Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę „Matejko. Malarz i historia”

opublikowano: 2023-06-23 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
23 czerwca 2023 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie otwarta została wystawa „Matejko. Malarz i historia”. To niezwykła okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć wybitne dzieła mistrza polskiego malarstwa, takie jak „Kazanie Skargi”, „Rejtan” czy „Polonia”.
REKLAMA
Jan Matejko, Carowie Szujscy na sejmie warszawskim, zdj. Pracownia Fotograficzna MNK

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków, przynajmniej od  rozpoczęcia przez nich edukacji historycznej, choć wtedy jedynie w postaci reprodukcji. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. „Bitwa pod Grunwaldem” tego artysty jest bodaj najsilniej pamiętanym obrazem polskiego malarstwa.

Jan Matejko jednak nie tylko opowiadał o polskich, w większości, dziejach, ale czynił to w sposób, który zdumiewał widzów zarówno w Krakowie czy Warszawie, jak i w Wiedniu czy Paryżu. „Skarga” i „Rejtan” witane były w stolicy Francji jako znak odrodzenia wielkiego malarstwa historycznego, które w drugiej połowie XIX w. przechodziło niewątpliwy kryzys. Ale twórczość Matejki bynajmniej nie była jedynie odnowieniem dawnych, choćby najświetniejszych formuł, lecz propozycją nowej, autorskiej koncepcji obrazowana „dziejowego wypadku”, tworzącej opowieść, w której także i dzisiaj możemy się przeglądać, kiedy pytamy „skąd nasz ród”, dlaczego trwamy jako wspólnota już ponad tysiąc lat, a także dostrzegając i starając się zrozumieć zjawiska dla tego trwania niebezpieczne.

Wystawa „Matejko. Malarz i historia” przybliży to fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym - w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomni także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce.

Tekst: kurator wystawy dr hab. Michał Haake, prof. UAM

Więcej informacji na https://mnk.pl/wystawy/matejko-malarz-i-historia

Zadanie „Jan Matejko”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawdźcie też aktualną ofertę wydarzeń i wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie pod tym linkiem: LINK

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone