Opublikowano
2021-01-27 13:50
Licencja
Wolna licencja

Na terenie dawnego warszawskiego getta odkryto bunkier

W ruinach getta warszawskiego dokonano ciekawego odkrycia. Okazuje się, że znajduje się tam podziemny bunkier. Schowano w nim filakterie, czyli pudełeczka wykonane z jednego kawałka skóry koszernego zwierzęcia, w których znajdują się cztery ustępy Tory, ręcznie przepisane w języku hebrajskim przez sofera. Informacje o znalezisku opublikował izraelski portal Israel Hayom. To jednak nie wszystko...


Mur getta dzielący plac Żelaznej Bramy (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-134-0791-29A / Knobloch, Ludwig, CC BY-SA 3.0 de)

Przypomnijmy, że od pewnego czasu realizowane są prace rozbiórkowe i rewitalizacyjne w obrębie dawnego warszawskiego getta. Zdecydowano się m.in. na renowację zabytkowego muru Getta Warszawskiego przy ul. Siennej. Z kolei nieużywane budynki należące do L.O. im. Henryka Sienkiewicza zostały rozebrane. Zniknęły też inne zabudowania, a w trakcie prac robotnicy budowlani odkryli wejście do bunkra. Został przygotowany przed powstaniem w 1943 rokiem. W bunkrze tym znajdowało się 10 filakterii.

Jak podaje portal Israel Hayom:

Słysząc o sensacyjnym odkryciu Shem Olam Faith i Holocaust Institute for Education, Documentation and Research potajemnie skontaktowali się z robotnikami budowlanymi.

Portal ten zaznacza, że o znalezisku nie zostały powiadomione polskie władze, a transakcja była objęta tajemnicą. Tym sposobem cenne artefakty trafiły do Izraela. Po publikacji wspomnianego artykułu, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zawiadomił policję o nielegalnym wywozie zabytkowych przedmiotów z kraju.

Szczegóły związane z niecodziennym znaleziskiem poznamy prawdopodobnie dziś, bowiem zapowiadano, że pewne informacje zostaną ogłoszone podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i w ramach wirtualnej konferencji, która będzie otwarta dla publiczności. Zaplanowano panele poświęcone pamięci Holokaustu z perspektywy międzynarodowej, a wezmą w nich udział politycy, duchowi przywódcy, rabini i historycy z całego świata.

Źródła:

www.israelhayom.com, www.o2.pl, www.metrowarszawa.gazeta.pl

Polecamy e-book Mariusza Sampa – „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Sojusznik czy wróg - Mariusz Samp - okładka Autor: Mariusz Samp
Tytuł: „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-39-6

Stron: 92

Cena: 7,90 zł

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Tomasz |

Zadziwiony ma w 100% racjęOdpowiedz

Gość: Zadziwiony |

"Przypomnijmy, że od pewnego czasu realizowane są prace rozbiórkowe i rewitalizacyjne w obrębie dawnego warszawskiego getta". Litości - o czym tu mowa? Jaka Sienna, jakie liceum Sienkiewicza? Przecież bunkry mogły być wyłącznie na terenie getta szczątkowego między Lesznem a Nowolipkami albo na pólnoc od ul. Gęsiej. Później ten teren został zrównany z ziemią i na gruzach powstał Muranów. Z przedwojennej zabudowy zostało tylko kilka budynków, których oczywiście nikt nie wyburza. Cała ta informacja podana przez izraelską prasę (jeden brukowiec Israel Hayom) nie trzyma się kupy. Czy portal histmag mógłby bardziej krytycznie traktować takie prasowe enuncjacje?Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org