Opublikowano
2011-12-15 18:02
Licencja
Wolna licencja

Kraj po „ocaleniu”. „Trybuna Ludu” o pierwszych dniach stanu wojennego

(strona 3)

Oficjalna propaganda przekonywała, że wprowadzenie stanu wojennego miało uchronić Polskę przed katastrofą polityczną i gospodarczą. Partyjny dziennik „Trybuna Ludu” w pierwszych publikacjach po 13 grudnia kreślił obraz kraju zorganizowanego, spokojnego, zgodnego i wychodzącego z ciężkiego kryzysu.


Strony:
1 2 3

„Trybuna Ludu”: piątek 18 grudnia

W piątek czytelnik na drugiej stronie mógł znaleźć niewielką notkę Polskiej Agencji Prasowej, informującą o symbolicznej zmianie w wojsku:

Przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, minister Obrony Narodowej, gen. armii Wojciech Jaruzelski zalecił wprowadzenie do umundurowania Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego tradycyjnych czapek rogatywek. Kompania Reprezentacyjna wystąpi w tych czapkach po raz pierwszy w rocznicę wyzwolenia Warszawy w dniu 17 stycznia 1982 r. (Kompania Reprezentacyjna WP – w rogatywkach, 18 grudnia, s. 2).

18 grudnia na pierwszej stronie podano też informację o tragedii w kopalni „Wujek”. W tym samym numerze Krzysztof Krauss udowadniał, jak ważna jest solidna i spokojna praca górników zwłaszcza, że w 1982 r. gospodarce narodowej groził znowu deficyt węgla:

Zrozumiałe jest więc dlaczego jedną z pierwszych decyzji gospodarczych po ogłoszeniu stanu wojennego była militaryzacja tej dziedziny przemysłu. Militaryzacja, zachowując wszelkie przywileje płacowe górników, powinna zapobiec dalszemu spadkowi wydobycia i tworzy przesłanki tego, by znaleźć optymalne rozwiązanie dylematu, jak pogodzić dyktowaną rachunkiem ekonomicznym potrzebę utrzymania względnie ciągłego ruchu w kopalniach z uwzględniającą specyfikę tego trudnego, ciężkiego i niebezpiecznego zawodu organizacją indywidualnego czasu pracy górników. [...]

Po to, by proponowany już wcześniej przez część górników i moim zdaniem optymalny system opracować i wdrożyć, trzeba – po pierwsze – stworzyć warunki do dyskusji w spokoju, bez paraliżujących jakiekolwiek rozsądne działania strajków, gróźb, demagogii, po drugie – trzeba nasilić wysiłki dla przesunięcia pracowników z działów, gdzie nie mogą być oni produktywnie wykorzystani do kopalń (Od węgla tak wiele zależy, 18 grudnia, s. 3-4).

Publicysta „Trybuny Ludu” przewidywał też, że zwiększona produkcja węgla może być drogą do wyjścia z kryzysu:

Dewizy zarobione za dodatkowy eksport, przeznaczone na zwiększony import surowców i materiałów, stałyby się rozrusznikiem gospodarki, impulsem, który stopniowo uruchomiłby coraz to nowe kółka gospodarczej maszynerii.

To zaś – obok spokoju, ładu, dyscypliny – jest zasadniczym warunkiem zapoczątkowania procesu wychodzenia z ekonomicznego kryzysu.

Na ostatniej stronie tradycyjnie pojawiały się informacje sportowe. Wielkie zainteresowanie wzbudziły zbliżające się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Hiszpanii i problem strojów, w których wystąpią piłkarze:

Jak rozwiązać sprawę barw kolorów koszulek, w jakich będą występować uczestnicy „Espana-82”?

Organizatorzy mistrzostw świata zestawili listy drużyn, które zazwyczaj występują w strojach o jednakowych barwach. Wynika z tego zestawienia, że w białych koszulkach grają reprezentacje: RFN, Austrii, Belgii, Anglii, Polski, Peru (z czerwonym pasem), Nowej Zelandii; w zielonych – Algierii, Irlandii Płn., Kamerunu; żółtych: Brazylii; niebieskich: Salwadoru, Włoch, Hondurasu, Szkocji, Jugosławii, Francji, Kuwejtu, Argentyny (koszulki pasiaste); czerwonych: Hiszpanii, Węgier, Chile, ChRL, CSRS i ZSRR.

Z podanych przykładów wynika, że w wielu meczach poszczególne drużyny odstąpią od swych tradycyjnych strojów. (Kronika Espana ’82, 18 grudnia, s. 8).

Śledzono również nieprawidłowości... w skupowaniu butelek:

Przemysł i handel nie potrafiły sprawnie prowadzić skupu butelek. W konsekwencji mleczarnie i inne zakłady spożywcze zmniejszały produkcję z braku opakowań, a sklepy często zawalone były butelkami i odmawiały przyjęcia następnych.[...]

Ekspedientki w sklepach przyjmujących butelki po occie napojach, mleku (tzw. nie marżowane) nie otrzymują za swoją pracę ani grosza. Niestety przy podwyżce cen butelek nie uwzględniono naszych postulatów, aby ekspedientki tak jak pracownicy specjalistycznych punktów skupu otrzymały procent od skupionych butelek (Mimo wyższej ceny skupu – butelek nie przybywa, 18 grudnia, s. 8).

„Trybuna Ludu”: sobota 19 grudnia

W rubryce W nowej sytuacji... znów pytanie o działanie szkolnych świetlic:

Czy szkoły mogą lub powinny na przyszkolnych boiskach organizować lodowiska dla dzieci? – z tym pytaniem zwracamy się do wicedyrektora gabinetu ministra Oświaty Janusza Kołodziejczyka.

– Jak najbardziej, skoro mają prowadzić działalność opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci, których rodzice pracują. Jedną z form opieki zorganizowanej są z pewnością w okresie zimowym tereny przyszkolne mogące być wykorzystane dla celów rekreacji.
Lodowiska muszą być na terenie przyszkolnym, a nie na otwartym, by nad dziećmi i młodzieżą można było sprawować stałą opieką (W nowej sytuacji. Wyjaśnienia w sprawach codziennych, 19 grudnia, s. 6).

Obok wojska, Służby Bezpieczeństwa i milicji na straży ładu i spokoju stała też Centralna Komisja do Walki ze Spekulacją. 17 grudnia odbyło się jej pierwsze posiedzenie po wprowadzeniu stanu wojennego:

Obecne, wyraźne zahamowanie spekulacji – w opinii przedstawicieli KG MO – jest m.in. rezultatem zerwania możliwości kontaktowania się grup przestępczych, zaostrzenia kontroli przewozów ładunków, ograniczenia możliwości poruszania się pojazdów i ludności. Obiektem szczególnego zainteresowania organów ścigania pozostaną w dalszym ciągu hurtownie, magazyny i transport, a także nielegalna wymiana towarów i surowców między poszczególnymi jednostkami gospodarczymi. (Ochrona interesów społecznych, 19 grudnia, s. 6)

Zamiast zawieszonej prasy drukowano zaś... podręczniki szkolne. Polska Agencja Prasowa informowała:

W związku z ograniczeniem działalności prasowej w okresie stanu wojennego powstały możliwości przeznaczenia części papieru na druk podręczników i lektur szkolnych.

RSW „Prasa- Książka-Ruch”, kierując się potrzebami społecznymi w tym zakresie i zarazem odpowiadając na apel Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, postanowiła przeznaczyć na ten cel 500 ton zaoszczędzonego papieru zwojowego. Jednocześnie RSW „Prasa-Książka-Ruch” deklaruje wykorzystanie części wolnych mocy poligraficznych w drukarniach RSW na druk najbardziej potrzebnych podręczników i lektur szkolnych (Dodatkowy papier na podręczniki i lekturę szkolną, 19 grudnia, s. 7).

Zobacz też:

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu - Mateusz Kuryła - okładka Autor: Mateusz Kuryła
Tytuł: „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-23-5

Stron: 116

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.
Spodobał Ci się nasz materiał? Zapisz się do naszego newslettera!
Strony:
1 2 3
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: normalny |

http://okres-prl.blog.onet.pl/2016/02/22/od-nowa-wojna-polsko-jak-rodzil-sie-stan-wojenny-od-26-lat-wredne-ujadanie-an-sluzby-specjalne/Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org