Michał Beczek w PR 4 Polskiego Radia opowiadał o książce „Wikingowie na Rusi”

opublikowano: 2020-10-07 21:12
wolna licencja
poleć artykuł:
Michał Beczek, absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i autor książki „Wikingowie na Rusi” był gościem sobotniej audycji „Zaklinacze czasu” w radiowej Czwórce. Na antenie opowiadał o dziejach skandynawskich żeglarzy i wojowników, którzy od wieków fascynują miłośników historii.
REKLAMA
Długa łódź wikińska, wizerunek z Tkaniny z Bayeux (fot. Urbanᚨ, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Zobacz także:

Wikingowie nie byli żadnym monolitem, były to przeróżne grupy, kierujące się różnymi celami i kierowane przez różnych wodzów. Walczyły między sobą jak i z ludami podbijanych terenów, czyli ze Słowianami i ludami fińskimi - wyjaśnił. Dodał też: Waregowie, jak określano najeźdźców na wschodzie, czyli wikingowie założyli Ruś Kijowską. Znamy z historii Ruryka - człowieka, który zapoczątkował wielką dynastię Rurykowiczów i był wikingiem. Zyskał sławę jako dowódca oddziałów skandynawskich wikingów. Przybył na tereny dzisiejszego Nowogrodu, wykrajając sobie terytorialne władztwo - opowiada Michał Beczek.

Autor w swojej książce rozprawia się z wieloma mitami, opisuje dzieje obecności Skandynawów na terenie Rusi oraz ich bogate dziedzictwo. Okazuje się, że już w VIII wieku założyli tam pierwsze osady, a zasiedlaniu tych ziem sprzyjało... arabskie złoto. Niespełna trzysta lat później związki ze Skandynawią praktycznie wygasły, jednak jeszcze wiele wieków później potomkowie Ruryka wpływali na losy całego kontynentu. Michał Beczek wyjaśnia m.in. też czym zajmowali się Wikingowie, co sprzyjało ich asymilacji z miejscową ludnością i jaką rolę odegrała chrystianizacja Rusi w procesie tworzenia się organizmu państwowego i tożsamości mieszkańców.

Całej audycji można posłuchać TU !

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone