Kraków: Interesujące odkrycie w katedrze wawelskiej. Czy to grób króla Jana Olbrachta?

opublikowano: 2022-04-07 06:12
wolna licencja
poleć artykuł:
W katedrze na Wawelu dokonano kolejnego ciekawego odkrycia. Czy udało się znaleźć grób Jana Olbrachta, króla Polski?
REKLAMA
Portret Jana Olbrachta z około 1645 roku

Zobacz także:

Przypomnijmy, że kaplica króla Jana I Olbrachta, pod wezwaniem Bożego Ciała i świętego Andrzeja Apostoła znajduje się w południowym ramieniu ambitu, pomiędzy kaplicami Zadzika i Załuskiego. Jest to jedna z dziewiętnastu kaplic Katedry Wawelskiej.

Obecnie trwa konserwacja przyległej do południowej nawy świątyni kaplicy króla Jana Olbrachta, który zmarł w 1501 roku. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, ekipa archeologów pracująca pod kierunkiem Tomasza Wagnera dokonała niedawno zaskakującego odkrycia. Pod posadzką i warstwą zasypki znajduje się grób. Jak podejrzewają naukowcy, może być to miejsce spoczynku monarchy, trzeciego syna Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów.

- Pochówek króla nie tylko nie był dotychczas nigdy badany przez archeologów, ale nie znano nawet jego położenia. Sądzono, że znajduje się pod posadzką na środku kaplicy. Okazuje się, że przesklepiona nisza grobowa kryła się od przeszło pół tysiąca lat z boku pomieszczenia, przy południowej ścianie – czytamy na facebookowym profilu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. 

To nie koniec niespodzianek. Jak podkreślają, w sklepieniu grobu odkryto niewielki otwór. Jaka była jego funkcja? Badacze wskazują, że mógł on powstać podczas budowy barkowego ołtarza, który wzniesiony został po wschodniej stronie kaplicy.

- Przez otwór widać niewielki fragment wnętrza grobu, a w nim przysypane gruzem i pyłem elementy drewniane (być może pozostałości po szalunku). Za zgodą władz konserwatorskich otwór w sklepieniu zostanie wykorzystany do przeprowadzenia endoskopowego badania wnętrza, które pozwoli ustalić, czy spoczywają tam szczątki polskiego monarchy – dodają członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Przypomnijmy, że konserwacja kaplicy króla Jana Olbrachta w katedrze na Wawelu rozpoczęła się w ubiegłym roku i ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Źródła:

www.polskieradio.pl, www.national-geographic.pl, www.rmf24.pl, www.facebook.com

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone