Nelson Mandela nie żyje

opublikowano: 2013-12-05 22:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Nelson Mandela. Wybitny południowoafrykański polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat Nagrody Nobla.
REKLAMA
Nelson Mandela (fot. South Africa The Good News; Creative Commons Attribution 2.0 Generic license)

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 w rodzinie należącej do arystokracji plemienia Thembu. Mandela ukończył Uniwersytet Fort Hare oraz Uniwersytet Witwatersrand, gdzie studiował prawo. W tym okresie zaangażował się w antykolonialną aktywność polityczną, stając się członkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Znalazł się w gronie założycieli młodzieżowej przybudówki tej organizacji.

W latach pięćdziesiątych, gdy władzę w RPA przejęli radykalni nacjonaliści afrykanerscy, jego polityczne znaczenie wzrosło: wybrano go liderem AKN w prowincji Transvaal. Pracował jako prawnik i kilkukrotnie aresztowano go, a na przełomie lat 50. i 60. wytoczono mu proces o zdradę państwa, jednak uniewinniono go z braku dowodów. Początkowo Mandela wzorował się na postaci Gandhiego i opowiadał się za ruchem oporu non-violence, szybko jednak uznał bezskuteczność takiego działania wobec państwa stosującego politykę apartheidu - ścisłej segregacji rasowej ludności białej i czarnej. Na skutek swojego zaangażowania w serię zamachów bombowych wymierzonym w administrację pańśtwową, w 1962 roku został aresztowany i skazany za sabotaż oraz dążenia do obalenia siłą legalnej władzy.

W sumie, Mandela spędził w więzieniu 27 lat, odsiadując wyrok na wyspie Robben, w więzieniu Pollsmoor oraz w więzieniu Victor Verster. Do jego uwolnienia przyczyniła się ogólnoświatowa kampania protestu przeciwko jego uwięzieniu, a wśród najbardziej znanych jej uczestników znalazła się m.in. grupa The Specials.

W 1990 roku Mandela powrócił na wolność. Zostal niekwestionowanym przywódcą Afrykańskiego Kongresu Narodowego, opublikował swoją autobiografię i rozpoczął negocjacje z prezydentem RPA Frederickiem de Klerkiem. W ich efekcie, w 1994 roku w Republice Południowej Afryki zorganizowane zostały pierwsze wolne wybory, w których wzięli udział tak biali jak i czarni. Mandela został wybrany prezydentem kraju i sformował Rząd Jedności Narodowej, którego głównym zadaniem było osłabienie napięć pomiędzy ludnością czarnoskórą i białymi. Jego dziełem było m.in. powołanie Komisji Prawdy i Pojednania, badającej przypadki naruszenia praw człowieka w czasach reżimu apartheidu, a także próby reform socjalnych przy jednoczesnym zachowaniu liberalnego kursu w gospodarce. W 1999 roku odmówił powtórnego ubiegania się o urząd prezydenta i zaangażował się w kampanie zwalczania plag społecznych w Afryce Południowej, przed wszystkim epidemii HIV i AIDS.

REKLAMA

Mandela przez całe swoje życie wywoływał liczne kontrowersje. Politycy prawicowi nazywali go komunistą, wielokrotnie przypominano też jego działalność terrorystyczną. Z drugiej strony w Afryce Południowej jego imię jest otoczone niezwykłą czcią i często nazywa się go „ojcem narodu”. Pokojowa Nagroda Nobla, którą otrzymał wspólnie z Frederickiem de Klerkiem w roku 1993 stanowiła jeden z najbardziej symbolicznych wydarzeń w jego życiu - najważniejszą nagrodę za działalność pokojową otrzymał były terrorysta i podzielił ją z wrogim mu do nie dawna politykiem afrykanerskim.

Od oficjalnego przejścia na emeryturę w 2004 roku coraz rzadziej zabierał głos w sprawach publicznych. Stworzony przez niego Afrykański Kongres Narodowy był w ostatnich latach trawiony wewnętrznymi konfliktami, przede wszystkim pomiędzy bardziej „ludowym” skrzydłem reprezentowanym przez Jacoba Zumę oraz „elitarystami” na czele z Thabo Mbekim. Walki wewnątrzpartyjne rzuciły cień na spuściznę wielkiego polityka, zwłaszcza, że w Republice Południowej Afryki wciąż wiele problemów czeka na rozwiązanie. Upadek apartheidu i zlikwidowanie policyjnego terroru przyniosło nieoczekiwany skutek, w postaci wzrostu przestępczości. Jednym z kluczowych problemów kraju pozostaje także w dalszym ciągu bieda, w której pogrążona jest murzyńska większość obywateli.

Choć rozbieżnych ocen Mandali i pozostawionej przez niego spuścizny na pewno nie zabraknie, to jego wpływ na historię XX wieku był niewątpliwie ogromny. Prezydent RPA Jacob Zuma ogłaszając wiadomość o śmierci swojego wielkiego poprzednika stwierdził, że „w osobie Mandeli naród południowoafrykański stracił swojego najwybitniejszego syna”.

Nelson Mandela zmarł dziś, niespełna pół roku po swoich 95. urodzinach.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone