty zostały doszczętnie wybite przez polujących na nie ludzi. Obecnie naukowcy coraz lepiej rozumieją te zwierzęta dzięki odnajdywanym w lodzie zamarzniętym osobnikom. W maju Rosjanie odkryli na Syberii idealnie zachowane, mające 10 tys. lat, mamucie dziecko.

źródło: gazeta.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone