Narodowe Archiwum Cyfrowe

opublikowano: 2007-09-18 15:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Zasoby polskich archiwów powszechnie dostępne w formie cyfrowej? Taki cel przyświeca rozpoczętym niedawno pracom nad Narodowym Archiwum Cyfrowym.
REKLAMA

Jak informuje dyrektor NAC, Nikodem Bończa-Tomaszewski, nowa instytucja zajmować się będzie m.in.:

  • archiwizacją dokumentu elektronicznego
  • digitalizacją i udostępnianiem on-line materiałów archiwalnych
  • archiwizacją materiałów audiowizualnych i multimedialnych.
  • informatyzacją Archiwów Państwowych
  • tworzeniem systemów informatycznych wspierających powszechny dostęp do materiałów archiwalnych.

O projekcie czytamy również: Ponieważ idea Narodowego Archiwum Cyfrowego zakłada wolny i nieskrępowany dostęp do informacji publicznej, twórcy NAC postawili także rozwijać systemy informatyczne w oparciu o wolne oprogramowanie i otwarte standardy. Będzie to pierwszy w Polsce projekt open-source rozwijany na taką skalę przez centralną instytucję publiczną.

Do udziału w pracach nad powstaniem NAC zaproszeni są archiwiści, a także wszyscy chętni do pomocy informatycy i programiści.

Skontaktować się z twórcami NAC, a także pozyskać dalsze informacje na jego temat można na Internetowym Forum Archiwalnym.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone