Krwawy koniec Praskiej Wiosny. Dramat ludu Hmong. Prawdziwy Indiana Jones

opublikowano: 2013-08-19 08:06
wolna licencja
poleć artykuł:
W poniedziałek nowy numer tygodnika „Ale Historia” – bezpłatnego dodatku do „Gazety Wyborczej”. „Ale Historia” jest dostępna także w wydaniu na iPada.
REKLAMA

W tym tygodniu:

  • Praska Wiosna. Interwencja w Czechosłowacji podczas Praskiej Wiosny w 1968 roku była największą akcją wojskową w Europie od zakończenia II wojny światowej. Poddani propagandzie radzieccy żołnierze byli przekonani, że będą tłumić kontrrewolucję wywołaną przez agentów imperializmu. Niektórzy z nich sądzili, że jadą do Niemiec, które zaatakowali Amerykanie.
  • Wojna wietnamska. Przez 15 lat Centralna Agencja Wywiadowcza próbowała przeciąć przechodzący przez Laos szlak, którym Wietkong dostarczał pomoc dla komunistycznego powstania na Południu. Wykorzystywała do tego górali z mniejszości Hmong, ale gdy nie osiągnęła celu, porzuciła sojuszników.
  • Norweski Führer. Vidkun Quisling, przywódca garstki narodowych zapaleńców, widział siebie jako zbawcę Norwegów i męża stanu równego najważniejszym politykom Europy. Chciał być norweskim mesjaszem, ale skończył przed plutonem egzekucyjnym, a jego nazwisko stało się synonimem słowa „zdrajca”.
  • Prawdziwy Indiana Jones. Człowiek w skórzanej kurtce, filcowym kapeluszu na głowie, z koltem i biczem u pasa pochyla się nad spieczonymi skałami pustyni Gobi skrywającymi tajemnice sprzed milionów lat. Wygląda jak Indiana Jones, ale to Roy Andrews Chapman – jego pierwowzór.
  • Dlaczego spadł Li-2. Przed 62 laty pod Łodzią, w pierwszej po wojnie katastrofie samolotu pasażerskiego, zginęło 16 osób. Winą za nią obarczono pilota, ale krewni członków załogi są do dziś przekonani, że do tragedii doszło dlatego, że załoga została zmuszona do pilotowania niesprawnej maszyny.
  • Tsunami w Portugalii. W 1755 r. podczas trzęsienia ziemi w Lizbonie w ruinę obróciła się ponad jedna trzecia domostw – wśród nich 33 arystokratyczne pałace, królewski arsenał, biblioteka, galeria sztuki i opera. Według niektórych szacunków zginęło nawet 100 tys. ludzi.

O największych wojnach szpiegów czytaj w nowym magazynie ALE HISTORIA EXTRA! Już w sprzedaży w Empikach i dobrych kioskach. Nowy numer dostępny też na Publio.pl oraz w App Store

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone