Opublikowano
2015-07-12 18:11 (akt. 2020-07-12 08:53)
Licencja
Wolna licencja

„Mały Katyń”. 75. rocznica Obławy Augustowskiej

12 lipca 1945 roku oddziały NKWD, Armii Czerwonej, LWP oraz funkcjonariusze UBP rozpoczęły na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego największą po II wojnie akcje pacyfikacyjną podziemia. W jej wyniku życie straciło 592 osoby.


Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

W wyniku zaangażowania się oddziałów Armii Krajowej w akcje „Burza” na wiosnę 1944 roku duża część działaczy musiała się zdekonspirować. Żołnierze byli aresztowani lub wcielani siłą do Ludowego Wojska Polskiego. Te wydarzenia nadwyrężyły strukturę podziemia. W przypadku Suwalszczyzny straty były boleśniejsze. Po zajęciu Suwałk 23 października władze w mieście przejęli przedstawiciele PKWN. Zaraz za oddziałami frontowymi na te tereny wkroczyły jednostki NKWD i „Smiersz”, które rozpoczęły aresztowania i łapanki. Inspektor suwalski AK mjr Franciszek Szabunia „Zemsta” w meldunku z 30 listopada tak oceniał sytuacje: „Aresztowania, terror i łapanki wyniszczyły i zrujnowały teren organizacyjnie. Pięcioletnia okupacja niemiecka nie wyrządziła tyle zła dla pracy organizacyjnej, co obecnie Sowieci”. Wszystko to zastopowało działania konspiracyjne na pół roku.

Podziemie powtórnie uaktywniło się po utworzeniu Armii Krajowej Obywatelskiej (15 lutego 1945 r.) i odbudowaniu struktur w terenie. Na wiosnę 1945 r. zorganizowane zostały stałe odziały partyzanckie i oddziały samoobrony. W efekcie ich działań do końca maja 1945 roku w powiecie suwalskim rozbito 17 z 18 posterunków MO, a z 14 gmin funkcjonowały zaledwie dwie. Przeprowadzone udane akcje likwidacyjne na współpracowników UBP i konfidentów. Obszar kontrolowany przez władze komunistyczne ograniczał się praktycznie do miasta.

Bezradność lokalnych władz PKWN skłoniła je do szukania pomocy u organów wyższego szczebla. W efekcie wielu starań przybyłe na teren powiatu suwalskiego i augustowskiego wojska sowieckie znalazły się tam na prośbę władz polskich. Od maja liczba żołnierzy ochraniających poszczególne placówki urzędowe stale rosła. W drugiej połowie czerwca na Suwalszczyznę zaczęły przybywać jednostki dwóch armii sowieckich oraz jednostki z 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD wycofujące się z frontu. Dodatkowe wsparcie stanowił 1. Praski Pułk Piechoty z LWP. Szacuje się, że w całej akcji pacyfikacyjnej wzięło udział nawet 45 tysięcy żołnierzy.

Tablica w Gibach upamiętniająca ofiary obławy (fot. Radosław Drożdżewski, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Obława rozpoczęła się najprawdopodobniej 12 lipca 1945 roku (podawane są również daty 10 lub 11 lipca). Oprócz terenów Suwalszczyzny i Puszczy Augustowskiej swoim zasięgiem objęła ona także część terytorium Litwy. W miastach przeprowadzano akcję sprawdzania dokumentów na placach targowych. Część aresztowań odbywała się w nocy. Na wsiach zwoływano zebrania i następnie zatrzymywano wszystkich przybyłych. Niewielkie miejscowości były otaczane przez wojsko, które następnie sprawdzało dom po domu i zamykało podejrzanych w stodołach. W wielu miejscach dochodziło do potyczek z żołnierzami AKO.

Szacuje się, że w czasie obławy trwającej do 25 lipca aresztowano 2 tysiące osób (dane rosyjskie podają liczbę 7 tysięcy), w tym ludność nie związaną z konspiracją. Zatrzymani kierowani byli do obozów filtracyjnych, gdzie byli identyfikowani i przesłuchiwani. Większość zwolniono, pozostałych około 600 osób porozsyłano do 50 rożnych aresztów gdzie kontynuowano przesłuchania. W czasie tych czynności byli oni bici i torturowani. Całej akcji aresztowań towarzyszyły liczne grabieże, gwałty i morderstwa dokonywane przez żołnierzy Armii Czerwonej na ludności cywilnej.

20 lipca 1945 roku z Moskwy do Olecka przybyła specjalna ekipa funkcjonariuszy „Smiersz” kierowana przez gen. Iwana Gorgonowa, mająca przeprowadzić likwidacje zatrzymanych aresztantów. Akcji prawdopodobnie przewodzili gen. Gorgonow i gen. Paweł Zielenin.

Do tej pory nie ustalono losów ofiar,miejsca ich pochówku, ani też sprawców mordu. Wielokrotne prośby o pomoc prawną strony rosyjskiej pozostały bez odpowiedzi. We wsi Giby na Suwalszczyźnie znajduje się 10-metrowy krzyż, symbolizujący pochówek zaginionych, z napisem: „Zginęli, bo byli Polakami”. Do lat 90. miejsce to było uważane za masowy grób ofiar, jednak ekshumacje wykazały, że jest to zbiorowa mogiła żołnierzy niemieckich poległy w 1944 roku. Możliwe, że miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób zostały podgrodzieńskie Naumowice.

Bibliografia:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Jb |

Mam znajomego. Porządny gość mimo ze pochodzi z gminu. Wielokrotnie spieralismy sie o powojenne podziemi. On bez przerwy gadal o biednych chlopach zabijanych tylko za to ze brali pańską ziemie, co w jego oczasch potomka fornali, nie bylo niczym zlym. Az tu ukradli mu z piwnicy stary i nie uzywany latami rower.....Co się działo ,biegał na policję pisal skargi do komendy miejskiej....Donagal sie obcinania rąk zlodziejom.....klasyczna chlopska dusza, pomimo doktoratu. Co je moje to je moje, co je twoje może być moje...Odpowiedz

Gość: Marcino |

W tytule artykulu jest błąd: 70. rocznica, a powinno być : 75. rocznica. ;)Odpowiedz

Gość: Nie do śmiechu |

"podczas wojny domowej 1944(1943)-1947" ??? WOW, nareszcie się dowiedziałem czegoś nowego.Odpowiedz

Gość: Alojzy Konefka |

o ile się nie mylę to IPN powstał w roku 1999 a ekspozytury dopiero 7 miesięcy później. Jak mogły one cokolwiek wtedy zbadać i orzec?Odpowiedz

Gość: Cogito |

Napiszcie też o tych, którzy zostali słusznie wyklęci, bo zabijali cywili za to tylko, że nie byli Polakami. To nie dorzeczne, że białostocki oddział IPN już w latach 1990.zbadał sprawę zbrodni dokonywany przez mjra "Burego" Rajsa, a dziś w gdańskim oddziale szykuje się publikację sugerującą, że ofiarami są mordercy ludności prawosławnej na Podlasiu... Temat jest poważny, bo od kilku lat prowadzi się rehabilitację wyklętych, bez rzetelnego sprawdzenia, czy rzeczywiście wszyscy wyniesieni na piedestały byli tacy niezłomni i kierowało nimi dobro Ojczyzny, czy niskie pobudki bandyckie, czy ksenofobia względem ludności rusińskiej. Warto by w końcu, ktoś zabrał głos w tej sprawie i w sposób rzetelny, bez durnowatych emocji nacjonalistycznych, spróbował ustalić i przekazać opinii publicznej, prawdziwe fakty o partyzantce podczas wojny domowej 1944(1943)-1947Odpowiedz

@Gość: Cogito "czy rzeczywiście wszyscy wyniesieni na piedestały byli tacy niezłomni i kierowało nimi dobro Ojczyzny," -- co do tego akurat nie ma wątpliwości. Miały miejsce pojedyncze zdarzenia, które należy ocenić negatywnie, ale to nie przesłania Ich zasług dla walki o Niepodległą Polskę.Odpowiedz
Krzysztof Bobryk

Student Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Rekonstruktor w Towarzystwie Historycznym Rok 1920. Naukowo zajmuje się społeczeństwem II RP i wojskowością.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org